Rynek pracownika: pieniądze już nie wystarczą
2017-02-23 13:07
Rynek pracownika w rozkwicie © ruigsantos - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nieprzyjazna rekrutacja pracowników naraża na straty finansowe
- Rynek pracownika stał się w naszym kraju faktem. Pierwszy, silny nacisk na podwyżki płac pojawił się już w momencie, gdy bezrobocie sięgnęło 10,3 proc. Gdy osiągnęło ono 8,2 procent presja ta przybrała na sile, a rynek zaczął odczuwać coraz większy głód specjalistów – tłumaczy Michał Głogowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.
Trend ten jest kontynuowany, jednak eksperci Spring Professional są przekonani, że w obliczu rosnących trudności ze znalezieniem wyspecjalizowanych i kompetentnych kadr, podwyżki płac to zdecydowanie za mało, aby przyciągnąć i utrzymać talenty.
Wojna o talenty. Pieniądze już nie wystarczą
- Wysokość wynagrodzenia przestaje być kartą przetargową w walce o talenty. Widać to szczególnie w przypadku branży IT, w której już niemal wszystkie firmy oferują pracownikom godziwe płace – mówi Bartosz Hojnacki, specjalista ds rekrutacji w IT ze Spring Professional – Tym, co w największym stopniu zaczyna motywować kandydatów do podjęcia pracy w danej firmie jest możliwość rozwoju, na przykład poprzez pracę przy ciekawym projekcie. Nie bez znaczenia są także bonusy pozapłacowe, takie jak kursy językowe czy dofinansowanie studiów podyplomowych – tłumaczy ekspert.
Podobnie sprawa wygląda w pozostałych branżach, między innymi ze względu na transformację, jaką przechodzą dzięki nowym technologiom.
- Rośnie automatyzacja placówek służby zdrowia, dynamicznie rozwija się także sektor telemedycyny - wskazuje Ewelina Malko, team leader odpowiedzialna za rekrutację w branży farmaceutycznej – Nasze informacje wskazują, że firmy są skłonne przekraczać budżety aby zawalczyć o kompetentnych kandydatów. Wielu z nich później ma szansę na stanowiska managerskie na międzynarodowym poziomie
fot. ruigsantos - Fotolia.com
Rynek pracownika w rozkwicie
„Rynek pracownika” dostrzegalny jest także w sektorze logistycznym.
- Zdecydowanie w branży TSL można mówić o rynku pracownika – tłumaczy Piotr Rejnowicz, Consultant odpowiedzialny za rekrutację specjalistów od logistyki – Kandydaci zwracają uwagę na markę firmy, liczą się osobiste preferencje i polecenia od znajomych. Rośnie także znaczenie lokalizacji. Przewagą firmy może być jej położenie, które pozwala zaoszczędzić czas w dojazdach.
Z kolei branża budowlana dynamicznie rozwija się w sektorze prywatnym, cierpi jednak z powodu wyhamowania inwestycji infrastrukturalnych.
- Ze względu na długofalowe trendy, zwiększyło się zapotrzebowanie na kadrę na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Poszukiwani są pracownicy od sprzedawców do inżynierów – mówi Joanna Kowalczyk, team leader w dziale Property and Construction - Wyzwaniem jest znalezienie ludzi z wyspecjalizowaną wiedzą w danym sektorze a coraz częściej należy ich przejąć od konkurencji.
Pracodawcy u progu zmian
- Paradoksalnie rynek pracownika jest korzystny także dla pracodawców – komentuje Michał Głogowski – Brak dostępu do taniej siły roboczej powoduje, że firmy inwestują w nowe technologie oraz utrzymanie tych specjalistów, którzy już dla nich pracują. Jedna i druga inwestycja niebawem się zwróci – podsumowuje ekspert.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)