eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętSprawniejszy robot Sony

Sprawniejszy robot Sony

2003-03-27 09:59

Sprawniejszy robot Sony

Sprawniejszy robot Sony © fot. mat. prasowe

Sony zaprezentowało nową wersję swojego dwunożnego robota - model SDR-4X II. Poprawiono w nim sensory i oprogramowanie, dzięki czemu nowy robot łatwiej nawiązuje interakcję z ludźmi, a przede wszystkim... przewraca się znacznie rzadziej, niż jego poprzednik.

Przeczytaj także: Robot dla chorych na Alzheimera

Sprawniejszy robot Sony

fot. mat. prasowe

Sprawniejszy robot Sony

Symulowanie ruchu człowieka to jedno z największych wyzwań, przed jakim stają twórcy robotów. Zbudowanie maszyn poruszających się na dwóch kończynach jest wyjątkowo trudne, a naśladujące ludzi androidy gdy już się przewrócą, mają ogromne problemy żeby się podnieść. W SDR-4X II częściowo rozwiązano ten problem dzięki zastosowaniu nowych czujników. Jednak nikt nie jest doskonały i nowej wersji robota Sony także zdarza się stracić równowagę. W odróżnieniu od wcześniej prezentowanych maszyn, przewracający się SDR-4X II - wzorem ludzi - stara się błyskawicznie skulić, aby ochronić przed uszkodzeniem najbardziej wrażliwe podzespoły.

Nowe możliwości robota nie tylko poprawiają jego zdolności poruszania się, ale ułatwiają też interakcję z ludźmi – wszak aby android mógł służyć do zabawy, musi być całkowicie bezpieczny. Bardziej wrażliwe sensory sprawiają, że robot nie nastąpi np. na palec właściciela. W interakcji pomaga też rozbudowany słownik robota – dedykowany procesor rozpoznaje 20 tys. słów, potrafi też samodzielnie budować zdania, dzięki czemu nie musi ograniczać się do 2 tys. prekonfigurowanych dialogów.

Oczywiście SDR-4X II nie tylko sprawnie porusza się i prowadzi dialogi, ale ma też bogaty repertuar rozrywkowy: może zaśpiewać którąś z 10 zaprogramowanych piosenek, a jego możliwości taneczne są doprawdy imponujące i obejmują aż 1000 różnych ruchów.

Japońskie firmy, przy silnym wsparciu państwa, niezwykle aktywnie prowadzą badania nad robotami. Już wkrótce mają brać one czynny udział w opiece nad ludźmi starszymi, chorymi, służyć do zabawy, a także uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych.

oprac. : Beata Szkodzin / 4Press

Więcej na ten temat: roboty
Ładowanie bez kabli

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: