Inwestycje w nieruchomości komercyjne: Polska na czele regionu
2017-02-15 10:51
Centrum handlowe © justaa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne: padnie rekord?
Dane przedstawione przez firmę JLL dowodzą, że w minionym roku całkowita wartość transakcji inwestycyjnych zawartych na rynkach nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zdołała przewyższyć 12,5 mld euro. Palmę pierwszeństwa dzierży Polska (36% udziału), wyprzedzając Czechy (29%), Węgry (13%), rynki regionu SEE (8%), Rumunię (7%) oraz Słowację (7%).„Wartość transakcji, które sfinalizowano w minionym roku na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej była o 42% wyższa niż w poprzednim roku. Osiągnięty wyniki (przeszło 12,5 mld euro) to najlepszy wynik inwestycyjny, jaki udało się osiągnąć w całej historii. Rekordy padły w Czechach i na Słowacji, z kolei Polska może pochwalić się drugim, najwyższym wynikiem w historii. Jeżeli podaż obiektów dostępnych na sprzedaż zdoła dorównać zainteresowaniu inwestorów, to bieżący rok również będzie udany - mówi Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.
Polska– liderem regionu
Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, komentuje:
„Po znakomitych wynikach odnotowanych w roku 2015, polski rynek nieruchomości utrzymał tempo również w 2016. Wartość ubiegłorocznych transakcji, których przedmiotem były nieruchomości komercyjne w Polsce przekroczyła 4,5 mld euro – najwięcej w regionie CEE. Na sektor handlowy przypadły umowy kupna/sprzedaży o wartości ok. 1,96 mld euro, na biurowy – ok. 1,8 mld euro, a na magazynowy – ok. 770 mln euro. We wszystkich sektorach aktywni byli inwestorzy o różnej specyfice działalności – zarówno poszukujący najlepszych w swojej klasie obiektów, jak też zainteresowani produktami oportunistycznymi. Przedmiot transakcji stanowiły i pojedyncze aktywa, i portfele nieruchomościowe”.
fot. justaa - Fotolia.com
Centrum handlowe
Największą transakcją inwestycyjną sfinalizowaną na polskim rynku nieruchomości w 2016 r. był zakup przez Redefine 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych Echo Investment w Polsce. Obejmował on 10 obiektów handlowych (Amber w Kaliszu, Galaxy w Szczecinie, Galeria Echo w Kielcach, Galeria Olimpia w Bełchatowie, Outlet Park Szczecin, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu, CH Echo w Przemyślu i Bełchatowie, Galeria Sudecka w Jeleniej Górze oraz Galeria Veneda w Łomży) i sześć biurowych (A4 Business Park w Katowicach, Astra Park w Kielcach, Malta Office Park w Poznaniu, Oxygen w Szczecinie, Park Rozwoju w Warszawie czy West Gate we Wrocławiu).
Czytaj także:
- Inwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza
- Grunty inwestycyjne w Polsce w 2016 r.
Inne znaczące, przykładowe transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych zostały zrealizowane przez Rockcastle, i należały do nich: zakup Bonarka City Centre w Krakowie od TPG (361 mln euro), Focus Park w Zielonej Górze oraz Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim od Aviva Investors (161 mln euro), a także Galerii Warmińskiej od Galeria Warmińska Sp. z o.o. sp. k. (150 mln euro).
“W 2016 r. najbardziej aktywni w sektorze nieruchomości handlowych byli inwestorzy z Republiki Południowej Afryki, którzy wydali w Polsce ponad 1,45 mld euro. To 75% całkowitej wartości transakcji odnotowanych na rynku handlowym w ubiegłym roku”, dodaje Agata Sekuła.
W sektorze nieruchomości biurowych w Polsce również zawarto wiele dużych transakcji, takich jak na przykład zakup Q22 od Echo Investment przez Invesco (273 mln euro), Gdański Business Center A&B od HB Reavis przez Savills Investment Management (186 mln euro) czy Konstruktorska Business Center przez Golden Star Group od HB Reavis (120 mln euro).
„Pomimo że całoroczna wartość transakcji biurowych w Warszawie wyniosła więcej niż w głównych miastach poza nią, bo prawie 1,15 mld euro w porównaniu do 650 mln euro, to aktywność inwestorów na rynkach regionalnych pozostaje wysoka. Łączny, bardzo dobry wynik transakcyjny zarejestrowany w 2016 r. potwierdza dojrzałość, płynność, a także atrakcyjność siedmiu największych miast w Polsce dla inwestorów biurowych”, wyjaśnia Tomasz Puch, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL w Polsce.
Do największych transakcji na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce należy zaliczyć m. in. zakup portfolio logistycznego P3 przez GIC (ok. 285 mln euro), portfolio Hillwood przez CBRE GI (ponad 150 mln euro) a także przejęcie portfela NBGI przez Hines REIT.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)