Czy interesuje nas zmiana pracy?
2017-02-18 00:55
Poszukiwanie pracy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zmiana pracy. Powodem głównie wynagrodzenie
Zdecydowanie najważniejszą kwestią pozostaje wysokość wynagrodzenia - przeszło 1/4 badanych podkreśla, że zbyt niskie zarobki to najważniejszy bodziec, który skłania nas do poszukiwania pracy. Względy finansowe to jednak nie jedyny powód, dla którego zaczynamy się rozglądać za pracą. Coraz bardziej na znaczeniu zyskują również relacje w pracy oraz panująca tam atmosfera. Wielu z nas satysfakcji dostarcza również stabilność zatrudnienia, wyrażona najczęściej poprzez umowę o pracę.Dla użytkowników ważne jest poczucie bezpieczeństwa
Zmiana pracy to pomysł, który częstokroć rodzi się z powodu braku poczucia bezpieczeństwa - co dziesiąty badany wskazuje, że poszukuje pracy, ponieważ obecny pracodawca nie zaproponował mu umowy o pracę. Inne czynniki to niewystarczająca stabilność zatrudnienia (7%) a także zbyt duży dystans pomiędzy miejscem pracy a zamieszkania (7%), ciągłe nadgodziny (6%) oraz brak benefitów pozapłacowych (6%). W nieco mniejszym stopniu obchodzi nas reputacja pracodawcy (3%), spóźnione pensje (2%) oraz brak polityki prorodzinnej (1%).
Zmiana pracy - co jest najważniejsze?
Zapytani o to, na co będą zwracać uwagę przy wyborze nowej pracy ankietowani wskazywali na podobne czynniki - wynagrodzenie, przyjazną atmosferę oraz rodzaj umowy. Co ciekawe, przy wyborze nowego pracodawcy mocno zyskała na znaczeniu terminowość wypłacania pensji (trzeci najczęściej wskazywany czynnik). Wypłata w nowej pracy powinna być nie tylko terminowa, ale i wyższa. O ile? Zdecydowana większość badanych chcących zmienić pracę zarabia obecnie do 2000 złotych netto, a od nowego pracodawcy oczekuje pensji w przedziale od 2001 do 4000 złotych na rękę.
fot. mat. prasowe
Najważniejsze czynniki przy poszukiwaniu nowej pracy
Dojazdy do pracy tak, przeprowadzka nie
14% użytkowników poszukujących nowego zatrudnienia byłaby skłonna nieznacznie zwiększyć odległość do miejsca pracy. Z kolei 67% ankietowanych niechętnie przeprowadziłaby się w celu podjęcia nowego zatrudnienia. Zdecydowana większość (84%) nie chce dojeżdżać do pracy dalej niż 20 km. Osoby, które mają do pracy mniej niż 5 km są skłonne dojeżdżać trochę dalej niż dotychczas natomiast Ci, którzy mają do pracy ponad 20 km chcieliby skrócić czas przeznaczony na dojazdy.
fot. mat. prasowe
Czynniki motywujące do zmiany pracy
Z umową czy bez?
Chcemy pracować na pełen etat - deklaruje to aż 74% obecnie pracujących użytkowników serwisu. 76% chciałoby podpisać umowę o pracę, zaś niewielka grupa (7%) deklaruje możliwość pracy “na czarno”. To głównie panowie (57%), przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lat) oraz osoby z wykształceniem średnim.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Kobiety vs mężczyźni przy wyborze nowej pracy
Mężczyźni poszukujący nowej pracy oczekują przede wszystkim wysokiego wynagrodzenia (21%). Kobiety zaś w nowej pracy bardziej ceniły by przyjazną atmosferę (19%). Mężczyźni dużo większą uwagę przywiązują do formalnych kwestii takich jak terminowe wypłaty (12%) oraz rodzaj umowy (11%). Dla kobiet natomiast ważniejsze są elastyczne godziny pracy (4%), które pozwolą na łączenie pracy z macierzyństwem.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)