eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu II 2017

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu II 2017

2017-03-03 10:43

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu II 2017

Ocena bieżącej sytuacji biznesowej nadal się pogarsza © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najświeższy odczyt Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje, że lutym br. przedstawiciele polskiego biznesu nie mieli najlepszego zdania o bieżącej sytuacji - wskaźnik pikował w rejony historycznych minimów. Znacznie lepiej wypadły z kolei oczekiwania na najbliższe sześć miesięcy. Wyższa niż w styczniu okazała się skłonność do inwestycji oraz zatrudniania pracowników.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu I 2017

W drugim miesiącu bieżącego roku Indeks Optymizmu Przedsiębiorców obniżył się z 88,9 do 88,1 pkt w zakresie oceny aktualnej sytuacji w przestrzeni biznesowej. Z kolei prognoza na najbliższe 6 miesięcy zachowała się odwrotnie, wzrastając z zanotowanego w styczniu poziomu 89,1 pkt do 100,3 pkt w lutym.

W minionym miesiącu, po raz pierwszy od września 2015 roku, wskaźnik oceniający przyszłą sytuację przewyższył wskaźnik oceny sytuacji bieżącej. W lutym ta rozbieżność jeszcze się powiększyła. W efekcie tego, pierwszy z nich zdołał przekroczyć barierę 100 pkt., co nie zdarzyło się od grudnia 2015 roku. Jest to znak, że wśród respondentów badania minimalnie przeważa ta grupa, która spodziewa się poprawy sytuacji w nadchodzących sześciu miesiącach. Jednocześnie jednak trudno pominąć milczeniem negatywne oceny bieżącej sytuacji. Niemniej wzrost wskaźnika dotyczącego przyszłości można traktować jako symptom prawdopodobnego odbicia wskaźnika wyprzedzającego.

fot. mat. prasowe

Główne wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – dane z lutego 2017 r.

W lutym 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 88,1 pkt w zakresie oceny bieżącej.


Dobrą wiadomością są bez wątpienia pozytywne odczyty subindeksów dotyczących zatrudnienia oraz planów odnośnie inwestycji. Oba odnotowały wzrost względem stycznia, chociaż znacznie większa skala poprawy nastąpiła w przypadku wskaźnika, który odnosi się do zwiększania poziomu zatrudnienia.

Poza utrzymującymi się od dłuższego czasu barierami rozwoju wskazywanymi przez ankietowane firmy, wyraźnie uwidocznił się w lutym istotny wzrost niepewności związanej z warunkami funkcjonowania podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia. Jest to przede wszystkim wynik wprowadzanych zmian legislacyjnych, zmieniających kształt dotychczasowego systemu. Bieżącą koniunkturę biznesową nie najlepiej oceniają zaś firmy przemysłowe oraz budowlane – choć jednocześnie rośnie ich optymizm co do przyszłości. W zauważalny sposób poprawiają się również oczekiwania na najbliższe 6 miesięcy w branży transportowej. Umiarkowanie korzystne wskaźniki koniunktury bieżącej i przyszłej utrzymują się natomiast wśród przedsiębiorstw finansowych, usługowych i handlowych.

fot. mat. prasowe

Ocena ogólna bieżącej sytuacji biznesowej i przyszłej sytuacji w perspektywie 6 miesięcy

W sposób wyraźnie negatywny oceniana jest zmiana w perspektywie bieżącej.


Indeks Optymizmu Przedsiębiorców


Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: