eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGdzie jest praca we Francji?

Gdzie jest praca we Francji?

2017-02-17 10:44

Gdzie jest praca we Francji?

Gdzie jest praca we Francji? © japhoto - Fotolia.com

Gospodarka Francji nabiera rozpędu. Jak podaje Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE), w ostatnim kwartale minionego roku PKB nad Sekwaną urósł o 1,1 proc. Wraz z tym ożywieniem pojawiają się nowe perspektywy na rynku pracy i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Dla kogo jest praca we Francji? Zdaniem IPF Group popyt na kadry zgłaszać będzie przede wszystkim przemysł stoczniowy oraz spożywczy. Na oferty pracy od francuskich pracodawców mogą liczyć m.in. spawacze, monterzy stoczniowi oraz rzeźnicy.

Przeczytaj także: Praca za granicą. Czechy lepsze niż Niemcy?

– Francuska gospodarka przyspiesza już od kilku miesięcy W efekcie tego rośnie również popyt na specjalistów z Polski. Na oferty pracy mogą liczyć przede wszystkim spawacze, monterzy stoczniowi, ślusarze, rzeźnicy oraz drobiarze - mówi Mariusz Dolata, prezes IPF Group. – Kwestia prosperity to jednak zaledwie pierwszy z powodów wzrostu zainteresowania naszymi pracownikami. Trzeba pamiętać, że polscy specjaliści są doceniani przez pracodawców z zagranicy. Ceniona jest przede wszystkim ich pracowitość, ale także profesjonalizm – dodaje Mariusz Dolata.

Pracownik techniczny potrzebny od zaraz


Na początku minionego roku we Francji uruchomiono plan zakładający dokształcanie osób bezrobotnych, który ma wprowadzić na rynek pracy 500 tys. osób. Zakończenie projektu zaplanowano na połowę bieżącego roku i wtedy właśnie już wykwalifikowani pracownicy mają zacząć wypełniać luki powstałe w strategicznych obszarach gospodarki. Jeżeli nawet założyć optymistycznie, że plan zakończy się pełnym sukcesem, to i tak nie rozwiąże on całkowicie problemu z deficytem pracowników. W konsekwencji francuski rynek pracy powinien dopisywać. Dla kogo będzie praca we Francji? Z pewnością dla polskich ślusarzy czy spawaczy – to zawody, w których fachowców brakuje. Osoby z kierunkowym wykształceniem są na wagę złota, dlatego też oferuje się im atrakcyjne benefity.

Francuskie stocznie wierzą w polski potencjał


W styczniu tego roku Polska Grupa Zbrojeniowa i francuska grupa stoczniowa DCNS podpisały porozumienie o współpracy przy projektach okrętów podwodnych i nawodnych. Świadczy to o dużym zaufaniu, jakim darzą francuscy przedsiębiorcy polskich specjalistów. Widać to również w napływających coraz częściej do IPF Group ofertach pracy dla spawaczy i monterów stoczniowych. Tylko w styczniu 2017 roku francuskie stocznie zgłosiły do IPF Group zapotrzebowanie na 70 osób na takie stanowiska. Najczęściej od monterów stoczniowych wymaga się umiejętności czytania rysunku technicznego, zasad montażu poszczególnych części czy umiejętności pracy na danym materiale, a od spawaczy umiejętności spawania metodą 136 i 138 oraz bardzo dobrej znajomości rysunku technicznego. IPF Group otworzył filię w Gdańsku specjalnie z myślą o rekrutacji personelu do stoczni.

fot. japhoto - Fotolia.com

Gdzie jest praca we Francji?

Na oferty pracy od francuskich pracodawców mogą liczyć m.in. spawacze, monterzy stoczniowi oraz rzeźnicy.


Przemysł mięsny rośnie w siłę


Z danych OECD wynika, że do 2025 roku spożycie mięsa na świecie będzie wzrastać. Między innymi za dziesięć lat przeciętny Europejczyk będzie jadł ok. 6 proc. wołowiny więcej niż obecnie. Oznacza to również, że więcej pracy będą miały zakłady mięsne. Tendencję wzrostową widać już teraz m.in. na francuskim rynku pracy. Polscy rzeźnicy i drobiarze bez problemu znajdą pracę nad Sekwaną. Wystarczy, że posiadają odpowiednie umiejętności i doświadczenie.
– Francuskie przedsiębiorstwa cenią polskich pracowników. Spodziewamy się, że w trwającym roku ten wynik będzie jeszcze wyższy. Firmy spożywcze, w tym głównie zakłady przetwórstwa mięsa, stocznie czy inne zakłady przemysłowe rozwijają się na francuskim rynku w dużym tempie, otrzymują nowe zlecenia i zwiększają moce produkcyjne. W takiej sytuacji wykwalifikowany specjalista z Polski jest dla nich na wagę złota – podsumowuje Mariusz Dolata z IPF Group.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: