eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2017

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2017

2017-05-29 13:50

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2017

Nowoczesna gospodarka z roku na rok zwiększa zatrudnienie © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym kwartale 2017 roku Nowoczesna Gospodarka odnotowała aż 5,5-procentowy wzrost zatrudnienia rdr. To świetny wynik, jeden z najlepszych w całej historii badania. O ile w poprzednich edycjach badania największe wzrosty były udziałem mniejszych firm, o tyle teraz liderami zatrudnienia okazały się firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników. To niektóre wnioski, jakie przynosi najnowszy raport ADP "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2017".

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2015

Nowoczesna Gospodarka, czyli dominacja dużych firm produkcyjnych i usługowych


Najnowszy raport ADP ujawnia, że w pierwszym kwartale br. największy wzrost zatrudnienia (+5,73 proc.) widoczny był w przypadku firm zatrudniających powyżej 500 pracowników. Oznacza to, że odwróceniu uległa zeszłoroczna tendencja dominacji mniejszych przedsiębiorstw usługowych. Odnotowany prym dużych firm Nowoczesnej Gospodarki ogółem to rekordowy wynik dla tego sektora. Z kolei niewielka różnica (poniżej 1 proc.) pomiędzy poziomem zatrudnienia w dużych (+5,07 proc.) i mniejszych firmach usługowych (+4,66 proc.) to świadectwo na stabilny wzrost sektora usług.

Produkcja ciągle prowadzi


Liderami w zwiększaniu zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce pozostają firmy produkcyjne. Ogólny wzrost w tym sektorze sięgnął +6,8 proc., a w przypadku dużych firm było to nawet +6,94 proc. Optymizmem może napawać również wysoki wynik mniejszych przedsiębiorstw (+6,16 proc.). Rezultat osiągnięty przez cały sektor przewyższył średnią wzrostu zatrudnienia liczoną dla Nowoczesnej Gospodarce ogółem. W porównaniu z końcówką minionego roku widoczne jest jednak pewne wyhamowanie - w skali całego 2016 roku sektor produkcyjny odnotował niemal 8 proc. wzrost.
– Tak jak w całym 2016 roku, również teraz największy wzrost odnotowuje sektor produkcyjny
(+6,8 proc.). Mimo to, warto zauważyć progres w sektorze usługowym, który znacząco przyspieszył i osiągnął najlepszy wynik od dwóch lat. Odwróciła się tendencja dominacji mniejszych firm w przyroście zatrudnienia. Sektor usług kwitnie, a polskie firmy podbijają zagraniczne rynki. Rozwój sektora usługowego zaowocował też kreacją nowych miejsc pracy, szacuje się, że do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć do 250 tys. osób – powiedziała Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce

Rekordowe otwarcie roku – największy od lat wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce.


Rynek rośnie nie tylko w Nowoczesnej Gospodarce


Nowoczesna gospodarka z roku na rok zwiększa zatrudnienie. Najlepszy wynik od trzech lat na poziomie +5,5 proc. odnotowała w I kw. 2017 r. Doskonałe wyniki zarejestrował jednak cały rynek. Zgodnie z danymi GUS za I kw. 2017 r., ogół polskich przedsiębiorstw zwiększył zatrudnienie aż o 4,5 p/p. Dystans między awangardą biznesu a całym rynkiem wynosi tylko punkt procentowy i jest to najmniejsza różnica w historii raportów ADP. Pozytywne statystyki dotyczą również wynagrodzeń. Jak podaje GUS – PKB skoczyło aż o 4 procent w I kwartale 2017 roku. Dla porównania cały zeszły rok zamknął się wzrostem PKB w wysokości 2,7 proc. Niskie bezrobocie (8,1 proc.) pozwala z optymizmem patrzeć na całą gospodarkę.

fot. mat. prasowe

Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce cd.

Wzrost zatrudnienia produkcji przewyższył 6 procent.


– Początek nowego roku potwierdza dobre rokowania z końca poprzedniego, dotyczy to zarówno Nowoczesnej Gospodarki jak i ogółu firm. Z całą pewnością „rynek pracownika” umacnia się. Świadczy o tym niska stopa bezrobocia (8,1 proc.) oraz wzrost zatrudnienia na rekordowym poziomie +5,5 proc. Nowy rok to nowe budżety w firmach, weryfikacja dotychczasowych osiągnięć i nowe plany związane z zatrudnieniem. Ze względu na wysoką dynamikę wzrostu, firmy coraz częściej decydują się na outsourcowanie części procesów. Rosnąca potrzeba na nowych pracowników idzie w parze z wyzwaniem utrzymania tych, którzy są już z nami na pokładzie. Przyczyna jest oczywista, mnogość ofert na rynku pracy powoduje, że pracownicy chętniej podejmują się nowych wyzwań. Dzisiaj utrzymanie wykwalifikowanego pracownika jest największą trudnością przedsiębiorstw. Pracodawcy ścigają się w coraz to atrakcyjniejszych warunkach zatrudnienia dla potencjalnych pracowników, począwszy od lepszego wynagrodzenia, szkoleń przez benefity kończąc na przyjaznym biurze czy elastycznym czasie pracy itp. Pracownicy mają realny wpływ na kształtowanie swoich warunków pracy – dodaje Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.

OKIEM EKSPERTA:

Magdalena Siwińska, Partner Zarządzający, Grupa HR Masters


Nasz kraj w dalszym ciągu jest atrakcyjnym miejscem do inwestycji, kolejne duże firmy otwierają w Polsce swoje zakłady. W zasadzie, (niezależnie od branży) firmy w dalszym ciągu poszukują pracowników – ten trend nie zmienia się od bardzo dawna. Oczywiście firmy Nowoczesnej Gospodarki zawsze będą bardziej atrakcyjnym pracodawcą, a co za tym idzie, zanotują wyższy poziom wzrostu zatrudnienia. Z moich obserwacji wynika, że firmy produkcyjne mają ogromne zapotrzebowanie na pracowników, jest to stała tendencja i utrzyma się jeszcze dłuższy czas. W wielu regionach naszego kraju, poziom bezrobocia jest tak niski, że problem braku siły roboczej jest ogromny. Poszukiwanie sposobów przyciągnięcia do firmy odpowiednich pracowników (niezależnie od stanowiska) staje się priorytetem dla działów HR, HR Business Partnerów i (co może jest nowym trendem na rynku) specjalistów do marketingu i Employer Brandingu. Firmy produkcyjne coraz chętniej zatrudniają pracowników ze wschodu (np. z Ukrainy), co również może wpływać na powyższą różnicę procentową. Poziom wynagrodzeń jest wyższy, co moim zdaniem ściśle wiąże się z ogromnymi potrzebami rekrutacyjnymi (w zasadzie na każdym stanowisku, niezależnie od branży) firm zarówno Nowoczesnej Gospodarki, jak i ogółu rynku. Firmy coraz mocniej konkurują poziomem wynagrodzeń i benefitami. Obecny rynek pracownika wręcz wymusza wzrost wynagrodzeń i działania związane z Employer Brandingiem wewnętrznymi zewnętrznym. Jednocześnie poszukiwane są osoby, które będą chciały związać się z firmą i zaangażować czynnie w jej rozwój.

Informacje o raporcie
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2017” jest osiemnastym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie – w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2014 – Q1 2017, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 130 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację. Raport wzorowany jest na cenionym na całym świecie zestawieniu National Employment Report® przygotowywanym przez ekspertów ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics w USA.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: