Cyberbezpieczeństwo 2016: co gnębiło nas najbardziej?
2017-02-28 10:52
Przeczytaj także: 2017: na co narażą nas cyberprzestępcy?
W najnowszym raporcie F-Secure analizie poddano zagrożenia, które wywierają obecnie najbardziej przemożny wpływ na cyberbezpieczeństwo. Oto główne wnioski:- działania rozpoznawcze hakerów (rekonesans prowadzony, aby zdobyć informacje o ofierze) pochodzą z IP dziesięciu krajów, najczęściej z terenu Rosji (przeszło 60% podejrzanego globalnego ruchu sieciowego), Holandii, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Niemiec. Z kolei celem ataków najczęściej okazywały się Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Chiny oraz Wielka Brytania.
- 2016 rok zaowocował pojawieniem się aż 197 nowych rodzin ransomware, a więc programów służących do wyłudzania okupu. To gigantyczny wzrost względem poprzedniego roku, kiedy to ujawniono zaledwie 44 nowe rodziny tego oprogramowania. W minionym roku obserwowaliśmy również upodobnienie się działania grup cyberprzestępczych do sposobu funkcjonowania firm, a gangi ransomware postawiły na „rzetelną obsługę klienta”.
- Przestarzałe wersje Androida narażają jego użytkowników na atak – najwięcej smartfonów ze starszymi wersjami systemu znajduje się w Indonezji, a najmniej w Norwegii. W grudniu 2016 roku z najnowszej wersji Androida 7 „Nougat” korzystało zaledwie 1% użytkowników. To ogromna przepaść w porównaniu do nowego systemu Apple iOS w wersji 10.2, z którego po zaledwie miesiącu korzystało już ponad 50% użytkowników.
- Znacząca część cyberataków jest przeprowadzana przez niedoświadczonych, najczęściej młodych „skrypciarzy”, którzy za cel biorą sobie słabo zabezpieczone infrastruktury sieciowe i przeprowadzają ataki przy użyciu gotowych skryptów.
- Użycie tzw. exploitów wykorzystujących luki w oprogramowaniu zmalało w 2016 roku, a część autorów szkodliwych programów trafiło za kratki. Przykładowo, Dmitry Fedetov znany jako „Paunch” (twórca popularnego exploita Blackhole) został skazany na 7 lat w rosyjskiej kolonii karnej.
fot. mat. prasowe
Najczęściej atakowane i atakujące kraje
Pięć krajów, które najczęściej stanowiły cel, to Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Chiny oraz Wielka Brytania.
– Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyszukane metody. Przedsiębiorstwa muszą zdać sobie sprawę z tego, że za każdym ukierunkowanym atakiem stoi człowiek, który oprócz arsenału dostępnych środków może wykorzystywać socjotechniki. Phishing (wysyłka sfałszowanych maili w celu wyłudzenia danych) czy gotowe bazy zhakowanych kont i sieci sprzedawane online sprawiają, że włamanie się do instytucji rządowych czy czołowych firm z listy Fortune 500 jest w zasięgu ręki hakerów – komentuje raport Sean Sullivan, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie F-Secure. – Mamy do czynienia z erą post-malware’u, ponieważ krajobraz cyberzagrożeń uległ uprzemysłowieniu i cyberprzestępcy wiedzą, że nie mogą już liczyć na złośliwe oprogramowanie w klasycznym wydaniu, żeby zarobić pieniądze.
fot. mat. prasowe
Ransomware w latach
W minionym roku pojawiło się 197 nowych rodzin ransomware.
W raporcie znalazły się najważniejsze przykłady cyberataków odnotowane w 2016 roku, w tym wykorzystanie złośliwego oprogramowania Mirai do tworzenia botnetów, włamania do przedsiębiorstw przez wcześniejsze zaatakowanie ich usługodawców oraz trendy na rynku IT, które mają wpływ na rozwój cyberzagrożeń (np. Internet rzeczy). Organizacje, które zostały zaangażowane w tworzenie raportu, to między innymi Finnish Communications Regulatory Authority, Virus Bulletin czy AV-TEST.
Czytaj także:
- Internauci naiwni jak dzieci, a cyberprzestępcy szczęśliwi jak nigdy
- Ransomware osłabnie: McAfee Labs przedstawia prognozy na 2017 rok
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Andy Patel z firmy F-Secure podkreśla, że głównym celem stworzenia raportu jest zwrócenie uwagi, jak istotne jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem.
– Złośliwe oprogramowanie takie jak ransomware jest nadal powszechne. Rozwiązania chroniące urządzenia końcowe (laptopy, tablety, smartfony) radzą sobie jednak bardzo dobrze. W obliczu nowych zagrożeń polityka bezpieczeństwa powinna zacząć uwzględniać ocenę zagrożeń, testy penetracyjne, ochronę przed atakami APT, reagowanie na incydenty oraz strategię zarządzania kryzysowego. Haker zawsze znajdzie drogę, by się przedostać – dlatego lepiej być przygotowanym na jego przybycie – podsumowuje Patel.
fot. mat. prasowe
2016 rok w pigułce
Miniony rok przeniósł ransomware do mainstreamu.
![12 największych zagrożeń 2017. Poznaj pomysły cyberprzestępcy [© chainat - Fotolia.com] 12 największych zagrożeń 2017. Poznaj pomysły cyberprzestępcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenia-internetowe/12-najwiekszych-zagrozen-2017-Poznaj-pomysly-cyberprzestepcy-187616-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)