eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 20/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 20/2017

2017-05-21 00:06

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 19/2017

  • Zagrożenia w cyfrowej gospodarce. Kolejny już raz okazało się, że coraz większy stopień skomputeryzowania życia to duża korzyść, ale też duże zagrożenie. Wzrasta niebezpieczeństwo paraliżu firm, systemów bankowych, energetyki i instytucji państwowych. Pojawiają się też coraz to nowsze sposoby oszustw. Rządy wielu krajów zaczynają łączyć wysiłki związane z bezpieczeństwem cyfrowym.
  • Chiny prezentują swój wielki plan. Niewątpliwie projekt Pasa i Szlaku jest przedsięwzięciem finansowanym przez Chiny, ale też działającym głównie na rzecz ekspansji chińskiej polityki i gospodarki. Ma też być impulsem pobudzającym globalna gospodarkę. W jego prezentacji uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu krajów. Końcowego dokumentu nie podpisały kraje unijne, Stany Zjednoczone nie wzięły udziału w tym spotkaniu.
  • Kobiety lepszymi inwestorami niż mężczyźni. Taki jest wynik sondażu zorganizowanego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.
  • Przyszłość porozumienia NAFTA. Realizując swój program wyborczy Prezydent USA Donald Trump oficjalnie poinformował Kongres o zamiarze rozpoczęcia renegocjacji układu z rządami obu ważnych gospodarczo sąsiadów Stanów Zjednoczonych. Warto dodać, że NAFTA to układ o wolnym handlu zawarty pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. Jego funkcjonowanie w ciągu ćwierćwiecza w znaczący sposób wpłynęło na gospodarki tych krajów. Biały Dom wyraża opinię, że wiele rozdziałów paktu jest już przestarzałych, a układ przyczynia się do ogromnego deficytu Stanów Zjednoczonych w handlu z sąsiadami, negatywnie wpływając na rynek pracy w USA. Rozpoczęcie renegocjacji przysporzy prezydentowi przeciwników w środowiskach biznesowych, które czerpią profity z obecnej sytuacji.
  • Współpraca polsko-japońska. Został podpisany przez szefów MSZ obu krajów Plan Działania na lata 2017-2030. Ma być zacieśniona współpraca m.in. w gospodarce i technologii. Szczególnie ma być ona widoczna w sektorze energetycznym. Plan ten rozwija podpisany w 2015 r dokument dot. Partnerstwa Strategicznego pomiędzy Polską a Japonią.
  • Sztuczna inteligencja w gospodarce. Z badania Accentur wynika, że w najbliższych latach sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Transformację cyfrową planuje już połowa globalnych przedsiębiorstw i organizacji.
  • Światowy rynek ropy. Jeśli nic się nie zmieni, możliwy jest dalszy spadek cen nawet poniżej 40 USD/baryłkę. By uniknąć takiego scenariusza i oprowadzić do ponownego wzrostu cen ropy naftowej kraje OPEC muszą przekonać wiele państw do dalszego ograniczania wydobycia. Kluczowe może się tu okazać stanowisko Rosji, Kazachstanu, Meksyku czy Iraku.
  • Kolejny sukces chińskich naukowców. Poinformowano, że po raz pierwszy udało się wydobyć metan ze znajdującego się pod dnem morskim klatratu, określanego jako paliwo przyszłości.
  • USA-Iran. Znowu rośnie napięcie pomiędzy krajami. Niedawno podpisano porozumienie w sprawie ograniczenia i kontroli irańskiego programu jądrowego. Tym razem spór dotyczy irańskiego programu rakietowego. W odpowiedzi na amerykańskie restrykcje i ograniczenia Iran rewanżuje się nałożeniem nowych sankcji na amerykańskie firmy oraz obywateli.
  • Brazylijska korupcja. Ten kraj ostatnio nie ma szczęścia do najważniejszych polityków. Niedawno za udział w aferze korupcyjnej usunięto z urzędu panią prezydent, a wobec jej poprzednika ogłoszono zarzuty. Teraz Sąd Najwyższy Brazylii zlecił dochodzenie wobec obecnego prezydenta Michela Temera. Jest podejrzewany o obietnicę wysokiej łapówki byłemu parlamentarzyście (teraz jest w więzieniu) za zachowanie milczenia w sprawie jego udziału w aferze korupcyjnej.
  • Polska żywność w Chinach. Polscy wystawcy (80) zaprezentowali naszą ofertę na najważniejszych targach branży rolno-spożywczej SIAL China w Szanghaju. To kolejny element naszej ofensywy handlowej. Zdaniem ekspertów polska żywność ma szansę zdobycia stabilnej pozycji na tym rynku.
  • Odbudowa reputacji Deutsche Banku. O kosztownych wpadkach banku kilkukrotnie pisaliśmy. Ten największy niemiecki bank rozliczając się z przeszłością chce, żeby byli członkowie rady nadzorczej ponieśli odpowiedzialność finansową za złe zarządzanie firmą.
  • KGHM zbiera siły. Różne są efekty zagranicznych inwestycji KGHM (przykładem inwestycja w chilijską kopalnię Sierra Gorda). Dzisiaj KGHM ma aktywa na trzech kontynentach. Obecny zarząd kombinatu deklaruje racjonalizację planów inwestycyjnych i optymalizację obecnie realizowanych przedsięwzięć.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Koniec tygodnia krótko podsumowuje Damian Rosiński z Domu Maklerskiego AFS: CZYŻBY KONIEC STABILIZACJI?

Zmienność ponownie wzrosła, co może oznaczać początek końca stabilizacji na rynkach finansowych. Euro jednak wciąż pozostaje mocne, a dolar słaby. Czynniki globalne pchają złotego w słabszą stronę. Dane z gospodarki (publikacja o 14.00) mogą jedynie ograniczyć jego spodziewaną na najbliższe dni łagodną przecenę.

Okres błogości z wysokim apetytem na ryzyko najprawdopodobniej dobiegł końca. Zmienność na większości aktywów wyraźnie wzrosła. Nasiliły się spadki na giełdach, straciły waluty gospodarek wschodzących (EM), spadł apetyt na ryzyko.

W ślad za niepokojami wywołanymi informacją o rzekomych naciskach prezydenta USA na szefa FBI, pojawiają się kolejne. Afera korupcyjna zagrażająca wprowadzeniu reform, które mają pomóc wyciągnąć kraj z recesji, wybuchła w Brazylii. Prezydent M. Temer został nagrany jak przyjmuje łapówkę. Na wieść o tym giełda w Sao Paulo spadła o 10 proc. Notowania wstrzymano. Nawet 10 proc. tracił w ciągu dnia do dolara brazylijski real. W kilkanaście minut handlu kurs BRL/USD zniósł niemal całość spadków, które miały miejsce od grudnia. Bardzo wyraźnie spadły z tego powodu wszystkie indeksy walut EM.

Złoty także lekko stracił, choć wciąż jest w tym roku najmocniejszą walutą świata. Kurs EUR/PLN otarł się o cenę 4,23 – najwyższą od tygodnia, zaś USD/PLN powrócił w rejon 3,80. Do zyskującego na świecie franka szwajcarskiego złoty jest najsłabszy od 9 maja.

Dziś seria danych makroekonomicznych z Polski. To pierwsze informacje o tym, jak kształtuje się koniunktura w II kw. Główny Urząd Statystyczny poda wyniki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inflacji PPI za kwiecień. I kw. był dla polskiej gospodarki bardzo dobry. Spodziewamy się, że i w drugim aktywność będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Możliwe są zatem kolejne pozytywne zaskoczenia. Dynamika produkcji przemysłowej wyraźnie się obniżyła, ale to jedynie efekt statystyczny mniejszej ilości dni roboczych w tym roku w porównaniu do 2016 r. Każdy wynik powyżej 3 proc. r/r będzie bardzo dobry. Sprzedaż detaliczna powinna utrzymać wysoką, zbliżoną do 10 proc. dynamikę wzrostów w ujęciu r/r.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: