Utrata pracy nie przeraża. Zobacz dlaczego
2017-03-06 12:33
Nadchodzi nowy boom rekrutacyjny i fala podwyżek © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: InfoPraca: w II kw. rynek pracy w rękach pracowników
Po ubiegłorocznych spadkach stopy bezrobocia i osiągnięcia przez nią najniższego poziomu od ćwierćwiecza, dobra koniunktura doczekała się kontynuacji. Polskie firmy deklarują, że będą zatrudniać. Plany w tym zakresie ma już 32% pracodawców, czyli o 7 p.p. niż ostatnio, a już wtedy mówiono o prawdziwym boomie rekrutacyjnym. Jednocześnie utrata pracy przestała przerażać, a podwyżek płac spodziewa się już przeszło połowa pracowników – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Pewna praca odsuwa zmiany
Najnowsza odsłona „Barometru Rynku Pracy VII” wskazuje, że utrata pracy niepokoi obecnie 17,9% pracowników. To bardzo dobry wynik, o 6 p.p. niższy od zanotowanego ostatnio i najlepszy od 2014 roku. Największe zaniepokojenie to domena pracowników w wieku 45-54 lata (26,9%), najbardziej beztroscy są z kolei młodzi pracownicy, których utrata pracy przeraża jedynie w 11,7% przypadków. Jeżeli przyjrzeć się tej kwestii w podziale na płeć, to okaże się, że o wiele spokojniejsi są mężczyźni. Wśród panów odsetek zaniepokojonych stratą zatrudnienia jest 13,5% badanych, wśród kobiet wynosi on aż 23,7%.
Jednocześnie okazuje się, że w coraz mniejszym stopniu interesuje nas zmiana pracy. O takim kroku myśli zaledwie 1 na 6 Polaków, co jest najniższym wynikiem, jaki zanotowano w całej historii badania. Z drugiej strony co 3 badany oczekuje, że nowe miejsce zatrudnienia znajdzie w czasie krótszym niż miesiąc. I w tym wypadku do grona największych optymistów należą młodzi ankietowani.
Paradoksalnie rekordowo niska skłonność do zmiany pracy jest związana z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy. Z naszych badań wynika, że już w ubiegłym roku niemal połowa Polaków otrzymała podwyżki, które mogły wyhamować plany rotacyjne. Z drugiej strony pracownicy czują się coraz pewniej, co potwierdzają spadające obawy o utratę zatrudnienia. To z kolei może powodować utratę kolejnego bodźca do szukania wyzwań zawodowych w nowym miejscu – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service S.A.
Boom rekrutacyjny - największy w handlu i produkcji
Niemal 1/3 firm planuje rekrutacje w celu zwiększenia lub utrzymania poziomów zatrudnienia, co stanowi najwyższy wynik w historii raportu „Barometr Rynku Pracy”. Największe zapotrzebowanie występuje w sektorze handlowym, w którym co druga firma (51%) szykuje się do otwierania rekrutacji w najbliższych miesiącach. W głównej mierze są one podyktowane rotacją pracowniczą i potrzebą utrzymania obecnego stanu zatrudnienia.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Z kolei w sektorze produkcyjnym aż 30% firm przewiduje zwiększenie poziomu zatrudnienia. Większość planowanych rekrutacji przewiduje przyciąganie pracowników niewykwalifikowanych (59%) i średniego szczebla (48,3%), a 13% firm będzie poszukiwać kadry zarządzającej.
Czeka nas okres intensywnego poszukiwania pracowników. Bezrobocie w Polsce będzie nadal malało, a pracodawcy będą mieć największe od ćwierć wieku problemy ze znalezieniem pracowników. Dzieje się tak, między innymi dlatego, że przy najniższym od 1990 roku bezrobociu, mamy najwyższe wskaźniki zatrudnienia od lat. Jednak nadal niższe od reszty Unii, bo w grupie osób w wieku 15-64 lata tylko 63% jest aktywnych zawodowo. To mniej niż średnia w Europie (66%) i znacznie mniej niż w takich krajach, jak Niemcy (74%) czy Czechy (70%) – mówi Piotr Arak, Główny Badacz Polityka INSIGHT.
fot. mat. prasowe
Obawy o utratę pracy
Nadchodzi fala podwyżek
Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy zaczęła być widoczna również po stronie płacowej. Z „Barometru Rynku Pracy VII” wynika, że presja płacowa nie słabnie, bo nadal 53% pracowników oczekuje podniesienia wynagrodzeń w najbliższych miesiącach, ale po raz pierwszy w historii badań żaden z pracodawców nie planuje obniżać wynagrodzeń, a rekordowo wielu szykuje podwyżki.
fot. mat. prasowe
Plany w zakresie wynagrodzeń
W tym roku nadzieje wielu Polaków mogą zostać spełnione, bo w wynikach naszych badań widzimy nadciągającą falę podwyżek. Niemal 29% firm zapowiada podnoszenie wynagrodzeń dla swoich pracowników, a to najwyższe wskazanie w historii naszych badań i wynik lepszy o ponad 15 p.p. w stosunku do ubiegłego roku. Najlepszą koniunkturę widać w sektorze handlowym i produkcyjnym i tam wyższe płace będą w pierwszej kolejności odczuwalne – podsumowuje Maciej Witucki.
Informacje o badaniu
Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy VII” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zostało podzielone na dwie kategorie: Pracowników – Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20.01.2017 r. Pracodawców – Badanie zrealizowano na próbie pracodawców (N=300) dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa – miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4,2%, a dla wyróżnionych trzech klas wielkości zatrudnienia +/- 10,2%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20.01.2017 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)