eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWarto zadbać o kobiety na rynku pracy

Warto zadbać o kobiety na rynku pracy

2017-02-27 11:05

Warto zadbać o kobiety na rynku pracy

Warto zadbać o kobiety na rynku pracy © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Rynek pracownika stał się faktem, a to może oznaczać prawdziwe kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych kadr. Z perturbacjami muszą się liczyć m.in. te firmy, które nie zaczną proponować udogodnień dla pracujących pań. Czas zadbać o kobiety na rynku pracy.

Przeczytaj także: Tylko 1/5 firm jest zarządzanych przez kobiety

Prognozy Komisji Europejskiej dla polskiego rynku pracy wskazują, że w bieżącym i nadchodzącym roku będziemy obserwować kolejne wzrosty wynagrodzeń. Jest to efekt rekordowego spadku bezrobocia, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach. Zdaniem KE ubiegłoroczna stopa bezrobocia sięgnęła w naszym kraju 6,3 proc., pod koniec tego roku ma to być 5,6 proc., a w 2018 r. – zaledwie 4,7 proc.
– Bez wątpienia dzisiejszy rynek pracy należy do pracowników. Naiwnością byłoby jednak sądzić, że pracodawcy wiecznie będą ulegać wymaganiom płacowym stawianym przez zatrudnionych. Firmy, które nie będą sobie mogły pozwolić na kolejne podwyżki, albo zrezygnują z niektórych zleceń, albo też poszukiwać będą alternatywnych sposobów na niedobory kadrowe i zwiększenie efektywności procesów biznesowych – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor portalu InfoPraca.pl.
Jego zdaniem jedną z metod na pozyskanie wykwalifikowanych kadr jest sięgnięcie po pracowników, którzy ostatnio z różnych względów byli mniej aktywni zawodowo.
– Mam tu na myśli między innymi kobiety kończące urlop macierzyński lub wychowawczy – tłumaczy szef portalu InfoPraca.pl.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Warto zadbać o kobiety na rynku pracy

Pracodawcy powinni zadbać o powrót kobiet na rynek pracy.


Kobiety wciąż mniej aktywne


Kobiety zawsze podejmowały pracę rzadziej niż mężczyźni. Z ostatniego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że w III kwartale 2016 r. aktywnych zawodowo było 48,4 proc. kobiet. Tyle samo, co w II kwartale i o 0,2 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie 2015 r.
– W pewnym stopniu, w skali ogólnopolskiej, mogło się do tego przyczynić wsparcie w postaci 500 zł płaconych na dziecko oraz sytuacja rodzinna, jak potrzeba opieki nad starszymi członkami rodziny. Niestety, przez wiele lat płace w Polsce były bardzo niskie. A dodatkowo kobiety na rynku pracy nie mają łatwo - często zarabiają niestety mniej niż zatrudnieni na identycznym stanowisku mężczyźni, więc to głównie one rezygnują z pracy, żeby zająć się rodziną – mówi Jurkiewicz.

Warto także przypomnieć, że kobiety częściej zatrudnia się na stanowiskach nisko opłacanych, takich jak pielęgniarka, nauczycielka czy kobieta pracująca przy taśmie produkcyjnej. I to właśnie one najczęściej z uwagi na to świadczenie rodzinne zdecydowały się zrezygnować z aktywności zawodowej.
– Nie winiłbym tu jednak samego świadczenia, ale raczej fakt, że do tej pory płacono kobietom zbyt mało. Dlatego jeśli teraz je chcemy z powrotem ściągnąć na rynek pracy, musimy im zaproponować bardziej rynkowe wynagrodzenie oraz elastyczny czas pracy tak, aby mogły one łatwiej łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. W krajach Europy zachodniej elastyczny czas pracy w takim zakresie jest normą – mówi Jurkiewicz.

Pieniądze to nie wszystko


Ale w przypadku kobiet nie zawsze pierwsze skrzypce odgrywają sprawy finansowe. W Polsce wciąż brakuje żłobków i przedszkoli dla dzieci oraz dziennych domów opiekuńczych dla seniorów.

W rezultacie kwestie opiekuńcze w rodzinie spadają na kobiety. To one często muszą zrezygnować z pracy by zająć się dziećmi lub starszymi rodzicami.
– Dlatego tak ważne jest, by kobiety mogły łączyć pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi. Ci przedsiębiorcy, którzy to rozumieją, wygrywają dziś na rynku pracy – mówi Marek Jurkiewicz.

Ekspert wskazuje na takie rozwiązania jak elastyczny czas pracy, praca zdalna czy w niepełnym wymiarze. Coraz częściej powstają też przyzakładowe żłobki i przedszkola.
– Jeśli firma wprowadzi u siebie takie rozwiązania, z pewnością zachęci do pracy kobiety. A biorąc pod uwagę fakt, że doceniane kobiety są bardzo dobrymi i lojalnymi pracownikami, z pewnością przełoży się to na lepszą sytuację w firmie – podsumowuje Jurkiewicz.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: