Polacy o pakcie stabilizacyjnym
2006-03-23 00:41
CBOS zbadał opinie Polaków dotyczące zawarcia pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną paktu stabilizacyjnego. 36 procent ankietowanych oceniło ten fakt pozytywnie, a przeciwnego zdania jest 30 procent respondentów. Co trzeci Polak nie ma zdania na ten temat.
Przeczytaj także: Raport szkolenia w Polsce
W grupie osób, które oceniają pozytywnie powstanie paktu trzech partii politycznych, 30 procent ocenia ten fakt raczej dobrze, zaś 6 procent zdecydowanie dobrze. Ci, który wypowiadali się o pakcie negatywnie, przyznali, że decyzja ta była raczej zła (18 procent) lub też zdecydowanie zła (12 procent).Krytycznie o pakcie stabilizacyjnym wypowiadają się ankietowani z wyższym wykształceniem. 55 procent osób w tej grupie respondentów uważa, że porozumienie PiS, Samoobrony i LPR jest złym rozwiązaniem dla naszego kraju. Negatywny stosunek do paktu mają również mieszkańcy największych miast, osoby o dochodach powyżej 1,2 tys. złotych na osobę, a także respondenci, którzy nie praktykują religijnie lub też robią to rzadko.
Najwięcej zwolenników paktu jest wśród osób popierających PiS (69 procent), LPR (55 procent) oraz Samoobrony (50 procent). Negatywnie wypowiadają się o nim zwolennicy PO (58 procent) oraz SLD (47 procent). 55 procent badanych jest zdania, że dla PiS podpisanie paktu stabilizacyjnego jest bardzo korzystne. Tylko co piąty ankietowany twierdzi, że strony porozumienia mogą więcej stracić niż zyskać.
34 procent ankietowanych zapytanych o to, jak długo koalicja trzech partii przetrwa przyznało, że pakt będzie obowiązywał do jesiennych wyborów samorządowych, a 17 procent twierdzi, że przerwa rok. 16 procent Polaków jest zdania, że pakt przetrwa dłużej niż trzy miesiące.
Ankietę przeprowadzono przed deklaracjami prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o skróceniu kadencji Sejmu w dniach 3-6 marca na liczącej 1081 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
Przeczytaj także:
Polski Ranking Nieufności 2024. Najmniej ufamy Rosjanom i muzułmanom
oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl