eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramyAplikacje mobilne. Jak będzie wyglądać ich przyszłość?

Aplikacje mobilne. Jak będzie wyglądać ich przyszłość?

2017-06-01 11:30

Aplikacje mobilne. Jak będzie wyglądać ich przyszłość?

Aplikacje mobilne zmieniają życie i pracę © fot. mat. prasowe

Od nauki rysunku, gry na gitarze czy keybordzie, planowania i dokonywania zakupów spożywczych, wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej po sterowanie dronami. Na to wszystko i jeszcze więcej pozwalają nam obecnie aplikacje mobilne, bez których użytkownicy smartfonów i tabletów nie wyobrażają sobie już życia. Firma F5 Networks postanowiła przyjrzeć się, jakie trendy w projektowaniu "apek" wywrą największy wpływ na nasze życie.

Przeczytaj także: Plusoczytelnia już dostępna na urządzenia mobilne

Podstawą opracowania jest badanie zrealizowane przez ośrodek The Foresight Factory. W raporcie wykorzystano zarówno własne informacje odnośnie trendów natury technologicznej i socjotechnicznej, jak również badania przeprowadzone w 25 państwach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Uzupełnieniem opracowania są wywiady z ekspertami oraz przedsiębiorcami zajmującymi się automatyzacją, biometryką, technologiami oraz szeroko pojętym IT.

Autorzy “The Future of Apps” w sposób szczególny podkreślają znaczenie, jakie niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji, samouczenie się maszyn, a także powstawanie nowych modeli konwersacyjnych (collaborative models), które mają zaspokajać potrzebę coraz większej przejrzystości. Raport ujawnia także sposób, w jaki tworzone są najnowsze aplikacje mobilne i i ich interfejsy, w tym te, które wykorzystują rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Jego autorzy wskazują również na silny wpływ technologii takich jak blockchain (przesyłanie paczek informacji w specjalnych blokach) czy edge computing (model funkcjonowania chmury, w którym operacje wykonywane są na jej „krawędzi”, czyli możliwie blisko źródła danych).
„Zaciera się granica między światem fizycznym i cyfrowym. Biometryka i sztuczna inteligencja dadzą ludziom większą kontrolę nad ich danymi” - powiedział Josh McBain, szef działu doradztwa w Foresight Factory. „Jednocześnie ta zmiana niesie pewne ryzyko, w tym zagrożenie samoreplikującą się sztuczną inteligencją, nieuprawnionym przejmowaniem samochodów autonomicznych czy wykorzystywaniem do przestępstw urządzeń podłączonych do internetu rzeczy (IoT). Musimy przygotować się na sytuację, w której przestępcy będą w stanie przejąć kontrolę nad człowiekiem albo włamać się do mózgu” – dodał.

Jak powiedziała Lizzie Cohen-Laloum, wicedyrektor F5 ds. sprzedaży w państwach EMEA,
„Oczekiwania zmieniają się z prędkością światła, a obawy dotyczące bezpieczeństwa rosną. The Future of Apps pokazuje, w jaki sposób punkt ciężkości przesuwa się coraz dalej od biznesu, tworząc ogromne możliwości dla tych, którzy są w stanie błyskawicznie tworzyć aplikacje mobilne przystosowane do szybkiej adaptacji i zapewniające bezpieczeństwo” – stwierdziła.

Najważniejsze zagadnienia poruszane w raporcie:
Sumienna współpraca


(Wzrost znaczenia internetu rzeczy i ewolucja połączonych aplikacji)
Jak wynika z badania Foresight Factory, organizacje muszą szybko przyjmować i wprowadzać schematy proaktywnej współpracy i przejrzystości działań. Jest to niezbędne w kontekście prawa dotyczącego nowego rodzaju danych. Regulacje cały czas próbują nadążyć za zmieniającą się gospodarką cyfrową.

Raport wskazuje, że bezpieczne i nastawione na użytkownika działania związane z danymi mogą stać się wskaźnikiem określającym siłę instytucji lub jej wpływ na otoczenie.

Firma Allianz przewiduje, że w skali globalnej składki na ubezpieczenia „cyfrowe” do 20251 roku wzrosną z obecnych 2,5 mld dol. do 20 mld dol. Jednocześnie kwestie bezpieczeństwa będą wiązały się z chęcią optymalizacji osobistych korzyści. Foresight Factory zauważa, że czterech na dziesięciu Europejczyków udostępniłoby swoje dane w zamian za spersonalizowaną ofertę lub rabaty.

Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji, samouczenia się maszyn i robotyki wymusi tworzenie nowych regulacji. Przykładowo w styczniu tego roku Komisja Europejska zaapelowała o stworzenie nowych zasad dotyczących robotyki i wyznaczenie standardów etycznych oraz ram odpowiedzialności, związanych z funkcjonowaniem samochodów autonomicznych.

Nadchodzą także zmiany na rynku pracy. Z raportu Foresight Factory wynika, że w skali globalnej 41 proc. osób w wieku od 16 do 25 lat uważa, że w ciągu najbliższej dekady ich obecne obowiązki może przejąć sztuczna inteligencja lub roboty.

Optymalny umysł


(Rewolucja, która dzięki sztucznej inteligencji, biometryce i uczeniu maszynowym pozwoli na podejmowanie optymalnych decyzji)
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą miały kluczowy wpływ na kierunek rozwoju przyszłych aplikacji.

Rozwój w obszarze sztucznej inteligencji i samouczenia się maszyn będzie prawdopodobnie obejmował tworzenie bardziej spersonalizowanych usług, np. w kwestiach zdrowia. Według badania Foresight Factory około połowy (49 proc.) ankietowanych konsumentów oczekuje usług, które pomogą im zrozumieć przyszłe skutki ich zwyczajów żywieniowych. W przypadku generacji Y ten odsetek rośnie do 57 proc.

Inna ważna kwestia to analizowanie finansów. Prawie sześciu na dziesięciu (58 proc.) przedstawicieli generacji Y wyraża zainteresowanie usługami oferującymi przewidywanie przyszłej sytuacji finansowej i opierając te prognozy na obecnych działaniach użytkowników.

Ośrodek Foresight Factory zwrócił uwagę na przyszłe znaczenie wspólnej sztucznej inteligencji (collaborative AI), dzięki której wirtualni asystenci i powiązane z nimi aplikacje mobilne będą mogły komunikować się ze sobą i odpowiednio reagować.

Osobista świadomość


(Rosnąca popularność rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz przyszłość świata inteligentnych technologii i indywidualnej świadomości)
Firma analityczna IDC przewiduje, że rynek sztucznej i wirtualnej rzeczywistości w tym roku osiągnie wartość 2,5 mld dol., czyli o 131 proc. więcej niż w zeszłym roku. Prognozy mówią, że do 2020 roku rynek ten będzie warty 25,7 mld dol.

fot. mat. prasowe

Aplikacje mobilne zmieniają życie i pracę

Granica między światem fizycznym i cyfrowym ulega wyraźnemu zatarciu


Miejsce, w którym przebywamy, stanie się nieistotne dla wielu aspektów komunikacji, uczenia się i doświadczania, powstanie także pojęcie “osobistej rzeczywistości”. Równocześnie pojawią się nowe zagrożenia, związane ze zbyt intensywnym zanurzeniem się ludzi w wirtualny byt.
„W przyszłości nowa aplikacja może nie różnić się od dodania nowego organu lub zmysłu” – powiedział Neil Harbisson z Cyborg Foundation i jednocześnie pierwszy człowiek z anteną wszczepioną w czaszkę.
„Gdy połączysz się z technologią możesz poszerzyć swoją percepcję i zmysły, zyskując znacznie głębsze doświadczenie życia i rzeczywistości. To może zmienić nie tylko nasze codzienne życie, lecz także sposób patrzenia na przyszłość”.

Nowe sieci


(Decentralizacja wywołana przez technologie blockchain i edge computing)
Foresight Factory przewiduje znacznie większą decentralizację, spowodowaną przez rosnącą popularność technologii blockchain i edge computing.

Ośrodek Research and Market przewiduje, że do 2020 roku technologia blockchain będzie stosowana przez 65 proc. przedsiębiorstw. Globalny rynek tej technologii wzrośnie z 210,2 mln dol. w 2016 roku do 23,5 mld dol. w 2021 roku.

Idea zdecentralizowanych aplikacji współgra z rosnącym apetytem na rozwiązania typu peer-to-peer (p2p, klient do klienta), pobudzanym przez brak zaufania do instytucji i chęć do dążenia do lepszej jakości usług. W Europie i Afryce Południowej co trzeci konsument (32 proc.) używał lub jest zainteresowany użyciem usług wynajmu opartych na p2p. W przypadku generacji Y jest to 37 proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: