eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetWrażliwe dane cierpią przez brak higieny

Wrażliwe dane cierpią przez brak higieny

2017-04-04 12:39

Wrażliwe dane cierpią przez brak higieny

Wrażliwe dane cierpią przez brak higieny © Leszek Czerwonka - Fotolia.com

Nie od dziś wiadomo, że wrażliwe dane to łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Niestety okazuje się, że robotę oszustom znacznie ułatwiają sami użytkownicy, na których urządzeniach panuje - delikatnie rzecz ujmując - cyfrowy rozgardiasz. Dzisiejsze tablety, smartfony i komputery uginają się wręcz od ciężaru przechowywanych na nich informacji. Ten brak cyfrowej higieny przekłada się na większe ryzyko i podatność poufnych danych na wszelkie cyberzagrożenia.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy celują w Europę, ale nie w Polskę?

Z ostatniego badania Kaspersky Lab „Moje cenne dane: cyfrowy bałagan i związane z nim zagrożenia” wynika, że kontrola użytkowników nad zawartością ich urządzeń raczej nie zachwyca. Zaledwie połowa z nich deklaruje, że dokonuje regularnych przeglądów informacji przechowywanych na komputerach i tabletach. W przypadku posiadaczy smartfonów odsetek "sprzątających" jest nieco większy (63%), ale nie jest to niestety rezultat przezorności, ale mniej pojemnej pamięci telefonu.

Jedynie 12% użytkowników smartfonów nie pamięta kiedy ostatnio zdarzyło się im odinstalować aplikację z komputera. W przypadku użytkowników komputerów podobnej odpowiedzi udziela już co czwarta osoba. W efekcie tego można przyjąć, że znaczna część zainstalowanych programów komputerowych jest zupełnie zbędna. Aplikacje te, choć nigdy nieużywane, zaśmiecają dysk twardy i niejednokrotnie działają w tle, narażając wrażliwe dane na niebezpieczeństwo ze strony cyberprzestępców.

Warto przypomnieć, że wszystkie urządzenia zawierają wrażliwe dane, dlatego też wszystkie wymagają jednakowej atencji i pielęgnacji. Respondenci badania Kaspersky Lab zdają się nie zdawać z tego sprawy. Okazuje się bowiem, że w znacznie większym stopniu chronione są smartfony. 2/3 ich posiadaczy aktualizuje je natychmiast po pojawieniu się odświeżonej wersji programu. Tymczasem w przypadku posiadaczy tabletów i komputerów — odsetek tych, którzy niezwłocznie stosują uaktualnienia, wynosi odpowiednio 42% i 48%.

fot. Leszek Czerwonka - Fotolia.com

Wrażliwe dane cierpią przez brak higieny

Najbardziej wrażliwe dane użytkowników są zagrożone z powodu niewystarczającej higieny cyfrowej - tak wynika z badania Kaspersky Lab.


Takie zachowanie naraża użytkowników na szereg różnych problemów związanych ze wzrostem cyfrowego bałaganu na ich urządzeniach — w szczególności na komputerach. Statystyki Kaspersky Lab pokazują, że użytkownicy częściej stykają się ze szkodliwym oprogramowaniem na komputerach niż na innych urządzeniach (28% w porównaniu z 17% w przypadku smartfonów). Badanie ujawniło również niepokojącą sprzeczność w podejściu użytkowników zarówno do swoich urządzeń, jak i zagrożeń, na jakie trafiają na takich urządzeniach. Według badania, mimo niefrasobliwego podejścia użytkowników do bałaganu na swoich komputerach oraz większego zagrożenia infekcją szkodliwym oprogramowaniem na takich urządzeniach, większość respondentów nadal postrzega komputery jako najbezpieczniejsze miejsce przechowywania swoich danych.

Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab, powiedział:
Urządzenia cyfrowe, z których korzystamy każdego dnia, zawierają wrażliwe dane, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce lub zostać utracone w wyniku awarii urządzenia lub infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Przeciwdziałanie cyfrowemu bałaganowi wymaga od użytkowników podjęcia działań w zakresie zarządzania aplikacjami, usuwania niepotrzebnego oprogramowania oraz aktualizacji aplikacji na wszystkich urządzeniach w swoim otoczeniu. Dbałość o takie urządzenia i ich konserwacja powinny stanowić priorytet w życiu cyfrowym, podobnie jak dbanie o zdrowie i higienę w życiu fizycznym.

W celu utrzymania bezpieczeństwa urządzeń cyfrowych użytkownicy powinni podjąć następujące działania:
  • Aktualizacja aplikacji — należy aktualizować aplikacje natychmiast po udostępnieniu nowych wersji, ponieważ mogą one zawierać łaty bezpieczeństwa, które uniemożliwiają lub ograniczają wykorzystywanie podatności w oprogramowaniu.
  • Usuwanie zbędnych aplikacji — zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią również niewłaściwie zarządzane aplikacje na smartfonach, ponieważ często transmitują one wrażliwe dane, nawet jeśli nie są używane.
  • Zmiana ustawień aplikacji — pozwala to użytkownikowi zarządzać sposobem interakcji aplikacji z urządzeniem. Na przykład aplikacja może uzyskać dostęp do poufnych informacji użytkownika, śledzić jego lokalizację i udostępniać wrażliwe dane użytkownika serwerom zewnętrznym. Brak zarządzania takimi ustawieniami może spowodować, że niewykorzystywane aplikacje będą miały dostęp do informacji na urządzeniu bez wiedzy użytkownika.
  • Wykorzystywanie wyspecjalizowanego oprogramowania — należy zainstalować wyspecjalizowane oprogramowanie, które może pomóc oddzielić aplikacje zachowujące się w sposób podejrzany od takich, które nie są wykorzystywane, oraz tych wymagających uaktualnienia. Więcej informacji na temat takich funkcji we flagowych rozwiązaniach bezpieczeństwa Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników domowych znajduje się na stronie https://www.kaspersky.pl/ochrona-dla-domu.

Informacje o badaniu
Badanie „Moje cenne dane: cyfrowy bałagan i związane z nim zagrożenia” opiera się na wiedzy uzyskanej z unikatowego połączenia badań online, a także technicznej analizy cyberzagrożeń oraz wydajności aplikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: