eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeHot or Not? Jak wygląda moda na powierzchnie biurowe?

Hot or Not? Jak wygląda moda na powierzchnie biurowe?

2017-05-26 00:25

Hot or Not? Jak wygląda moda na powierzchnie biurowe?

Biurowiec © Grand Warszawa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Hot or Not? To pytanie chyba najczęściej pojawia się w przypadku stylizacji modowych, ale z powodzeniem można je zadać, analizując preferencje dzisiejszych najemców biur. Jak powinien wyglądać atrakcyjny dla wynajmujących rynek biurowy? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała firma doradcza JLL. Podstawą analizy były jedynie nowe umowy (bez odnowień i ekspansji) zawarte w Warszawie (w roku 2012 i 2016) oraz Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi (w roku 2011 i 2016).

Przeczytaj także: Rynek biurowy w regionach, czyli kontynuacja sukcesu

Hot or Not? Na powierzchnie biurowe również jest moda


O tym, że powierzchnie biurowe również ulegają trendom i modom, przekonuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
”Praktyka rynku pokazuje, że niektóre z lokalizacji biurowych mogą cieszyć się rosnącą popularnością, podczas gdy inne z biegiem lat odnotowują sukcesywny spadek zainteresowania. Czynnikiem kluczowym dla tego procesu jest intensywny rozwój infrastruktury i transportu, które to w znacznej mierze odpowiadają za wykreowanie atrakcyjnego biznesowo krajobrazu. Dynamika, z jaką w ostatnich latach rozwijały się powierzchnie biurowe, zaowocowała wręcz wysypem nowych lokalizacji. Za przykład mogą tu posłużyć tereny położone wzdłuż drugiej linii metra w Warszawie oraz obszar przy ulicy Czerwone Maki w Krakowie”.

Warszawskie „city” na Woli


Najbardziej widoczną zmianą na warszawskim rynku biurowym jest spadek zainteresowania najemców Mokotowem (40% udziału w popycie w 2012), na rzecz tzw. bliskiej Woli (rejon Ronda Daszyńskiego) czy okolic Dworca Gdańskiego. W Warszawie najpełniej widać wpływ rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na powierzchnie biurowe. Utrudnienia komunikacyjne – korki, remonty - na Służewcu w połączeniu np. z oddaniem do użytku części II linii metra zmieniły układ sił – właśnie na korzyść okolic Ronda Daszyńskiego.

Kraków – centrum biurowe poza centrum miasta


Kraków od zawsze był liderem wśród rynków biurowych poza Warszawą, a w tym roku całkowita podaż przekroczy granicę miliona metrów kwadratowych. Popyt rokrocznie utrzymuje się na wysokim poziomie, co prowadzi do rozwoju wielu nowych rejonów biznesowych w obrębie miasta.
„Ze względu na historyczną zabudowę i brak dostępnych działek w sercu Krakowa, huby biurowe kształtują się przede wszystkim poza ścisłym centrum. W ostatnich latach do rozwiniętych lokalizacji biurowych, takich jak Bonarka, Lubicz i Lublańska/Bora Komorowskiego, Armii Krajowej oraz ul. Czerwone Maki czy rejon Powstańców Wielkopolskich/Klimeckiego dołączyły okolice centralnie położonego dworca Kraków Główny i Ronda Mogilskiego, np. dzięki inwestycjom High 5ive czy Unity Tower, oraz okolice Jana Pawła II/Życzkowskiego”, wymienia Rafał Oprocha, szef biura JLL w Krakowie.

fot. mat. prasowe

Nowe umowy w roku 2011 vs 2016 (w mkw.) poza Warszawą

W każdym przypadku sytuacja w minionym roku była o wiele bardziej dynamiczna niż rok wcześniej.


Wrocław – najemcy wracają do centrum miasta


Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w kraju. Stałe zainteresowanie dużych inwestorów spowodowało, że powierzchnie biurowe mocna rosły w siłę, a to z kolei przełożyło się na rozwój szeregu rejonów biznesowych.
„W ostatnich latach, po wybudowaniu biurowców Pegaz i Dominikański obserwujemy napływ dużych najemców do centrum, którzy wcześniej ze względu na brak projektów biurowych o odpowiedniej skali wybierali inne lokalizacje. Obserwujemy również rozwój rejonu biurowego w okolicach dworca Wrocław Główny. Ważnym rejonem, chętnie wybieranym przez najemców, pozostaje też obszar na zachód od centrum, w okolicy Legnickiej i Strzegomskiej, gdzie znajdują się takie obiekty jak Business Garden, Green Towers, Millenium Towers czy West House”, informuje Katarzyna Krokosińska, szefująca oddziałowi JLL we Wrocławiu.

Trójmiasto - decentralizacja


Trójmiasto to niezwykle spolaryzowany rynek. Jest czwartą co do wielkości lokalizacją pod względem podaży biurowej, jednak większość zasobów koncentruje się w jednej dzielnicy: Gdańsk Przymorze, gdzie znajdują się kompleksy - Olivia Business Centre, Alchemia i Arkońska Business Centre.
„Trójmiasto jest aglomeracją linearną, co powoduje, że dużą atrakcyjnością mogą cieszyć się także inne projekty, zlokalizowane wzdłuż jego głównej osi. W ten sposób w Gdańsku rozwijają się takie mikrolokalizacje jak Neptun Business Center czy Opera Office, a zainteresowaniem cieszą się także tereny w pobliżu lotniska. Warto zwrócić też uwagę na rozwój lokalizacji w okolicy Głównego Miasta, w tym również terenów postoczniowych, gdzie niedawno powstały takie budynki jak Tryton Business House i C200, a w budowie pozostaje budynek Heweliusza 18. Poza Gdańskiem najbardziej znaczącym centrum biurowym jest obszar przy ulicy Łużyckiej w Gdyni. Głównymi obiektami w tej okolicy są Łużycka Office Park oraz kompleks biurowy Tensor”, informuje Marcin Faleńczyk, szef biura JLL w Trójmieście.

Poznań – dywersyfikacja popytu


Poznań charakteryzuje równomierny rozkład popytu na biurowej mapie miasta. W 2016 r. największy nowy popyt zarejestrowano w biurowcu Maraton, zlokalizowanym w centrum. Tradycyjnie, budynki w pobliżu centrum miasta są atrakcyjne dla nowych najemców. Kupiec Poznański, Andersia Tower, Kwadraciak i Okrąglak stale przyciągają uwagę firm stawiających na powierzchnie biurowe w Poznaniu. Uznaną lokalizację stanowi także obszar obejmujący Jezioro Maltańskie, czego potwierdzeniem jest sukces takich inwestycji jak Malta Office Park oraz Malta House. Kolejnym istotnym centrum biznesowym jest obszar przy ulicy Bułgarskiej, gdzie ważną rolę pełni Business Garden.

Katowice – centrum i okolice


Znaczna część nowego popytu w Katowicach w 2011 r. i w 2016 r. przypadła na biurowce w centrum miasta. Jednak w porównaniu do roku 2011, w 2016 r. pojawiło się kilka nowych lokalizacji biznesowych, ale również w pobliżu centrum, dzięki takim inwestycjom jak Silesia Business Park czy Silesia Star.

Łódź – hub biznesowy powstaje w okolicach nowego dworca


Łódzkie powierzchnie biurowe rozwijają się w zawrotnym tempie. Kilka lat temu trzy lokalizacje biurowe w Łodzi cieszyły się zainteresowaniem najemców, a były to Green Horizon, Sterlinga Business Centre oraz University Business Park. Dziś takich hubów biznesowych jest zdecydowanie więcej.
„Obecnie w Łodzi tworzą się nowe poierzchnie biurowe przyciągające najemców. Zagłębie biznesowe powstaje w okolicy niedawno oddanego do użytku dworca Łódź Fabryczna. Najemców przyciągają również dwa kolejne centra biznesowe: Ogrodowa Office i Symetris Business Park, oferujące wysokiej klasy biurowce. Dużym zainteresowaniem najemców cieszą się nadal takie obiekty jak University Business Park, w którym podpisano największą zeszłoroczną umowę najmu w Łodzi”, wyjaśnia Łukasz Dziedzic.

Rynki biurowe – wzrost w różnym tempie


Rynki biurowe w Polsce rozwijają się w różnym tempie, co jest naturalnym procesem. Istnieje jednak cecha łącząca wszystkie z nich: wzrost dzięki pozyskiwaniu nowych inwestorów i tworzeniu klimatu przyjaznego firmom, które już na tych rynkach działają.
„Pomimo, że w największych miastach – Warszawie i Krakowie są obszary cieszące się co roku zainteresowaniem, to istnieje szereg nowych rejonów, które zwracają uwagę wielu inwestorów. Znaczące zmiany we Wrocławiu spowodowały wzrost aktywności w centrum miasta, podczas gdy w Katowicach centrum zawsze było głównym ośrodkiem biznesowym. Trójmiasto, pomimo zdominowania przez jedną lokalizację, utrzymuje silną pozycję i przyciąga nowe firmy. Poznań zaskakuje niecodziennymi projektami, a Łódź imponuje rocznymi wynikami i nowymi podmiotami na rynku. Podsumowując, nasuwa się tylko jeden wniosek: Polska jest atrakcyjną lokalizacją i nic nie wskazuje, by w najbliższej przyszłości miałoby się to zmienić”, komentuje Łukasz Dziedzic.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: