Efektowna utrata danych
2006-04-02 02:23
Pogryzienie, wymioty, a nawet przewiercenie to niektóre z przyczyn utraty informacji w zestawieniu dziesięciu najbardziej oryginalnych przypadków utraty danych w 2005 roku. Ranking zawiera opis prawdziwych spraw z jakimi mieli do czynienia w poprzednim roku w Polsce i na świecie specjaliści Ontracka - firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych i dostarczaniem elektronicznych środków dowodowych.
Przeczytaj także: Tracimy więcej danych
"Do Ontracka globalnie trafia ponad 100 tys. zapytań o odzyskiwanie danych rocznie. Wśród rozwiązywanych spraw znajdują się i takie, które wzbudzają podziw, a czasem uśmiech naszych ekspertów. Od 2004 roku zdecydowaliśmy wybierać najciekawsze z nich i prezentować je opinii publicznej"- powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający Ontrack Odzyskiwanie Danych.Ranking najbardziej nietypowych przypadków utraty danych 2005 roku wg Ontrack:
10. Rozwód albo zdjęcia - mężczyzna porządkując pliki w komputerze usunął galerię wszystkich zdjęć swoich dzieci. Małżeństwo nie zdecydowało się wcześniej na wywołanie zdjęć. Żona dowiedziawszy się o całej sprawie zagroziła rozwodem, jeśli mąż nie odzyska usuniętych fotografii.
9. Nie próbuj tego w domu - użytkownik komputera utraciwszy dane postanowił odzyskać je samodzielnie. W tym celu rozłożył na części składowe cały dysk twardy. Poszczególne elementy nośnika - każdy w odrębnym woreczku - trafiły do laboratorium Ontracka z prośbą o powtórne złożenie i odzyskanie danych.
8. Cierpiąca z powodu gliny - pisarka przemeblowując swoje biuro upuściła na otwarty laptop kilkukilogramowe ozdobne gliniane naczynie. Na komputerze od pięciu lat pisała książkę. Wśród utraconych danych znalazły się też unikatowe skany liczącego 150 lat drzewa genealogicznego jej rodziny.
7. Utracona polska sztuka - w poprzednim rankingu Ontracka najoryginalniejszym przypadkiem utraty danych uznano sprawę zniszczenia przez tragarza zdjęć Krzysztofa Wielickiego z jego wyprawy w Himalaje. Doświadczenie pokazuje, że cenne prace można stracić nawet w bardzo przyjaznych warunkach. Przekonał się o tym znany polski artysta - Ireneusz Betlewicz, który wskutek błędu systemu utracił pisaną książkę oraz ilustracje do niej.
Przeczytaj także:
Co zrobić w obliczu ataku ransomware?
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl