Sektor MŚP: ocena I kw. 2017 i prognoza II kw. 2017
2017-04-25 11:27
Nastroje przedsiębiorców poprawiły się © Gajus - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena IV kw. 2016 i prognoza I kw. 2017
Przed nami najnowsza odsłona cyklicznego badania Instytutu Keralla Research, który od ponad 8 lat co kwartał bierze pod lupę nastroje i decyzje zakupowe przedstawicieli polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Najświeższe opracowanie wyraźnie dowodzi, że humory rodzimych przedsiębiorców uległy zdecydowanej poprawie.- W relacji do poprzedniego odczytu wskaźnik KERNA podskoczył o 13,96 pkt. proc. Odpowiedzialność za aktualny poziom nastrojów spoczywa w znacznej mierze na dobrych prognozach na drugi, czyli obecny kwartał. Z optymizmem o przyszłej kondycji firmy wypowiada się 4 na 10 badanych, a co czwarty przewiduje, że polepszeniu ulegnie również sytuacja ekonomiczna w kraju - mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.
Lepsze notowania dotyczą również indexu ZAIR, który wskazuje na skalę inwestycji prowadzonych przez sektor MŚP. W bieżącej edycji badania Keralla Research udało mu się osiągnąć -56,70 pkt., co jest nie tylko wynikiem o 7,1 pkt. lepszym od poprzedniego, ale również najlepszym odczytem na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Co istotne, więcej inwestować mają zamiar małe firmy, z grupy zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Planowane inwestycje to głównie nowe maszyny oraz oprogramowanie. Utrzymuje się też skłonność do inwestowania we floty służbowe.
- Informacja szczególnie warta odnotowania to znacząca zmiana w obszarze zatrudnienia. Subindeks dotyczący zatrudnienia wzrósł o 5 pkt. a z badania wynika, że byłby on jeszcze większy, ponieważ respondenci w trakcie wywiadów wielokrotnie informowali, że niestety ich zatrudnienie pozostanie na niezmienionym poziomie tylko dlatego, że jest duży kłopot z rekrutacją i nie ma kim zapełnić wakatów. Intencja ponoszenia wydatków na tworzenie miejsc pracy jest zatem jeszcze wyższa, niż pokazuje to wskaźnik, ale skutecznie hamowana brakiem chętnych do pracy, co zaczęły odczuwać już nie tylko duże fabryki, ale również małe i średnie firmy – dodaje Izabella Młynarczyk z Keralla Research.
SZCZEGÓŁOWE WYNIKI Z BADANIA
Poprawiła się ocena kondycji gospodarki krajowej w minionych trzech miesiącach
- Wzrósł o 8 pkt proc., odsetek przedsiębiorców sektora MŚP, którzy lepiej oceniają sytuację gospodarczą Polski w minionym kwartale. Aktualnie 16,6 proc. badanych firm postrzega pierwszy kwartał jako korzystny dla krajowej gospodarki. Równocześnie spadła liczba osób negatywnie oceniających kondycję ekonomiczną kraju do 35,6 proc. (spadek o 7,4 pkt proc.). Tym samym odwrócił się niekorzystny trend trwający od trzech kwartałów, kiedy to systematycznie wzrastała liczba pesymistów a malała optymistów.
- Należy jednak pamiętać, że wciąż ponad jedna trzecia badanych uważa, że kondycja ekonomiczna Polski w pierwszym kwartale pogorszyła się.
- Na negatywną sytuację w kraju wskazują przede wszystkim przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, czyli mikro firmy.
fot. mat. prasowe
Krajowa gospodarka w ocenie MSP
Więcej przedsiębiorców dobrze podsumowuje minione trzy miesiące w swojej firmie
- Nieznacznie, ale wzrosła, grupa przedsiębiorców zadowolonych ze swojej działalności w minionych trzech miesiącach. Na poprawę kondycji ekonomicznej firmy wskazuje obecnie 18,2 proc. vs 15,2 proc. w minionym kwartale.
- Najbardziej optymistyczne postawy reprezentują średnie firmy oraz producenci, a negatywnie – przedsiębiorstwa prowadzące działalność handlową.
-
Podobny odsetek badanych przedsiębiorców, jak kwartał wcześniej uważa natomiast, że kondycja ich firm pogorszyła się. Aktualnie 26,8 proc. przedsiębiorców informuje
o słabszej efektywności ekonomicznej firmy. W poprzednim badaniu – 25,4 proc. badanych.
fot. mat. prasowe
Ocena kondycji firmy
Przedsiębiorcy spodziewają się poprawy kondycji polskiej gospodarki w drugim kwartale
- Co czwarty badany prognozuje polepszenie kondycji ekonomicznej Polski w drugim kwartale. W poprzednim pomiarze optymistyczny scenariusz przewidywało 19,4 proc. przedsiębiorców, co oznacza wzrost o 4,6 pkt proc. w stosunku do minionego kwartału.
- Odsetek przedsiębiorców zakładających pogorszenie sytuacji krajowej gospodarki utrzymuje się na prawie identycznym poziomie. W poprzednim odczycie, pesymistów było 22 proc., natomiast aktualnie jest ich 22,4 proc.
- Jeśli chodzi o pozytywne prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju przedstawiciele firm zakładają podobny scenariusz bez względu na branżę, w której działają. Pesymistyczny bieg wydarzeń przewidują natomiast głównie firmy zatrudniające 1 – 9 pracowników.
fot. mat. prasowe
Prognoza sytuacji gospodarczej Polski
Rośnie odsetek przedsiębiorców przewidujących optymistyczny rozwój wydarzeń w firmach
- W drugim kwartale 39,8 proc. badanych spodziewa się korzystnych zmian w przedsiębiorstwie. W stosunku do ostatniego odczytu liczba przedsiębiorców przewidujących pozytywną sytuację w firmie wzrosła o 12,2 pkt proc.. Oznacza to, że od 6 miesięcy utrzymuje się korzystny trend i liczba optymistów sukcesywnie wzrasta.
- Warto zauważyć, że aktualny odsetek optymistów jest na prawie identycznym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego.
-
Pesymistów spodziewających się pogorszenia kondycji firmy jest nieznacznie mniej niż kwartał wcześniej. Obecnie gorszą sytuację w firmie prognozuje 11,4 proc. badanych.
W stosunku do poprzedniego roku wynik utrzymał się na zbliżonym poziomie. - Uzyskane opinie dotyczące prognoz nie różnią się ze względu na liczbę pracowników oraz branżę,
fot. mat. prasowe
Prognoza kondycji własnej firmy
Wskaźnik KERNA
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 50,70 pkt. na minusie. Jest to znaczna poprawa w stosunku do poprzedniego kwartału, bo KERN wzrósł aż o 13,96 pkt proc. Uzyskany wynik jest też lepszy niż odczyt z tego samego okresu w 2016 roku, kiedy wskaźnik osiągnął -55,43 pkt. i równocześnie jest to najlepszy wynik od trzech lat. Na poprawę nastrojów wpłynął przede wszystkim większy optymizm przedsiębiorców dotyczący korzystnych prognoz kondycji firmy i sytuacji ekonomicznej Polski na drugi kwartał.
Czytaj także:
- Polskie firmy, czyli optymizm kontrolowany
- Polscy przedsiębiorcy mocno odczuwają zmiany w podatkach
Index ZAIR
Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. Odczyt wyników z tej edycji badania - wyniósł 56,70 pkt. na minusie i w relacji do pomiaru w poprzednim kwartale jest lepszy o 7,1 pkt. Jest to też najlepszy wynik, jaki odnotowano na przestrzeni ostatnich sześciu lat. W tej fali pomiaru przedsiębiorców pytano o skłonność do inwestycji w ośmiu obszarach (platforma e-commerce, maszyny i technologie, flota, oprogramowanie, nieruchomości, szkolenia pracownicze, działania reklamowe, zatrudnienie nowych pracowników). Niemal w każdym z nich w relacji do poprzedniego kwartału badani planują więcej inwestycji. Firmy, które zamierzają wydatkować w drugim kwartale na środki trwałe, kupować będą głównie nowe maszyny, służbowe samochody oraz oprogramowanie.
Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc.
Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: kwiecień 2017.
Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
karolina_kowalczyk / 2017-04-25 20:44:46
Prowadzę klub fitness we franczyzie fitcurves i odnotowuję coraz większe zainteresowanie zajęciami. Chętnych przybywa z miesiąca na miesiąc. Jak człowiek rozsądnie zainwestuje pieniądze to nie musi się martwić o jutro, tylko śpi spokojnie. Branża fitness przeżywa w Polsce rozkwit i nie zanosi się, żeby miało się to zmienić. [ odpowiedz ] [ cytuj ]