Polski rynek inwestycyjny liderem CEE?
2017-02-15 00:36
Biurowiec © pixelleo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: inwestorzy ostrożni, ale nie bierni
W ostatnim kwartale bieżącego roku na wartość transakcji inwestycyjnych zawieranych na terenie naszego kraju wpłynęło przede wszystkim 6 transakcji z warszawskiego rynku biurowego, które odpowiadały za 15% całej aktywności inwestycyjnej. Największą transakcją było jednak przejęcie udziałów w portfolio Echo Investment przez Redefine - czytamy w najnowszym raporcie CBRE “Poland Investment Market View 2016”.Rynek inwestycyjny 2016 należał właściwie do dwóch sektorów: handlowego (1,9 miliarda euro i 43% udziału) oraz biurowego (1,8 miliarda euro i 40% udziału). Transakcje zawarte na rynku magazynowym opiewały na 0,8 miliarda euro. Za 97% inwestycji odpowiadał kapitał zagraniczny, głównie z RPA, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
„Wyniki, które osiągnął w minionym roku polski rynek inwestycyjny, pozwalają stwierdzić, że nasz kraj utrzymuje pozycję jednej z najbardziej pożądanych przez inwestorów lokalizacji i to pomimo niepewnej sytuacji politycznej oraz dużej liczby planowanych projektów na rynku biurowym oraz magazynowym. Silne podstawy gospodarcze pomogły Polsce podtrzymać dalszy rozwój, który znalazł swoje odzwierciedlenie w rekordowym popycie netto w obydwu sektorach skutkującym wynajęciem praktycznie całej dostępnej powierzchni. Wynik 4,5 miliardów euro to rekord od czasu wielkiego kryzysu finansowego, a zainteresowaniem inwestorów cieszą się wszystkie sektory z dominującymi biurowym oraz handlowym.” skomentował Sean Doyle, Head of Investment Properties, CBRE
Czytaj także:
- Inwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza
- Grunty inwestycyjne w Polsce w 2016 r.
Przemysław Felicki Investment Properties Director CBRE, dodaje:
„Spodziewamy się, iż dobra sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym utrzyma się w 2017 roku i będzie głównie stymulowana poprzez konkurencyjność polskiego rynku w stosunku do rynków bardziej rozwiniętych; relatywnie wysokie stopy zwrotu oraz dostępność wysokiej jakości projektów inwestycyjnych. Oprócz kapitału zagranicznego zauważalny jest wzrost zainteresowania ze strony funduszy z regionu CEE, które planują wejść na polski rynek.”
Stopy kapitalizacji utrzymują tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach. Dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są obecnie szacowane na poziomie 5,3%, podczas gdy w miastach regionalnych są wyceniane na poziomie 6,25%.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)