eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPoszukiwanie pracy: kobiety vs mężczyźni

Poszukiwanie pracy: kobiety vs mężczyźni

2017-03-13 11:11

Poszukiwanie pracy: kobiety vs mężczyźni

Jak szukamy pracy? © Kaspars Grinvalds - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Jak wygląda poszukiwanie pracy w wydaniu damskim? Jak radzą sobie z tą kwestią mężczyźni? Gdzie tkwią najbardziej istotne różnice? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwał serwis OLX Praca. Z przeprowadzonej analizy wynika m.in., że panie najczęściej rozglądają się za pracami biurowymi, a panowie poszukują zatrudnienia "za kółkiem". Okazuje się również, że to ci ostatni mają większe wymagania finansowe.

Przeczytaj także: Poszukiwanie pracy: jak dzieci we mgle?

Pierwsza praca dla pań


Analiza odpowiedzi udzielonych w ankiecie przeprowadzonej przez serwis OLX Praca dowodzi, że aż 64% użytkowników, którzy poszukują pierwszego zatrudnienia, to kobiety.

Szukają wszyscy, ale w różnych branżach


To, jak wygląda poszukiwanie pracy, także w dużej mierze uwarunkowane jest płcią kandydata. Okazuje się, że panie najczęściej przyglądają się ofertom zatrudnienia w pracy biurowej (18,1%), ale ich uwagę - choć w nieco mniejszym stopniu - zwracają również stanowiska sprzedażowe (15,7%) oraz praca w gastronomii (5,2%). Wśród mężczyzn największe zainteresowanie wzbudzają posady dla kierowcy lub kuriera, (15,4%), ale również zatrudnienie przy produkcji (9,4%), w branży motoryzacyjnej (8,5%) oraz prace budowlane i remontowe (7,1%).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kategorie z podziałem na płeć

Kobiety najchętniej podejmuje się prac biurowych.


Mężczyźni zarabiają więcej i mają wyższe oszukiwania


Przeprowadzone przez OLX Praca badanie potwierdza, że problemem polskiego rynku pracy ciągle pozostaje luka płacowa. Mężczyźni nie tylko deklarują, że otrzymują wyższe wynagrodzenia, ale również mają wyższe oczekiwania względem pensji. Niemal co trzeci z nich zadeklarował w ankiecie, że zarabia pomiędzy 1500 a 2000 złotych netto, a 27% wskazało na przedział 2001-3000 złotych. Tymczasem zdecydowana większość użytkowniczek OLX Praca (53%) zarabia obecnie mniej niż 1 500 złotych netto.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenie miesięczne - oczekiwane przez użytkowników vs. obecne

Mężczyźni nie tylko deklarują, że zarabiają więcej, ale mają też wyższe oczekiwania finansowe.


Zarówno wśród większości kobiet (43%), jak i mężczyzn (32%) oczekiwane wynagrodzenie wynosi 2 001-3 000 złotych netto. Różnica pojawia się w przypadku zarobków wyższych niż 4 001 złotych netto – tyle chciałoby zarabiać aż 29% mężczyzn i tylko 4% kobiet.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Kobiety są bardziej elastyczne jeśli chodzi o rodzaj umowy


Większość użytkowników (55% kobiet i 61% mężczyzn) pracuje aktualnie w oparciu o umowę o pracę i chcieliby, żeby tak zostało. Na umowę zlecenie pracuje więcej kobiet (27%) niż mężczyzn (10%). I choć oczekiwania odnośnie link http://www.praca.egospodarka.pl/132376,Praca-na-zastepstwo-w-sam-raz-dla-studenta,1,46,1.html formy zatrudnienia> wśród przedstawicieli obydwu płci są raczej podobne, to chętniej własną działalność otwierają panowie.

fot. mat. prasowe

Rodzaj umowy - oczekiwany vs. obecny

Większość użytkowników (55% kobiet i 61% mężczyzn) pracuje aktualnie w oparciu o umowę o pracę i chcieliby, żeby tak zostało.


Czego w nowej pracy oczekują kobiety, a czego mężczyźni?


Mężczyźni poszukujący pracy zwracają uwagę przede wszystkim na wysokość proponowanego wynagrodzenia (21%). Większą wagę niż kobiety przywiązują do kwestii formalnych, takich jak terminowe wypłaty (12%) i rodzaj umowy (11%). Choć czynniki te są też ważne dla kobiet, panie w nowej pracy szukają przede wszystkim przyjaznej atmosfery (19%). Istotne są dla nich też elastyczne godziny pracy (13%), które pozwolą na łączenie pracy z macierzyństwem.

fot. mat. prasowe

Co jest najważniejsze przy wyborze nowej pracy - kobiety vs. mężczyźni

Dla kobiet sprawą najwyższej wagi jest przyjazna atmosfera w pracy, dla mężczyzn - wynagrodzenie.


Mężczyźni szybciej znajdują pracę?


Z pewnością cieszy fakt, że ponad połowa ankietowanych, niezależnie od płci, szuka pracy krócej niż 3 miesiące. Udaje się to 56% kobiet i 62% mężczyzn. W kolejnym przedziale czasowym (3-6 miesięcy) zatrudnienie znajduje 24% kobiet i 19% mężczyzn, co oznacza, że 80% kobiet i 81% mężczyzn szuka pracy na OLX krócej niż pół roku.

fot. mat. prasowe

Skłonność do przeprowadzki w zależności od płci

Mobilność kobiet jest nieco niższa niż w przypadku mężczyzn.


Kobiety są mniej skłonne do przeprowadzki


Choć perspektywa przeprowadzki za pracą nie cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, to panowie prędzej przystaliby na taką propozycję (34%).

fot. mat. prasowe

Poszukujący pierwszej pracy w podziale na płeć

Pierwszej pracy zdecydowanie częściej poszukują kobiety.


Wnioski


Niezależnie od płci, pracy szukamy wykorzystując podobne narzędzia i czerpiąc z tych samych źródeł ofert. Raport serwisu OLX Praca pokazuje, że choć największe zainteresowanie obu płci budzą odmienne oferty to jednakowo istotne pozostają kwestie kluczowe, takie jak forma zatrudnienia, satysfakcjonujące wynagrodzenie i przyjazna atmosfera w miejscu pracy.

fot. mat. prasowe

Czas poszukiwania pracy ze względu na płeć

56% kobiet znajduje pracę w ciągu trzech miesięcy.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: