eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca w niedziele? Jak najbardziej

Praca w niedziele? Jak najbardziej

2017-03-24 11:40

Praca w niedziele? Jak najbardziej

W niedzielę często robimy zakupy © Syda Productions - Fotolia.com

Praca w niedziele? Jak najbardziej. I chociaż nie wszyscy z nas spędzają siódmy dzień tygodnia w firmie, to i tak są zajęci. Pochłaniają ich zaległe zakupy (79% wskazań ) czy inne obowiązki domowe (66%), na które nie starczyło czasu w ciągu tygodnia. To główne wnioski z badania, które Millward Brown przeprowadził na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Przeczytaj także: Jak zakaz handlu w niedzielę wygląda w Europie?

Badanie Millward Brown pokazuje również, że dla 43% respondentów ostatni dzień tygodnia jest normalnym dniem pracy. Co więcej, zjawisko to jest jeszcze powszechniejsze w przypadku innych członków rodziny - aż 61% badanych przyznało, że w otoczeniu jego najbliższych praca w niedziele nie jest żadnym ewenementem. 7 na 10 ankietowanych przyznało z kolei, że w niedziele ich rodziny poświęcają się obowiązkom domowym, które - jak zgodnym chórem przyznają badania - są formą pracy.
Przeprowadzone badanie pokazuje, że zarówno praca w niedziele, jak i niedzielne zakupy są w naszym kraju standardem. Na te ostatnie najczęściej decydują się mężczyźni oraz aktywni zawodowo Polacy, głównie młodzi (18-35 lat), a w następnej kolejności również dojrzali (36-50 lat). Wszystko wskazuje zatem na to, że odwiedzanie sklepów w ostatni dzień tygodnia nie jest ginącym nawykiem. Co ciekawe, skłonność do świątecznych zakupów rośnie wraz z poziomem posiadanego wykształcenia. Badani deklarują również, że najczęściej robią je co tydzień lub 1-2 razy w miesiącu – komentuje dr Katarzyna Korpolewska, psycholog.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

W niedzielę często robimy zakupy

Na niedzielne zakupy decyduje się blisko 4/5 Polaków (79%), z kolei 2/3 (66%) wykonuje w ten dzień obowiązki domowe.


Badanie wyraźnie zatem pokazuje, że tak praca w niedziele, jak i niedzielne wykonywanie obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego są w naszym kraju standardem. Większość z nas postrzega ostatni dzień tygodnia tak jak każdy z pozostałych sześciu dni.
Jest wiele sektorów, które wymagają pracy w niedzielę, np. gastronomia, usługi, również handel. Firmy zatrudniają studentów, dla których praca w niedziele jest kluczowa z uwagi na zajęcia na uczelni od poniedziałku do piątku, czy osoby powyżej 50. roku życia, w tym kobiety, którym znacznie trudniej jest znaleźć pracę – podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes zarządzająca Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.


Respondenci odnieśli się również do kwestii tego, jak praca w tygodniu wpływa na ich inne obowiązki. Połowa Polaków (51%) wskazuje, że z powodu pracy w typowych godzinach biurowych nie ma możliwości iść do lekarza, załatwić sprawy w urzędzie czy w banku. Co piąty Polak jest zdania, że obecnie nie da się zapewnić sobie i rodzinie bezpieczeństwa finansowego nie pracując w niedzielę. Szczególnie jest to widoczne wśród pracowników sektora usługowego (w tym gastronomii, kultury) – taką opinię wyraziło 45% badanych w tej grupie.

Reasumując, z badań wynika, że Polacy wykorzystują niedzielę na wykonanie obowiązków, których ze względu na brak czasu nie mogą wypełnić w dni powszednie – dodaje dr Katarzyna Korpolewska.

O badaniu Millward Brown:
Badanie „Niedziela w Polsce” powstało na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Zostało przeprowadzone metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem wieku, płci, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania próbie 501 respondentów. Badanie zostało zrealizowane 13 marca 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: