Poznań bez kompleksów. Rynek biurowy rozkwita
2017-03-15 12:38
Biurowiec w Poznaniu © GKor - Fotolia.com
Poznański rynek biurowy może mieć powody do zadowolenia. Zeszłoroczny popyt okazał się tylko nieco mniejszy od rekordu, który został pobity w poprzednim roku. Na wysokim poziomie utrzymywała się również podaż - na mapie miasta pojawiło się 41 100 mkw. nowej powierzchni, a niemal drugie tyle pozostaje w budowie. To niektóre wnioski płynące z podsumowania opracowanego przez firmę JLL.
Przeczytaj także: Rynek biurowy z rekordową podażą
„Za sytuację, w której znajduje się obecnie poznański rynek biurowy, w znacznej mierze odpowiada sektor usług dla biznesu. Dane udostępnione przez ABSL dowodzą, że w mieście funkcjonuje obecnie aż 76 centrów BPO, SSC, IT i R&D. Swoje siedziby w Poznaniu ulokowały m.in. Capgemini, Carlsberg, Franklin Templeton, GSK, IKEA oraz McKinsey. Zatrudnienie w nich znajduje przeszło 13 tys. osób, a prognozy wskazują, że w 2020 roku rzesza ta urośnie do 18 tys. To bez wątpienia wpłynie na rynek biurowy” - mówi Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.
Popyt
Poznański rynek biurowy zanotował rekord w 2015 roku, kiedy to popyt zdołał osiągnąć 64 900 mkw. W minionym roku było niewiele gorzej - podpisane umowy najmu opiewały na 64 100 mkw. Dość interesującym zjawiskiem był znacznie pokaźniejszy niż w ubiegłych latach udział przednajmów w łącznym popycie. Zwiększyło się także grono firm, które podjęły decyzję o powiększeniu swojego biura, co bez wątpienia jest świadectwem dobrejkondycji rynku.
Podaż
„Poznański rynek biurowy to obecnie 427 800 mkw. nowoczesnej powierzchni, co czyni go szóstym największym rynkiem w Polsce - po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach. W 2016 r. podaż w mieście zwiększyła się o 41 100 mkw., a kolejne 40 700 mkw. jest w budowie. Około 22 500 mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku, a zdecydowana większość tej powierzchni jest już zabezpieczona umowami przednajmu”, wyjaśnia Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
fot. mat. prasowe
Największe umowy najmu w Poznaniu w 2016 r.
„Przez ostatnie lata rynek biurowy w Poznaniu zmienił się za sprawą silnej gospodarki miasta oraz dynamicznego rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych. Niedawno miasto zyskało kilka bardzo charakterystycznych oraz rozpoznawalnych obiektów, takich jak Ubiq, Nobel Tower czy Business Garden. Co więcej, w 2017 roku do użytku zostanie oddany Bałtyk, jeden z ciekawszych pod względem architektonicznym budynków biurowych i jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście”, dodaje Łukasz Dziedzic.
Pustostany i czynsze
W 2016 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej spadł do 13,6%. Rosnący popyt na nową powierzchnię biurową spowodował, że wskaźnik pustostanów w Poznaniu zbliżył się do poziomu porównywalnego z innymi dużymi rynkami w kraju.
fot. mat. prasowe
Największe biurowce w budowie
Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy w Poznaniu wyniosły ok. 13,7-14,2 euro, co jest poziomem porównywalnym z Krakowem i Wrocławiem.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)