Poszukiwanie pracy to zaledwie chwila?
2017-02-27 11:51
Pracownicy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zmiana pracy. Powodem głównie wynagrodzenie
Zaledwie 18% badanych poszukiwanie pracy zajęło więcej niż rok, a niespełna połowa ankietowanych to osoby, które szukały pracy krócej niż rok, ale dłużej niż miesiąc. Poprawiająca się pozycja pracowników widoczna jest już od zeszłego roku. Dobitnym jej dowodem jest znaczny wzrost ilości ofert pracy - w minionym roku na łamach portalu Praca.pl pojawiło się 64% ogłoszeń więcej niż w poprzednich 12 miesiącach.Poszukiwanie pracy stało się prostsze również ze względu na rosnącą świadomość kandydatów.
Polscy pracownicy zdają sobie sprawę, jak istotną kwestią jest wizerunek w sieci. Dlatego też zakładają konta i uzupełniają profile zawodowe w serwisach rekrutacyjnych, a także przykładają coraz większą wagę do przygotowania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych – podkreśla Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. Taka aktywność bez wątpienia zasługuje na pochwałę. Rzetelne przygotowanie się do rekrutacji znacznie powiększa szansę na szybkie znalezienie wymarzonego zatrudnienia.
Kiedy poszukiwanie pracy jest najprostsze?
Powodów do narzekań nie mają przede wszystkim pracownicy IT, analitycy baz danych, pracownicy produkcyjni, kierowcy i budowlańcy. Poszukiwanie pracy nie powinno również przysparzać kłopotów księgowym i specjalistom ds. HR, w szczególności tym którzy specjalizują się w rekrutacjach do branży IT.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Prognozy dla rynku pracy na 2017 rok
42% ankietowanych uważa, że sytuacja pracowników w tym roku nie zmieni się. Ponad 27% twierdzi, że poszukiwanie pracy będzie jeszcze łatwiejsze niż dotychczas, a 31% zakłada scenariusz bardziej pesymistyczny – według nich o pracę będzie trudniej. A jakie są prognozy ekspertów?
Widoczny w ubiegłym roku, pozytywny trend na rynku pracy powinien utrzymać się również w tym roku – podkreśla Filipkiewicz. Według prognoz gospodarczych bezrobocie będzie na podobnym do zeszłorocznego poziomie. Należy jednak pamiętać, że to trend ogólny, nie mający przełożenia na wszystkie branże. Poszukiwanie pracy może być trudniejsze w sektorze bankowości, edukacji i administracji.
fot. mat. prasowe
Pracownicy
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)