eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca wakacyjna. Pierwszy krok na rynku pracy

Praca wakacyjna. Pierwszy krok na rynku pracy

2017-06-01 11:12

Praca wakacyjna. Pierwszy krok na rynku pracy

Kelnerka i kucharze © JackF - Fotolia.com

Praca wakacyjna interesuje nas z przeróżnych powodów. Dla jednych jest to chęć podreperowania budżetu, dla drugich chęć zdobycia dodatkowych pieniędzy na wymarzony zakup, a dla jeszcze innych - sposób na zdobycie doświadczenia i wykonanie pierwszego kroku na rynku pracy.

Przeczytaj także: #myfirst7jobs, czyli jak zaczęła się twoja kariera zawodowa?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi okres urlopowy. Wielu pracowników zaplanowało już swój wypoczynek, a nieobecność niektórych będzie wymagała zorganizowania zastępstwa. Praca wakacyjna rusza więc pełną parą. Firmy już teraz poszukują zastępców, ale również pracowników sezonowych, w tym np. kelnerów.
– Praca wakacyjna to nie tylko zajęcia typowo sezonowe, ale również prace stałe, które nie mają zupełnie nic wspólnego z wypoczynkiem czy okresem letnim - mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Service Delivery Manager z Adecco.

Do tego w Polsce mamy dość sporo wakatów, w efekcie czego pracodawcy otwierają się na zatrudnienie pracowników nawet na krótki okres czasu, wychodząc z założenia, że lepiej mieć kogoś na krótko niż wcale.

Wynagrodzenia rosną


Ekspertka podkreśla jednocześnie, że praca wakacyjna nie gwarantuje raczej zbyt wysokich wynagrodzeń, co wynika z faktu, że prace na wakacje są przeważnie zajęciami mało wymagającymi.
– Pracodawcy szukają na wakacje ludzi, których mogą przyuczyć do pracy w klika dni, aby przez miesiąc lub dwa mogli skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Z natury rzeczy nie są to stanowiska wysoko płatne – tłumaczy Gabriela Pachla-Cichoń – Jednak nasze dane wskazują, że wynagrodzenia pracowników wakacyjnych w stosunku do poprzedniego sezonu urosły od 7 do 10 procent.

Droga do stałego zatrudnienia


Według danych Adecco w tej chwili poszukiwani są przede wszystkim pracownicy fizyczni do różnych branż. Oferty czekają na pakowaczy, magazynierów, pracowników produkcji oraz sortowaczy.
– Oferty pochodzą z różnych branż, od spożywczej, przez AGD aż po magazynową. Pracownicy chcą iść na urlopy, więc firmy szukają osób, które je zastąpią – tłumaczy ekspertka.


Jednak oprócz ofert skierowanych do pracowników, którzy mają zastępować stałą kadrę, Adecco poszukuje również ludzi do pracy sezonowej związanej z wypoczynkiem. Praca wakacyjna czeka na kucharzy, kelnerów i recepcjonistów.

fot. JackF - Fotolia.com

Kelnerka i kucharze

Praca wakacyjna czeka na kucharzy, kelnerów i recepcjonistów.


– W miejscowościach wypoczynkowych rośnie ruch turystyczny. Na obsłużenie wczasowiczów szykują się hotele, restauracje, pensjonaty oraz punkty usługowe – tłumaczy Gabriela Pachla-Cichoń. Wskazuje, że na wielu z tych stanowisk niepotrzebne jest doświadczenie, a wystarczy jedynie chęć do pracy. – Wśród naszych ofert znajduje się na przykład „pomoc w restauracji”, czyli pracownik, który po prostu będzie pomagał w bieżącej pracy.

Droga do kariery


Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej bezrobocie w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie i w kwietniu wynosiło 7,7 procent. Jest to najlepszy wynik od 26 lat.

Przydatne linki:
Oferty pracy


– Jest to zdecydowanie powód do zadowolenia dla szukających pracy i coraz częściej ból głowy dla pracodawców – wskazuje Gabriela Pachla-Cichoń – Już w zeszłym roku 68 proc. firm odczuwało presję płacową ze strony pracowników a 75 proc. przedsiębiorstw obawiało się, że może tracić pracowników na rzecz konkurencji.

Jednocześnie mimo tak korzystnych wskaźników bezrobocie wśród młodych jest w Polsce wciąż wysokie i w lutym wynosiło 18 procent.
– Najczęściej przeszkodą jest brak doświadczenia młodych pracowników. Praca wakacyjna to doskonała okazja, aby takie doświadczenie zdobyli – mówi Gabriela Pachla-Cichoń i dodaje, że praca wakacyjna nie musi być koniecznie związana z profilem wymarzonej kariery, aby przydać się w przyszłej karierze – Praca na magazynie dowodzi, że pracownik jest sumienny, wykonywał już czyjeś polecenia i potrafi wpasować się w działanie większej struktury. – Coraz częściej zdarza się, że pracownik zatrudniony na wakacje zostaje w organizacji na stałe – wskazuje Gabriela Pachla-Cichoń – W 2016 roku zatrudniliśmy w wakacje 60 tys. osób z czego 8 tys. zostało u swoich pracodawców na stałe – podsumowuje ekspertka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • można? można!

    Danilusz / 2017-07-24 10:22:26

    Ja już od kilku miesięcy dorabiam sobie na przeróżne sposoby – zbieram na wymarzone wakacje we Włoszech. Wypełniam ankiety na epanel.pl, dorabiam w warsztacie samochodowym, roznosiłem nawet przez pewien czas ulotki. Uważam, że żadna praca nie hańbi, a jak się chce to wszystko można :P odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: