eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport II 2017

Przetargi - raport II 2017

2017-03-29 12:31

Przetargi - raport II 2017

Mocno wystartowały zamówienia na prace remontowo-budowlane © pure-life-pictures - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W lutym 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 7 tysięcy 925 ogłoszeń, o niemal 24 procent więcej niż miesiąc wcześniej, ale o prawie 3 procent mniej niż w lutym ubiegłego roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Mocno wystartowały zamówienia na prace remontowo-budowlane. To zasługa łaskawej w tym roku aury, bowiem większe mrozy ustąpiły już w styczniu.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2017

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w lutym 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 7 tys. 925 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o 2,9 procent niższy niż rok wcześniej. W relacji miesięcznej (względem stycznia 2017) liczba ogłaszanych postępowań wzrosła o 23,9 procent.

W relacji rocznej, w lutym 2017 roku spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii, czyli w dostawach towarów oraz dostawach usług. W relacji miesięcznej – względem stycznia 2017 – dodatnią dynamikę odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, przy czym bezapelacyjnym liderem wzrostów okazało się budownictwo – w lutym 2017 roku w BZP pojawiło się aż o 62,8 procent więcej ogłoszeń na prace remontowo-budowlane niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Wzrosty w relacji miesięcznej, choć już nie tak spektakularne jak w przypadku budownictwa, odnotowano również w dwóch pozostałych kategoriach, czyli dostawach towarów oraz dostawach usług. I tak, w ciągu miesiąca liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług wzrosła o 15,2 procent, zaś na dostawy towarów zwiększyła się o 3,5 procent. Wzrosty wystąpiły pomimo tego, że w tym roku luty miał niemal tyle samo dni roboczych (20), co styczeń (21).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W lutym 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 7 tysięcy 925 ogłoszeń.


Poziom przetargów budowlanych w lutym był zbliżony do wieloletniej średniej. Z kolei w przypadku dwóch pozostałych kategorii, po ubiegłorocznym spadku, związanym ze zmianami w prawie które miały miejsce w roku 2015 i 2014, utrzymują się już stałe wahania sezonowe, z niewielkimi, kilkuprocentowymi odchyleniami. Dodatkowo, skalę zamówień zmniejszyło wprowadzenie dość znacznej dyscypliny budżetowej – zarówno w samorządach, jak i jednostkach podległych administracji rządowej. Nie bez wpływu jest również okres pomiędzy kolejnymi dużymi inwestycjami ze środków unijnych – poprzednia perspektywa już się zakończyła, a środki z nowej nie zostały jeszcze w pełni uruchomione.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., luty, lata 2009-2017

Poziom przetargów budowlanych w lutym był zbliżony do wieloletniej średniej.


Inflacja wraca. Bezrobocie rekordowo niskie


Inflacja już zdecydowanie powróciła do gospodarki, i to dość mocno. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2017 roku ceny w relacji rocznej wzrosły aż o 2,2 proc. rok do roku, wobec 1,7 proc. w styczniu (po korekcie koszyka). Wzrost cen dotyczy wszystkich grup towarów i usług konsumpcyjnych poza łącznością, rekreacją i kulturą oraz odzieżą i obuwiem.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wzrosło w lutym o 4,0 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, podczas gdy dynamika zatrudnienia wyniosła 4,6 proc. rok do roku. W lutym 2017 r. w sektorze przedsiębiorstw pracowało wyniosło 5976,2 tys. osób, o 265 tys. więcej niż w lutym 2016 r., i o 16,5 tys. więcej niż przed miesiącem. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wyniosło 4304,95 zł. Niestety na skutek wysokiej inflacji, realny wzrost płac okazał się w lutym najniższy od 3,5 roku.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lutym 2017 r. o 1,2 proc. rok do roku. Nadal z dołka nie może wyjść budownictwo – produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,4 proc. rdr.

W lutym 2017 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 15 spośród 34 działów przemysłu. W większości w branżach silnie związane z eksportem.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym 2017 r. o 5,2 proc. rdr. Wzrost okazał się jednak niższy niż w styczniu, kiedy to sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,6 proc. rdr.

W lutym bardzo chętnie kupowaliśmy odzież i obuwie, kosmetyki, farmaceutyki, prasę, książki oraz robiliśmy zakupy w wyspecjalizowanych sklepach.

Według GUS, bezrobocie w lutym 2017 r. wyniosło 8,5 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W końcu lutego liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1,38 mln i zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1 proc. (czyli o 13,7 tys. osób), a w porównaniu do lutego ubiegłego roku o 16,3 proc. (czyli o 269,3 tys.).
– Dane płynące z gospodarki wskazują, że mocno ruszył jeden z dwóch czynników napędzających nasz wzrost gospodarczy, czyli konsumpcja. Rosnące płace, znaczne transfery socjalne w postaci choćby środków z programu Rodzina 500+ oznaczają, że Polacy mają coraz pieniędzy. A te, wydawane na konsumpcję, napędzają gospodarkę. Dodatkowo rosnące zatrudnienie i wzrost wydajności pracy dobrze wróżą też perspektywom wzrostu gospodarczego – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Wkrótce zapewne intensywnie ruszą inwestycje unijne z bieżącej perspektywy finansowej, co uruchomi drugi „silnik” naszego wzrostu gospodarczego. Niestety budownictwo wciąż nie może się mocno odbić, pozostaje mieć nadzieję, że już niebawem sytuacja w tym segmencie gospodarki radykalnie się zmieni. W ten sposób dynamika PKB w tym roku może bez problemów przeskoczyć poziom 3 procent – dodaje Beata Szkodzin.

Reforma szkolnictwa wpływa na przetargi


W lutym 2017 roku największą miesięczną dynamikę wykazały postępowania przetargowe na prace budowlane. To właśnie zamówienia na prace remontowo-budowlane zajmują czołowe pozycje zestawienia najczęściej ogłaszanych przetargów. W czołówce znalazły się również zamówienia na dostawy materiałów medycznych. Znacznie wzrosło w relacji rocznej zapotrzebowanie na pomoce dydaktyczne. Ma to związek z realizowaną obecnie reformą oświatową. Reorganizacja sieci szkół wiąże się bowiem z zakupami wyposażenia do nowotworzonych oddziałów szkolnych (oraz pracami budowlanymi).

W lutym w BZP najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (723 razy) roboty w zakresie budowy dróg (244), roboty drogowe (218), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (187), roboty w zakresie naprawy dróg (157), roboty w zakresie nawierzchni dróg (121), dostawy materiałów medycznych (96), odczynników laboratoryjnych (86) oraz produktów farmaceutycznych (86), roboty remontowe i renowacyjne (84) oraz roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad i dróg (76).

W ciągu roku (luty 2017 względem lutego 2016) najmocniej wzrosła liczba przetargów na pomoce dydaktyczne (o 550,00 procent), usługi nadzoru budowlanego (o 82,61 proc.), nadzór nad robotami budowlanymi (+48,72 proc.), dostawy żywności, napojów (+40,00 proc.), roboty budowlane (+32,66 procent), urządzenia komputerowe (+12,90 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: