Rosną wydatki na obronność
2017-02-09 11:26
Rosną wydatki na obronność © BrandFriend - Fotolia.com
Lektura przygotowanego przez Deloitte raportu "2017 Global aerospace and defense sector outlook. Growth prospects remain upbeat" dowodzi, że w 2017 roku przychody przemysłu lotniczo-obronnego wzrosną o około 2 proc. Za taki wynik odpowiedzialna ma być w znacznej mierze poprawa kondycji w przemyśle obronnym, który po chudych latach znalazł się w końcu na ścieżce wzrostu. Globalne przychody sektora obronnego mają być z kolei większe o 3,2 proc., za co odpowiadać będą przede wszystkim wyższe wydatki na obronność i wojsko w Stanach Zjednoczonych, a także wzrastające zagrożenie międzynarodowe i napięcia między krajami.
Przeczytaj także: Deloitte: rośnie produkcja samolotów i wydatki na obronność
Jak czytamy w przygotowanym przez Deloitte opracowaniu, światowe wydatki na obronność sięgnęły w 2015 roku 1,76 bln dolarów. Za przeszło 1/3 tej kwoty odpowiadał budżet obronny USA z wydatkami 595,5 mld dolarów. Na kolejnych miejscach pod względem wielkości budżetu uplasowały się: Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska i Francja. Polskie wydatki na obronność (12,6 mld dolarów) dały nam 21 miejsce w zestawieniu.„W bieżącym roku branża obronna najprawdopodobniej zwiększy swoje przychody o 3,2 procent, wobec 2,7 proc. w minionym roku. Za wzrost ten w znacznej mierze odpowiadają nasilające się napięcia i zagrożenia bezpieczeństwa na świecie, a także większy budżet obronny USA (plany nowej amerykańskiej administracji zakładają wzmocnienie militarne tego kraju). Znaczenie dla tegorocznego wzrostu mają również zwiększone wydatki na obronność na Bliskim Wschodzie, w Japonii, Korei Południowej i Indiach” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu, Ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.Tylko w Stanach Zjednoczonych tegoroczny budżet na wydatki wojskowe ma wzrosnąć względem 2016 roku o 9 mld dolarów. Polskie wydatki na obronność zaplanowano na 37 mld 152 mln zł, co względem poprzednich dwunastu miesięcy równoznaczne jest ze wzrostem na poziomie 1 mld 253 mln zł.
Wyższe wydatki na obronność to bez wątpienia dobra wiadomość dla producentów sprzętu wojskowego, dla których oznaczają one zwiększone przychody. Z raportu Deloitte wynika, że będziemy mieć do czynienia ze wzrostem popytu, a tym samym sprzedaży wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, cybertechnologii, narzędzi wywiadu, systemów poprawiających precyzję ataku, a także statków i samolotów patrolowych.
fot. BrandFriend - Fotolia.com
Rosną wydatki na obronność
Jak wskazują eksperci Deloitte wartość transakcji na globalnym rynku M&A w sektorze obronnym i lotnictwa cywilnego wyniosła w 2016 roku 15,6 mld dolarów (dane do połowy listopada 2016 roku). Dla porównania rok wcześniej było to 56,7 mld dolarów. Z kolei liczba transakcji fuzji i przejęć spadła o 20 proc. z 235 w 2015 roku do 188 w 2016 roku (dane do połowy listopada).
„Wygląda na to, że jednym ze skutków Brexitu oraz niepewności związanej z wynikami wyborów prezydenckich w USA było zahamowanie aktywności na rynku M&A w sektorze obronnym i lotnictwa cywilnego” – mówi Piotr Świętochowski.
W sektorze lotnictwa cywilnego nadal będzie widoczny, choć w tym roku raczej symboliczny wzrost przychodów. Ma on wynieść zaledwie 0,3 proc. Rok wcześnie było to 3,4 proc. Choć wzrost ten jest wciąż napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na przeloty pasażerskie, zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku, na jego wyhamowanie wpłyną długotrwała presja cenowa i zmiany w ofertach linii lotniczych. Z drugiej strony należy spodziewać się wyższej produkcji samolotów cywilnych wynikającej ze stabilizacji światowego PKB, dużej liczby przewozów lotniczych, stabilnych zysków linii lotniczych oraz niższych kosztów paliw. W 2017 roku zostanie wyprodukowanych o 96 samolotów więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost do 1456 jednostek. Zwiększenie produkcji jest planowane zarówno w tym, jak i w przyszłym roku. I tak w przypadku jednego z najpopularniejszych samolotów pasażerskich Boeinga 737 będzie to zwiększenie z 42 do 47 maszyn miesięcznie w 2017 i do 52 w 2018 roku. Jednak mimo tego portfel niezrealizowanych zamówień w całym sektorze wynosi nadal 13,5 tys. jednostek, co przekłada się na 9,5 roku bieżącej rocznej produkcji. Popyt na nowe samoloty w ciągu najbliższych pięciu lat szacowany jest na 35 155 sztuk. W ciągu następnych dziesięciu lat produkcja samolotów ma się zwiększać o 29,3 proc. rocznie. W 2035 roku ma zostać wyprodukowanych 2206 samolotów, które trafią do flot cywilnych linii pasażerskich.
„Zysk operacyjny w lotnictwie cywilnym wzrośnie prawdopodobnie w 2017 roku o 20,6 proc., w przemyśle obronnym o 7 proc. Wzrost przychodów dla sektora A&D w Europie jest przewidywany na poziomie 2,5 proc., a zysku operacyjnego na poziomie 9,3 proc. W USA było to odpowiednio 1,7 i 12,7 proc. Według przewidywań Deloitte ten dobry trend powinien się także utrzymać w kolejnych latach” – podsumowuje Piotr Świętochowski.
Przeczytaj także:
Allianz Trade: jak dobrze sfinansować wydatki na obronność UE?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)