Audiobooki i ebooki. Jak i co czytamy?
2017-05-24 00:30
Audiobooki © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Audiobooki. Czego chcemy słuchać?
Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przyjrzał się zwyczajom i zachowaniom Polaków sięgających po ebooki i audiobooki. Pod uwagę wzięto wyłącznie opinie osób, które na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przeczytały minimum 3 książki w dowolnej formie. Celem, który przyświecał zleconemu przez Virtualo badaniu, było sprawdzenie, w jakim stopniu rosnąca mobilność oraz rozwój technologiczny wpływają na czytelnictwo.Badanie dowiodło, że po ebooki oraz audiobooki sięgają przede wszystkim młodzi ludzie - 2/3 z nich to osoby od 15 do 34 roku życia, przeważnie mieszkańcy dużych miast, legitymujący się wykształceniem wyższym (55%) bądź średnim (31%). Wśród największych atutów e-książek wymieniają oni: brak konieczności noszenia ciężkich lektur w tradycyjnej, papierowej formie (43%), szybki dostęp do obszernej, wirtualnej biblioteki (32%) oraz wygodę użytkowania (20%).
Korzystanie z ebooków nie oznacza jednak zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych, co potwierdza obserwację ekspertów rynku książki. Najważniejszym czynnikiem nie jest format, lecz treść książki, co oznacza że książki drukowane i elektroniczne mogą współistnieć. Obie formy czytelnictwa często uzupełniają się, gdyż korzystanie z różnych form książek, jak podkreślali respondenci badania, zależy od sytuacji.
Czytaj także:
- Książki na wakacje? A może czytnik e-booków?
- Moda na ebooki: tylko chwilowy trend?
Ważną rolę w korzystaniu z ebooków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Jak pokazało badanie „Zwyczaje polskich użytkowników ebooków i audiobooków”, 36% obecnych czytelników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych. Dla 30% Polaków motywacją do wypróbowania ebooków są ich atrakcyjne ceny, a dla 29% dobrym momentem na rozpoczęcie korzystania z e-książek jest wyjazd w dłuższą podróż. Rozpoczęcie czytania książek elektronicznych jest także powiązane z zainteresowaniem nowinkami technologicznymi - 28% wskazań.
fot. mat. prasowe
Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków
Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł – deklaracja 2/3 zapytanych respondentów. Według badania Virtualo, 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań), korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%).
fot. mat. prasowe
Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków cd.
Popularnymi urządzeniami umożliwiającymi odczytywanie ebooków są czytniki, które dzięki swojej niewielkiej wadze oraz wymiarom, są idealnym towarzyszem podróży. Najbardziej popularnym czytnikiem jest Kindle - wybiera go ⅔ osób lubiących książki w wersji elektronicznej. Na drugim miejscu znajduje się PocketBook - czyta na nim 11% ankietowanych, a z inkBooka korzysta 7% z nich. Wybór danej marki czytnika najczęściej nie jest zależny od osoby, która z niego korzysta - 39% czytelników ebooków otrzymała go w prezencie. Wśród osób, które same nabywają czytnik, co trzeci Polak argumentuje wybór czytnika dobrą marką, a 27% przy zakupie korzysta z polecenia znajomych.
Polacy kupują coraz więcej ebooków, coraz chętniej sięgają również po audiobooki. Rosnąca popularność e-książek wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim książki elektroniczne są wygodniejsze w podróży czy podczas codziennego korzystania z transportu. Polacy stali się bardziej mobilni, a wraz z upowszechnieniem się laptopów, tabletów i smartfonów, ebooki i audiobooki stały się łatwo dostępne. Poza tym na ogół książki w wersji cyfrowej są tańsze od książek papierowych – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.
Książki elektronicznej cieszą się rosnącą sympatią Polaków. Mimo iż czytelnikom brakuje w obcowaniu z ebookami dotyku papieru i zapachu książki drukowanej, to boom na książki elektroniczne w Polsce trwa. Do korzystania z ebooków i audiobooków skłania czytelników przede wszystkim wygoda w korzystaniu i mobilność lektury, ale również moda na czytanie w nowoczesnej formie.
Informacje o badaniu
Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)