Katowice - uśpiony rynek z potencjałem
2017-05-17 10:37
Katowice © fot. mat. prasowe
Jeśli przyjrzeć się sytuacji, w której znajduje się obecnie katowicki rynek biurowy, to na myśl przychodzi sen zimowy. Do końca roku przybędzie tam zaledwie 7 700 mkw. powierzchni biurowej. Tak niska podaż spowodowała obniżenie stopy pustostanów, która jednak na tle innych polskich miast ciągle prezentuje się dość pokaźnie. Faktycznie zatem Katowice przeżywają obecnie spowolnienie. To jednak raczej stan przejściowy niż trwała tendencja. Perspektywy na przyszłość są dość obiecujące. Już w przyszłym roku podaż biur w stolicy Dolnego Śląska ma znacząco się powiększyć.
Przeczytaj także: Biurowce w Katowicach: na koniec II kw. 2024 w budowie ponad 59 000 m kw.
Jak wynika z raportu „Market in Minutes – Rynek biurowy w Katowicach 2017”, Katowice są dziś piątym, największym rynkiem biurowym w naszym kraju, ustępując jedynie Warszawie, Krakowowi, Wrocławiowi i Trójmiastu.„Katowice to serce aglomeracji zamieszkiwanej przez przeszło 2,1 mln osób. To także jeden z głównych ośrodków akademickich w naszym kraju, jak również stolica jednego z największych obszarów przemysłowych. To właśnie te czynniki przesądzają, że miasto to uchodzi za atrakcyjną lokalizację dla sektora IT i centrów usług dla biznesu” - mówi Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills Polska.
U schyłku marca br. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Katowicach sięgały 447 100 m kw. Atutem tej lokalizacji jest bez wątpienia fakt, że znakomita część biur jest tu stosunkowo młoda - przeszło 1/3 powierzchni została oddana do użytkowania nie później niż w 2014 roku. Połowa z istniejących obiektów rozpościera się na powierzchni przekraczającej 10 000 mkw. Obecna aktywność deweloperów pozostaje na najniższym poziomie, jaki Katowice zanotowały od 2011 roku. Do grudnia bieżącego roku rynek wzbogaci się o zaledwie 7 700 m kw. nowej powierzchni. Do końca 2018 r. oddanych zostanie już jednak kolejne 35 300 m kw., na które składać się będzie przede wszystkim pierwszy budynek w ramach kompleksu .KTW budowanego przez TDJ Estates (18 200 m kw.) oraz czwarty budynek parku biurowego Business Park (12 000 m kw.), który dostarczy firma Skanska Property Poland.
“Prognozowana na 2017 rok podaż nowej powierzchni biurowej w Katowicach będzie jedną z najniższych od lat i najniższą spośród głównych miast w Polsce. Aktywność deweloperska zwiększy się jednak już w przyszłym roku” – mówi Wioleta Wojtczak z Działu Badań i Analiz, Savills.
Od początku 2016 r. popyt na powierzchnię biurową w Katowicach wyniósł 47 600 m kw. Tylko 5% umów stanowiły renegocjacje lub przedłużenia, a kolejne 10% to tzw. ekspansje, czyli umowy zwiększające powierzchnię biura. 56% transakcji przypadło nowym umowom lub relokacjom. Największa transakcja najmu na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy zawarta została przez firmę Rockwell Automation na powierzchnię w budynku A4 Business Park (7400 m kw.). Miała ona formę tzw. umowy przednajmu, czyli umowy podpisanej jeszcze przed oddaniem danego obiektu do użytkowania.
Czytaj także:
- Rynek biurowy w Polsce: miało być gorzej, a jest...
- Kraków, Wrocław i Trójmiasto biurowymi liderami w regionach
Niski poziom podaży spowodował spadek stopy pustostanów, który jednak nadal pozostaje bardzo wysoki w porównaniu z innymi głównymi miastami w Polsce. W pierwszym kwartale roku zmniejszy się on o 2.8 punktu procentowego rok do roku i osiągnął poziom 14,6%. Najwyższy procent niewynajętej powierzchni jest w budynkach najnowszych, które oddano od początku 2016 roku. Zgodnie z prognozami firmy Savills, ilość dostępnej powierzchni biurowej, do końca bieżącego roku będzie się dalej zmniejszać, jednak dalej pozostanie na relatywnie wysokim poziomie. Czynsze za najlepsze lokalizacje biurowe w Katowicach kształtują się na poziomie 13,50 – 14,00 euro/m kw./miesiąc. Pomimo zmniejszającego się poziomu pustostanów nie jest widoczna presja na stawki czynszowe i w najbliższych miesiącach pozostaną one na stabilnym poziomie.
fot. mat. prasowe
Katowice
Przeczytaj także:
Biurowiec Craft w Katowicach oddany do użytku
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)