Kogo nie powinien obowiązywać zakaz handlu w niedziele?
2017-04-14 00:46
Stacje benzynowe nie powinny być objęte zakazem handlu w niedziele © Carolyn Franks - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak zakaz handlu w niedzielę wygląda w Europie?
Przed nami najnowsza porcja danych z ostatniego badania zrealizowanego przez SW Research. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich miesięcy opinie Polaków uległy przemianie. Obecnie już co drugi badany uważa, że zakaz handlu w niedziele jest dobrym pomysłem. Dla porównania jeszcze w listopadzie takie zdanie wyrażało 42 proc. respondentów. Grupa zwolenników ograniczenia niemal się nie zmieniła (38 proc. kwiecień 2017 vs. 39 proc. listopad 2016). Zdecydowanie jednak zmniejszyła się liczba konsumentów, którzy nie mają na ten temat wyrobionego zdania (z 18 proc. listopadzie do 18 proc.w kwietniu).Zestawienie wyników realizowanych w odstępie czasowym badań odnośnie tego samego zagadnienia pozwala stwierdzić, na ile aktywność poszczególnych grup interesariuszy jest w stanie wpłynąć na opinię społeczną. Nasze badanie jest tego potwierdzeniem. Widać bowiem, że argumentacja środowisk, którym nie podoba się zakaz handlu w niedziele, najprawdopodobniej trafia do osób, które dotychczas nie były zdecydowane po której stronie się opowiedzieć – mówi Piotr Zimolzak, Dyrektor ds. Badań i Analiz w SW Research.
Badanie miało odpowiedzieć również na pytanie, jakimi argumentami ankietowani uzasadniają swoje stanowisko. Okazało się, że w przypadku zwolenników zakazu ważniejsze niż ekonomia są względy emocjonalne, a sprzeciw jest uzasadniany dobrem osób pracujących w handlu. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy istotnie wzrósł odsetek osób, w opinii których, na zmianach skorzystają właściciele małych rodzinnych sklepów (35 proc. kwiecień 2017 vs. 18,7 proc. listopad 2016).
Czytaj także:
- Węgry już wycofały zakaz handlu w niedzielę
- Zakaz handlu w niedzielę. Potencjalne skutki
Odpowiedzi respondentów uczestniczących w badaniach pokazują, że opinie w większości sytuacji są wypadkową doświadczeń oraz emocji. Ankietowani, którzy są przeciwnikami zmian, zdecydowanie najbardziej obawiają się utraty swojej autonomii, której przejawem, w tym wypadku, jest możliwość decydowania o tym, w którym dniu robią zakupy. Natomiast argumenty ekonomiczne, choć bardzo istotne jak pokazało badanie, nadal mają mniejsze znaczenie – mówi Piotr Zimolzak. Tym jednak, na co warto zwrócić uwagę jest fakt, że badani, którzy są zwolennikami ograniczeń w handlu w niedziele i święta upatrują w nowych przepisach szansy na poprawę kondycji małych, rodzinnych sklepów. To jedna z najistotniejszych zmian w odpowiedziach respondentów, która dowodzić może wzrostu świadomości społecznej – komentuje Zimolzak.
W trakcie dyskusji na temat zmian w zasadach funkcjonowania handlu w niedziele i święta, pojawiły się informacje o rodzajach placówek oraz formach działalności, które zakazem nie byłyby objęte. Niewątpliwie w tym przypadku najistotniejszym jest precyzyjne zdefiniowanie obszaru działalności podmiotów, które byłyby z zakazu wyłączone. Niemniej jednak warto w tym przypadku poznać również opinie konsumentów. Zrealizowane badanie pokazuje zaś, że w opinii badanych zakaz nie powinien obejmować: aptek, stacji benzynowych, małych sklepów osiedlowych, sklepów rodzinnych oraz sklepów internetowych.
fot. mat. prasowe
Które rodzaje sklepów nie powinny zostać objęte zakazem handlu w niedziele?
Informacje o badaniu
Badanie pt. „Handel w niedziele”, zrealizowane zostało w dniach 31.03-01.04.2017 przez agencję SW RESEARCH, metodą wywiadów on-line (CAWI), na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 877 ankiet wśród osób, które ukończyły 18 lat. Kwestionariusz badawczy został przygotowany przez agencję SW RESEARCH.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)