eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEurosceptycyzm czy euroentuzjazm? Polacy o przynależności do UE

Eurosceptycyzm czy euroentuzjazm? Polacy o przynależności do UE

2017-05-18 10:48

Eurosceptycyzm czy euroentuzjazm? Polacy o przynależności do UE

Euroentuzjaści © Rawpixel.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eurosceptycyzm czy euroentuzjazm? Która z tych postaw w większym stopniu charakteryzuje polskie społeczeństwo? Które korzyści z przynależności do Unii Europejskiej są dla nas najważniejsze? Które grupy społeczne są z nich najbardziej zadowolone. Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi najnowsza edycja realizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH raportu "Sytuacja na rynku consumer finance".

Przeczytaj także: Jakie korzyści przyniosło wejście Polski do Unii Europejskiej?

Autorzy badania poprosili respondentów o wskazanie korzyści, jakie niesie za sobą przynależność do Unii Europejskiej. Odpowiedzi ankietowanych dowiodły, że eurosceptycyzm to postawa spotykana, ale z pewnością nie jest ona charakterystyczna dla całej badanej próby czy nawet większości z nas.

Okazuje się, że największy eurosceptycyzm towarzyszy najmłodszym - niemal 12% osób z grupy wiekowej 18-29 lat twierdzi, że Unia Europejska nie przynosi im żadnych benefitów. Wśród Polaków powyżej 50 roku życia takiego zdania jest tylko 4-5% ankietowanych, ale to wśród nich zdecydowanie większa grupa nie ma na temat przynależności do UE wyrobionej opinii.

Jeżeli przyjrzeć się z kolei dochodom badanych, to nie jest zaskoczeniem, że największy eurosceptycym widoczny jest w przypadku mniej zamożnych gospodarstw domowych. I tak w grupie, w której dochód per capita przewyższa 1000 PLN korzyści z przynależności do Wspólnoty nie zauważa 6-7% badanych, z kolei w grupie uzyskującej dochody poniżej 1000 PLN na osobę odsetek niezadowolonych przekracza 10%.

Korzyści z podróżowania zostały docenione przez grupę respondentów w wieku 50-64 lata (85% wskazań), podczas gdy w grupie respondentów w wieku 65 i więcej lat jedynie 65% deklaruje otwarcie granic jako jeden z głównych benefitów. Znaczenie otwarcia granic różni się również znacząco w grupach dochodowych. Dla najmniej zarabiających jest ono stosunkowo mało istotne (nieznacznie powyżej 60% wskazań). Nabiera natomiast bardzo dużego znaczenia w grupie najwięcej zarabiających (prawie 85% wskazań).

Silne zróżnicowanie odnotowano również w przypadku argumentu, że przynależność do Wspólnoty wpływa na rynek, pobudzając wzrost gospodarczy. W tym przypadku kluczowym czynnikiem, różnicującym respondentów, wydaje się być poziom wykształcenia. Tak uważa aż 61% respondentów z wyższym wykształceniem, podczas gdy pogląd ten. podziela jedynie co piąta osoba legitymująca się wykształceniem podstawowym.

fot. mat. prasowe

Eurosceptycyzm Polaków

12% Polaków uważa, że przynależność do UE nie przynosi żadnych korzyści.


Większe możliwości wyboru miejsca pracy również nie stanowią tak silnego argumentu dla młodych, jak można by było tego oczekiwać. Jedynie połowa badanych w grupie 16-29 lat wskazuje tę korzyść. Możliwość wyboru miejsca pracy doceniają najbardziej pracownicy z wykształceniem zasadniczym (70% wskazań), podczas gdy w grupie posiadających wyższe wykształcenie nie jest to aż tak ważny czynnik. Wynika to zapewne z dużej łatwości znalezienia pracy w przypadku osób z wykształceniem zasadniczym, które są cenione na rynkach Wspólnoty ze względu na swoje kompetencje i rzetelność.

– Ten aspekt nie powinien nikogo dziwić, skoro symbolem polskiego emigranta zarobkowego stał się fachowiec „hydraulik”. Absolwenci szkół zawodowych jeszcze do niedawna bez problemu znajdowali pracę w Niemczech. Jednak głównym kierunkiem migracji była Wielka Brytania. Brexit może spowodować przyspieszenie decyzji migracyjnych zwłaszcza, że sprawa statusu pracowników z krajów UE staje się argumentem rozgrywanym przez Premier Theresę May – dodaje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

W przypadku osób z wyższym wykształceniem korzyści z mobilności też są bardzo duże, jednak wymagają przezwyciężenia dodatkowych barier, takich jak np. znajomość języka, posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu (np. w przypadku lekarzy bądź inżynierów) lub znajomość zagadnień specyficznych dla danego obszaru (np. prawo danego kraju).

– Wyniki badania, w którym prawie 73% dostrzega korzyści z przynależności do Unii Europejskiej, pokazują silne poparcie dla UE w Polsce. Nie należy jednak zapominać, że wyniki te pokazują też szereg wyzwań stojących przed Wspólnotą – podsumowuje dr hab. Piotr Białowolski z IRG SGH. – Największe korzyści z obecności w Unii odczuwają osoby w średnim wieku i posiadające ponadprzeciętne dochody. W przypadku osób młodych oraz tych najstarszych, te korzyści nie są już aż tak oczywiste. Unia ma także sporą pracę do wykonania w przypadku osób o wyższym poziomie wykształcenia. Harmonizacja przepisów, a także likwidowanie barier językowych, powinny dalej stanowić priorytet.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: