Czego się boją polscy przedsiębiorcy?
2017-03-09 10:20
Jakie bariery napotykają przedsiębiorcy? © gearstd - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu II 2017
Niezbyt dobrze oceniane są również bieżące warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Okazuje się bowiem, że zdaniem niemal połowy respondentów są one gorsze niż w poprzednich latach. Z przeciwnego założenia wychodzi zaledwie 7 proc. Do tego, polscy przedsiębiorcy nie mają zbyt rozbuchanych nadziei na rychłą poprawę. 49 proc. z nich negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu, a niemal 3/5 (72 proc.) obawia się niekorzystnych zmian w prawie oraz działań administracji.Barierami, na które polscy przedsiębiorcy szczególnie narzekali w minionym roku, były:
- wysokie koszty pracy (91 proc.),
- niepewna sytuacja gospodarcza (91 proc.),
- regulacje podatkowe (88 proc.),
- niepewna sytuacja polityczna (87 proc.),
- niedobór pracowników.
Tegoroczne obawy są podobne. Polscy przedsiębiorcy spodziewają się przede wszystkim rosnących kosztów zatrudnienia (95 proc.), niejasności w podatkach (93 proc.) oraz przepisów regulujących kwestie prowadzenia działalności gospodarczej (91 proc.).
Przydatne linki:
- Kredyty dla firm
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy
Okazuje się również, że dużym problemem nie były zeszłoroczne kontrole. Wprawdzie polscy przedsiębiorcy doświadczali ich często, ale nie były one bardziej uciążliwe niż w latach poprzednich. Wzrostu ich uciążliwości w tym roku spodziewa się jednak przeszło połowa badanych.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorcy a działania rządu
- Z reguły mniejsze przedsiębiorstwa gorzej niż firmy duże postrzegają warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz warunki otocznia biznesowego. Tym razem jest inaczej. W 2016 r. to firmy duże w większym stopniu obserwowały pogorszenie się warunków prowadzenia firmy. Także prognozy dla 2017 r. pokazują biznesowe obawy dużych firm. W większym stopniu niż firmy małe i średnie obawiają się uznaniowych decyzji urzędników dotyczących podatków. Podobnie jak firmy małe i średnie odczuwają niepewność związaną z działaniami rządu. Jeśli duże firmy obawiają się działań rządu, uznaniowości decyzji urzędników, to mamy poważny problem, który będzie przekładał się kolejny rok na inwestycje. W 2016 r. to duże firmy, szczególnie z kapitałem zagranicznym, były buforem dla spadających inwestycji. W tym roku co prawda 54 proc. spośród nich deklaruje wzrost inwestycji. Jednak niepewność sytuacji politycznej oraz tworzone nowe prawo gospodarcze może negatywnie wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne. A dwóch lat osłabienia skłonności do inwestowania polska gospodarka nie nadrobi nawet największymi wydatkami z funduszy unijnych. Świat nam ucieka – komentuje dr Małgorzata Starczewska –Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorcy a możliwości prowadzenia biznesu
Informacje o badaniu
Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)