eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek private equity w Europie Środkowej V 2017

Rynek private equity w Europie Środkowej V 2017

2017-06-06 10:18

Rynek private equity w Europie Środkowej V 2017

Private equity © pichetw - Fotolia.com

Jak wynika z kolejnej edycji przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte badania "Great Expectations. Central Europe Private Equity Confidence Survey", rośnie optymizm reprezentantów funduszy PE w Europie Środkowo-Wschodniej - w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odsetek optymistów podskoczył przeszło dwukrotnie - z 7 do 16 proc. Na wysokim poziomie (70%) niezmiennie utrzymuje się odsetek ankietowanych deklarujących, że najbliższe sześć miesięcy będzie dla nich czasem koncentracji na nowych inwestycjach. Do tego 2 na 3 respondentów deklaruje, że w tym samym czasie zamierza więcej kupić niż sprzedać.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Europie Środkowej X 2016

Poprzednie edycje badania stanowią dobitny dowód na to, że oceny formułowane przez inwestorów związanych z funduszami private equity obecnych w Europie Środkowej to swoistego rodzaju papierek lakmusowy sytuacji panującej na rynku. Nie inaczej stało się i w przypadku najświeższej edycji projektu. Bieżąca fala badań dowiodła znacznej intensyfikacji pozytywnych nastrojów odnośnie sytuacji gospodarczej. Potwierdzeniem tego jest tzw. indeks optymizmu (CE Private Equity Confidence Index), który zdołał osiągnąć poziom 113 punktów, podczas gdy jeszcze sześć miesięcy jego wskazania sięgały zaledwie 109 punktów.

Zaledwie co dziesiąty przedstawiciel funduszy private equity zakłada, że kolejne sześć miesięcy przyniesie pogorszenie warunków gospodarczych. Odsetek pesymistów jest zatem aż trzykrotnie niższy niż jesienią 2016 roku. Z kolei z 7 do 16 proc. wzrósł odsetek ankietowanych, którzy spodziewają się poprawienia sytuacji ekonomicznej. Natomiast 74 proc. badanych przewiduje, że sytuacja gospodarcza się nie zmieni, co wskazuje na wysoki poziom stabilizacji.
– Wzrost popytu na rynku pracy i poluzowanie polityki pieniężnej spowodowały ożywienie gospodarcze. Widać także, że inwestorzy oswoili się z myślą o opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej i wydarzenie to nie będzie miało większego wpływu na ich działalność inwestycyjną w perspektywie średnioterminowej – mówi Mark Jung, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego w Deloitte, Lider Private Equity w Europie Środkowej.

Aż 69 proc. respondentów w okresie najbliższych sześciu miesięcy poświęci się nowym inwestycjom. Pół roku wcześniej taką odpowiedź wskazywało 70 proc. przedstawicieli funduszy private equity. Oznacza to, że już od półtora roku utrzymuje się zainteresowanie funduszy inwestycjami kapitałowymi. To potwierdza przekonanie respondentów, co do pozytywnych prognoz ekonomicznych dla Europy Środkowej. Odsetek ankietowanych, którzy będą koncentrować się zarządzaniu portfelem wynosi 20 proc., a na zbieraniu nowych funduszy 10 proc.

Fundusze będą znacznie częściej kupować, niż sprzedawać


Większość ankietowanych (59 proc.) nie prognozuje żadnych istotnych zmian w wielkości średnich transakcji. Pół roku wcześniej było to 67 proc. Z 13 do 20 proc. wzrosła liczba osób, które uważają, że rozmiar tych transakcji spadnie. Co ciekawe, zwiększa się również udział respondentów oczekujących, że aktywność na rynku spadnie, a jednocześnie niemal połowa (47 proc.) spodziewa się ożywienia. W poprzednim badaniu taką opinię wyrażała tylko jedna trzecia. Po raz pierwszy od roku 2014 aż tylu respondentów prognozuje aktywizację rynku.
– Może to mieć związek z wysokim poziomem płynności, umożliwiającym dostęp do taniego finansowania transakcji i w konsekwencji oferowanie atrakcyjniejszych warunków. Warto wspomnieć, że Europa Środkowa w obszarze aktywności na rynku fuzji i przejęć wypada korzystniej niż reszta kontynentu. W 2016 roku wartość transakcji M&A w tym regionie wyniosła 55,7 mld euro. Do tych największych doszło w czwartym kwartale ubiegłego roku w Polsce – mówi Katarzyna Sermanowicz-Giza, Dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

fot. pichetw - Fotolia.com

Private equity

Przedstawiciele funduszy private equity oceniają sytuację ekonomiczną w Europie Środkowej coraz bardziej optymistycznie.


Przez ostatnie kilkanaście miesięcy fundusze private equity koncentrowały się na gromadzeniu funduszy. Teraz przyszedł czas na ich spożytkowanie. Aż 63 proc. ankietowanych prognozuje, że w najbliższych miesiącach więcej kupi niż sprzeda, podczas gdy pół roku rok temu taką deklarację złożyło 47 proc. To najlepszy wynik od jesieni 2011 roku. Jedynie 14 proc. wyraziło przeciwną opinię. Z kolei 22 proc. inwestorów deklaruje, że w ich inwestycyjnym portfelu poziomy sprzedaży i kupna będą się równoważyć. Pół roku wcześniej było to 40 proc.

Firmy średniej wielkości w centrum uwagi


Aż 42 proc. badanych uważa, że firmy średniej wielkości będą najbardziej łakomym kąskiem dla inwestorów. Jest to ponad dwa razy więcej niż w poprzednim badaniu (20 proc.). Wzrost ten zawdzięczają one niższemu zainteresowaniu funduszy liderami rynkowymi, którzy jednak nadal stanowią przedmiot zainteresowania większości (54 proc.) ankietowanych.
To, że firmy średniej wielkości zaczynają się cieszyć dużym zainteresowaniem funduszy jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Liderów rynkowych na sprzedaż jest już niewielu. Poza tym, inwestorzy wierzą, że zakupione przez nich średnie firmy w przyszłości z powodzeniem mogą konkurować z największymi – tłumaczy Katarzyna Sermanowicz-Giza.
Tylko 4 proc. badanych uważa, że start-upy będą stanowić przedmiot największej konkurencji wśród inwestorów.

W orbicie zainteresowania inwestorów z PE tradycyjnie, jest produkcja i przemysł ze względu na historyczną stabilność i wysoką wartość aktywów, które są atrakcyjnym zabezpieczeniem kredytów oraz sektor produktów spożywczych. Sektor produktów spożywczych i napojów jest również jednym z najpopularniejszych wśród respondentów. Powodem tego zainteresowania może być wzrost dochodów pozostających do dyspozycji i odnotowany ostatnio wzrost poziomu konsumpcji w Europie Środkowej. Na trzecim miejscu znalazły się spółki z branży internetowej.
Region Europy Środkowej pozostaje obszarem oferującym inwestorom private equity szerokie możliwości inwestycyjne. Wskazują na to duże transakcje zawarte przez nie w ostatnich miesiącach. Na poprawę nastrojów wpływają m.in. dobre prognozy gospodarcze dla regionu, które w momencie przygotowywania badania przewidywały w pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB w wysokości 3 proc.– podsumowuje Mark Jung.

Informacja o raporcie
Wyniki 29. edycji regionalnego badania Deloitte z cyklu „Central Europe Private Equity Confidence Survey” stanowią wnioski z ankiety skierowanej do inwestorów Private Equity działających w krajach Europy Środkowej. Badanie ukazuje się cyklicznie dwa razy w roku (wiosna oraz jesień) począwszy od 2003 r. Przeprowadzona ankieta miała na celu zbadanie nastrojów i oczekiwań funduszy PE odnośnie m.in: rynku transakcyjnego, spodziewanych parametrów transakcyjnych oraz aktywności w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Indeks optymizmu jest średnią z 7 indeksów uzyskanych z pierwszych 7 pytań ankietowych. Wskaźnik przestawia zmianę odczuć pozytywnych w stosunku do łącznej liczy odpowiedzi pozytywnych i negatywnych (odpowiedzi neutralnie nie były brane pod uwagę) w porównaniu do pierwszej edycji badania z wiosny 2003 r. Im wskaźnik wyższy, tym większy optymizm przedstawicieli funduszy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: