eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyObcokrajowcy w Polsce: co o nas myślą?

Obcokrajowcy w Polsce: co o nas myślą?

2017-04-06 13:22

Obcokrajowcy w Polsce: co o nas myślą?

Najgorzej obcokrajowcy oceniają… Kraków © pab_map - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Obcokrajowcy w Polsce to już całkiem pokaźna grupa. Jak im się żyje w naszym kraju? Czy spotykają się z nietolerancją? Co sądzą o bezpieczeństwie polskich miast? Odpowiedzi na te i inne pytania postanowił poszukać serwis Morizon.pl.

Przeczytaj także: Tolerancja Polaków a obcokrajowcy w pracy

Przed nami wyniki raportu “Obok siebie. Obcokrajowcy w Polsce”. Morizon.pl przepytał cudzoziemców zamieszkujących osiem największych polskich miast: Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice i Bydgoszcz. Respondenci wskazywali największe wady i zalety tych aglomeracji, wystawiając im oceny w aż 9 kategoriach:
  1. bezpieczeństwo,
  2. koszty życia,
  3. potencjał,
  4. nowoczesność,
  5. przyjazne nastawienie,
  6. estetyka,
  7. tolerancja,
  8. kultura/rozrywka,
  9. ekologia.

Jak wypadły polskie miasta? Ogólnie rzecz biorąc, obcokrajowcy w Polsce cenią wygodę, kompaktowość oraz bezpieczeństwo, które to czynniki tworzą dobre warunki do pracy, nauki, a nawet założenia rodziny. Tym z kolei, co skutecznie psuje nasz wizerunek, jest nastawienie mieszkańców. Niestety obcokrajowcy w Polsce ciągle narażeni są na nietolerancję, a nawet agresję.

W ocenach wystawianych poszczególnym miastom widać jednak spore różnice. Najlepiej wypada Poznań, któremu udało się uzyskać najwyższe noty w czterech kategoriach (nowoczesność, przyjazne nastawienie, tolerancja, ekologia). Na drugim biegunie znajduje się Łódź, która wypadła najgorzej pod względem bezpieczeństwa, potencjału, przyjaznego nastawienia, estetyki i tolerancji.

fot. mat. prasowe

Obcokrajowcy w Polsce

Żyjący w Polsce obcokrajowcy doceniają Wrocław, ale nie wrocławskie ceny.


Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z raportu Morizon.pl?

Polaków problem z tolerancją


Niemal w każdym badanym mieście obcokrajowcy zwracają uwagę na problem z podejściem mieszkańców. Z badania wynika, że rasistowskie zaczepki i dyskryminacja na tle narodowościowym, rasowym czy religijnym są stałym elementem krajobrazu, a za liczbami i procentami idą również konkretne przykłady nieprzyjemnych sytuacji.
- Jestem białą, niebieskooką blondynką, a i tak po północy boję się mówić po angielsku na ulicy, co dopiero moi znajomi z Indii. Często martwię się o ich bezpieczeństwo - zdradza w swojej ankiecie pochodząca z Węgier mieszkanka Wrocławia.

Gdzie obcokrajowcy słyszą najmniej obraźliwych uwag? Najbardziej tolerancyjne okazały się Katowice i Poznań (oba miasta z oceną 3,84 w 6-stopniowej skali). Najniższą ocenę otrzymała Łódź, w której obcokrajowcy nie czują się bezpiecznie i częściej muszą radzić sobie z obraźliwymi komentarzami (ocena: 3,14).

fot. mat. prasowe

Jak obcokrajowcy oceniają polskie miasta

Z najlepszych ocen może cieszyć się Poznań.


(Nie)nowoczesność


Patrząc na wyniki naszego rankingu, wniosek nasuwa się sam: polskim miastom do nowoczesnych standardów znanych z Zachodu jeszcze trochę brakuje. Na niskie oceny wpłynęły takie czynniki, jak kiepski stan mieszkań na wynajem, przestarzałe rozwiązania infrastrukturalne czy niewygodna komunikacja publiczna. O przyzwoitą “czwórkę” otarł się jedynie Poznań, a najgorzej obcokrajowcy oceniają… Kraków! Czyżby o wszystkim zaważył smog?
Największe minusy Krakowa? Oczywiście zanieczyszczenie powietrza, ale problemem są również konserwatywne i niezbyt tolerancyjne poglądy mieszkańców.

Obcokrajowcy w Polsce, czyli problem z językiem


Przeszkodą na drodze do integracji jest również język. Od bariery językowej najsilniej odbili się obcokrajowcy mieszkający w Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu, gdzie po angielsku nie najlepiej mówią nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również pracodawcy, lekarze czy pracownicy urzędów.

Sami ekspaci są z kolei podzieleni w kwestii nauki polskiego - 42% uczęszcza na kursy języka lub uczy się go prywatnie, a 44% woli zostać przy angielskim. Tylko 14% deklaruje, że planuje podjąć naukę w najbliższej przyszłości.

Przeczytaj także: Obcokrajowiec szefem? Obcokrajowiec szefem?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: