Kobiecy startup - sukces murowany?
2017-05-04 12:15
Kobiece startupy coraz silniejsze na polskim rynku © Melpomene - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przedsiębiorczość kobiet trzeba promować
Kobiecy startup x 114
W czasie trzech edycji programu akceleracyjnego „Biznes w Kobiecych Rękach” powstało aż 114 kobiecych startupów: 43 w ramach edycji 2014, po 30 w edycjach 2015 i 2016 oraz 11 przedsiębiorstw założonych przez absolwentki programu. Są to firmy, których działalność związana jest najczęściej z technologiami, usługami dla biznesu, ochroną zdrowia, branżą HoReCa i modą.
- Trzy edycje programu „Biznes w Kobiecych Rękach” to 150 uczestniczek i 114 nowo powstałych firm – spółek z o.o., działalności gospodarczych i fundacji for profit. To duży sukces. Jednak tym, co może cieszyć najbardziej jest fakt, że kobiecy startup świetnie radzi sobie na rynku. Na początku kwietnia 2017 r. wciąż działały aż 103 firmy założone w trakcie trwania naszego programu akceleracyjnego – mówi Katarzyna Wierzbowska, Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
Startupy założone w programie BWKR
Wśród startupów założonych w ramach dwóch pierwszych edycji programu BWKR, które już odniosły sukces należy wymienić przede wszystkim takie jak: Sidly, Footmedica, Szkoła Stepowania TIP TAP, Multi Niania, com4tclick, Szumisie, KF Niccolum, iDid, UndressCode oraz Mellicare.
Kobiecy startup podbija rynek. Sukcesy firm założonych w edycji 2014:
Edyta Kocyk, Sidly – stworzyła urządzenie oraz platformę telemedyczną do zdalnej diagnostyki medycznej. Działa na rynku polskim i zagranicznym (biuro w Warszawie oraz San Francisco). Ekspansja międzynarodowa, duży i szybki rozwój, wielokrotnie nagradzana za przedsiębiorczość, innowacyjność.
Magdalena Korycka, Footmedica, Klinika Zdrowej Stopy: ogólnopolska sieć klinik podologicznych (4 lokalizacje). Po zakończeniu programu założyła drugą firmę Pro-pedis. Rozwój w bardzo dużym tempie, ponad 5000 stałych klientów w ciągu 3 lat, liczne nagrody i wyróżnienia. Zatrudnia pracowników, rehabilitantów i fizjoterapeutów.
Anna Kołakowska, Szkoła Stepowania TIP TAP. Szkoła działa z sukcesem i szkoli coraz więcej młodych osób. Organizowane są warsztaty całoroczne oraz wakacyjne.
Joanna Olejek, Multi Niania. Z sukcesem rozwija swoją firmę zatrudniającą obcojęzyczne nianie. Zdobywczyni licznych nagród i tytułów.
Magdalena Podpora, com4tclick. Pomysłodawczyni oraz producentka poduszeczek pod nadgarstek do pracy przy komputerze. Stabilny rozwój, nowe produkty wprowadzane na rynek.
Rozwój i nowe miejsca pracy
Pierwszy monitoring startupów założonych w ramach BWKR przeprowadzony został w sierpniu 2015 roku, kolejne w latach 2016 i 2017. Ze zgromadzanych w ten sposób danych wyłania się bardzo optymistyczny obraz firm, które dynamicznie rozwijają się, utrzymują na rynku i tworzą nowe miejsca pracy. Średnia przeżywalność firm założonych w programie wynosi aż 90%.
Czytaj także:
- Warto zadbać o kobiety na rynku pracy
- Wolne zawody w spódnicach, czyli kobiety skaczą na głęboką wodę
Większość firm zakładanych przez uczestniczki programu „Biznes w Kobiecych Rękach” to firmy jednoosobowe lub zatrudniające 1-2 osoby. 15 przedsiębiorstw zbudowało zespół składający się z 3-8 pracowników, a 7 zatrudnia więcej niż 10 osób. Z przeprowadzonych na potrzeby raportu szacunków wynika, że pod koniec 2017 roku zatrudnienie w nowopowstałych firmach wynieść może łącznie ponad 250 osób. Warto to zestawić z danymi z końca 2016 roku, kiedy na rynku działało 75 firm (założonych w edycjach 2014 i 2015), które zatrudniały łącznie 156 osoby. To dowód na to, że firmy zakładane w programie charakteryzują się dużą stabilnością i zwiększaniem liczby pracowników w kolejnych latach działania na rynku.
fot. mat. prasowe
Przeżywalność firm z edycji 2015
Siła tkwi w kobiecej współpracy
Na trwałość przedsiębiorstw prowadzonych przez uczestniczki programu może wpływać także fakt, iż aż 30% z nich prowadzi aktywną współpracę biznesową z co najmniej kilkoma innymi uczestniczkami akceleratora. Dodatkowo, wiele z nich nawiązało także trwałą relację ze swoją mentorką. Pokazuje to, że społeczność uczestniczek programu jest prężna i aktywna biznesowo.
– Biznes w Kobiecych Rękach to także networking. Cieszy nas to, że skuteczny. Wiemy, że co czwarta z uczestniczek programu nawiązała współpracę biznesową z co najmniej kilkoma koleżankami z programu. Dla nas to dowód na to, że zbudowana przez nas społeczność jest prężna i aktywna biznesowo. I przede wszystkim dowód na to, że idea programu się sprawdza – dodaje Katarzyna Wierzbowska.
fot. mat. prasowe
Firmy założone w programie Biznes w Kobiecych Rękach
Informacje o badaniu
Raport „Status firm założonych w programie Biznes w Kobiecych Rękach, edycje 2014, 2015 i 2016” zaprezentowany został 24 kwietnia br. w Warszawie w trakcie uroczystej gali podsumowującej trzecią już edycję programu „Biznes w Kobiecych Rękach”.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)