Polskie smaki doceniamy dopiero za granicą?
2017-04-10 10:19
Warzywa i owoce © M.studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wzrost cen największą bolączką branży spożywczej w Europie Środkowej
Polskie smaki doceniamy najbardziej dopiero z pewnej perspektywy. I to właśnie dlatego autorzy kampanii „Polska smakuje każdego dnia” postanowili zebrać opinie osób, które przez jakiś czas mieszkały za granicą. Z udzielonych przez nich odpowiedzi wynika, że z daleka od kraju najbardziej doskwiera brak polskiego pieczywa (41%). Taka sama grupa ankietowanych wskazała na tradycyjne polskie potrawy, a więc bigos, pierogi i zupy. Na kolejnych pozycjach uplasowały się mięsa i wędliny (38%), nabiał (13%) oraz owoce i warzywa (9%).Tradycyjne produkty i potrawy wywołują skojarzenia z domem, bliskością i rodziną. Nic zatem dziwnego, że polskie smaki to te, których poszukujemy i do których z nieukrywaną przyjemnością wracamy - mówi Magdalena Chorzewska, psycholog i trenerka rozwoju osobistego.
Nostalgia za polską żywnością przekłada się na zachowania konsumentów po powrocie do kraju. Okazuje się bowiem, że aż 2/3 Polaków, którzy powrócili do Polski, częściej niż przed wyjazdem kupuje rodzime produkty.
Dlaczego wybieramy polskie smaki?
Z badania wynika, że polskie produkty lądują w naszych koszykach nie tylko ze względów sentymentalnych. Polacy zwracają uwagę na niski stopień ich przetworzenia, oryginalność odmian oraz receptur, dzięki którym producentom udaje się uzyskać niepowtarzalne polskie smaki,
Jako ich główne zalety wskazywane są smak, jakość i świeżość.
Czytaj także:
- Jak wybierać zdrową żywność?
- Inspekcja Handlowa zbadała jakość mięsa. Nie jest dobrze
Polscy rolnicy od lat uprawiają tradycyjne, unikatowe odmiany roślin, hodują sprawdzone rasy zwierząt, a polscy przetwórcy wykorzystują tradycyjne receptury do uzyskania wyjątkowych smaków i zapachów. Ponadto polskie produkty są na miejscu, można je łatwiej i szybciej przetransportować z zachowaniem świeżości i naturalności. Polskie zakłady są certyfikowane, poddawane kontrolom i gwarantują najwyższą jakość.
Mamy świetne jedzenie, jedno z najlepszych w Europie. Polskie smaki są cenione w Europie, ale także na całym świecie. Polska żywność powstaje w czystym środowisku w dużej mierze według tradycyjnych metod produkcji, a artykuły, które trafiają do konsumenta są najczęściej niskoprzetworzone i zdrowe. Doceniajmy je i kupujmy polską żywność - zachęca Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
fot. mat. prasowe
Polacy wybierają polskie produkty rolno-spożywcze
Na targu, w lokalnym sklepie, z certyfikatem
Jak znaleźć polskie produkty? Warto zwracać uwagę na etykiety oraz oznaczenia unijnych i krajowych systemów jakości. Kontrola procesu wytwarzania produktu certyfikowanego gwarantuje, że spełnia on wysokie wymagania określone standardami systemów jakości żywności. Warto sięgać po produkty z oznaczeniami: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Rolnictwo ekologiczne, Integrowana produkcja, Jakość Tradycja, System Jakości Wieprzowiny – PQS, QMP – System Jakości Wołowiny oraz QAFP – System Gwarantowanej Jakości Żywności.
Polskie produkty? Możemy za nie zapłacić więcej
Niemal trzech na czterech (73%) Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt rolno-spożywczy wiedząc, że pochodzi on z Polski.
Stwierdzenie, że robiąc zakupy patrzymy tylko na cenę, to mit. Wprawdzie to wciąż najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę podczas zakupów (61%), ale niemal równie ważne są dla nas smak (53%) oraz skład (50%). Jedynie co czwarty badany kieruje się marką czy nazwą producenta.
Wyniki tego badania świadczą o dużej świadomości polskich konsumentów. Coraz lepiej wiemy, jak i gdzie szukać produktów dobrej jakości, dobra żywność to gwarancja pysznej i zdrowej kuchni – komentuje Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Tradycyjne smaki i tradycyjne Święta
Święta Wielkanocne to jeden z najważniejszych momentów kiedy możemy nacieszyć się polskimi smakami. Najczęściej spędzamy je w domu z rodziną, tak deklaruje 81% Polaków.
I to właśnie czas spędzony z najbliższymi (66%) oraz świąteczna atmosfera (57%) są dla nas najważniejsze podczas Wielkanocy.
Wielkanoc to czas zatrzymania i powrotu do podstawowych wartości, jakimi są rodzina, zacieśnianie więzi, relacje z bliskimi. Świąteczna atmosfera to miejsca, bliscy, a także polskie smaki potraw. Zasiadając przy wspólnym stole wytwarzamy bardzo intymną atmosferę. Kiedy spędzamy święta w tradycyjny sposób, stajemy się elementem wspólnoty. To nam daje poczucie bezpieczeństwa, spokój i radość – mówi psycholog.
Warto pamiętać, i na to chcą zwrócić uwagę twórcy kampanii, że budowanie relacji rodzinnych i delektowanie się polskimi smakami warto praktykować nie tylko od święta, ale również na co dzień. Tradycyjne, wysokiej jakości produkty, które są podstawą dobrej polskiej kuchni są łatwo dostępne, dlatego można się nimi cieszyć w gronie najbliższych każdego dnia.
Informacje o badaniu
Badanie zrealizowane w dniach 20–23 marca 2017 na próbie 576 osób w wieku 18 lat i więcej, którzy w ciągu swojego życia przebywali nieprzerwanie za granicą dłużej niż 3 miesiące, przez Kantar TNS metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo (CATI) w ramach kampanii promocyjnej „Polska smakuje każdego dnia”.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)