eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

2017-06-14 00:30

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? Mamy potecjał

Cyberbezpieczeństwo domeną Polski? © Ramona Kaulitzki - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czy cyberbezpieczeństwo ma szanse stać się polską domeną? Bez wątpienia mamy ku temu potencjał. Świadczyć może o tym chociażby rosnąca wartość polskiego sektora ICT, która w minionym roku zdołała osiągnąć wartość aż 8,5 mld złotych, jak również rzesza absolwentów kierunków informatycznych, która co roku opuszcza mury rodzimych uczelni.

Przeczytaj także: Szkoły i uczelnie wciąż są jednym z głównych celów cyberataków

Jeżeli jednak naprawdę chcemy, aby cyberbezpieczeństwo stało się znakiem rozpoznawalnym naszego kraju, musimy przestać traktować je jako koszt, a widzieć w nim przede wszystkim inwestycję. To jedno z kluczowych stwierdzeń zawartych w opracowanym przez Instytut Kościuszki raporcie „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego”.

Autorzy publikacji podkreślają, że polskie cyberbezpieczeństwo ma realne szanse zyskać miano jednego z filarów naszej gospodarki. Szacuje się, że wartość globalnego sektora cyberbezpieczeństwa sięga obecnie 120 mld dolarów i do 2022 roku najprawdopodobniej się podwoi. Znaczny w tym udział mogą mieć polskie produkty i usługi.
– Mamy wszelkie atuty, które pozwalają nam zbudować silne cyberbezpieczeństwo. Charakter polskiej gospodarki umożliwia nam nawet wykształcenie narodowej specjalizacji w tej dziedzinie, Aby jednak taki scenariusz mógł doczekać się realizacji, konieczny jest skoordynowany i przemyślany plan zaangażowania państwa – podkreślił Dominik Skokowski – ekspert Instytutu Kościuszki, redaktor raportu.

fot. mat. prasowe

Rynek cyberbezpieczeństwa to istotny element globalnej gospodarki

W 2021 szacowana wartość rynku cyberbezpieczeństwa ma osiągnąć 240 mld USD.


Jak twierdzą autorzy opracowania, bazując na analizie rozwoju sektorów cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze, konieczne jest aktywne zaangażowanie państwa zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. Wsparcie administracji publicznej potrzebne jest na każdym etapie, począwszy od opracowania i wdrożenia narodowej strategii poprzez stworzenie odpowiednich mechanizmów współpracy, aż po zaprojektowanie programu badawczo-rozwojowego, czytamy w raporcie. Warto korzystać również z szans, jakie niesie za sobą polskie członkostwo w takich organizacjach, jak np. Unia Europejska, czy NATO.

fot. mat. prasowe

Polska ma potencjał do budowy silnego sektora cyberbezpieczeństwa

W 2016 roku polski sektor ICT wart był 8,5 mld USD.


Bardzo istotną rolę odgrywać będzie również ścisła współpraca publiczno-prywatna na rzecz cyberbezpieczeństwa, która powinna także wspierać tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Korzystając z doświadczenia i know-how sektora prywatnego, możemy stworzyć dobrze prosperujący i konkurencyjny względem światowych potęg rynek. Taką drogę obrały państwa uznawane dziś za globalnych liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. Izrael, gdzie w 2015 r. przychody sektora cyberbezpieczeństwa sięgnęły 3,75 mld dolarów, stanowiąc tym samym ponad 1% izraelskiego PKB, ale także Wielka Brytania, której eksport cyberproduktów szacowany jest na ok. 2 mld dolarów.

W przypadku Polski bardzo ważne jest zapewnienie przyjaznego otoczenia instytucjonalno-prawnego. Administracja publiczna powinna stwarzać warunki sprzyjające wzmacnianiu konkurencyjności polskich firm, w tym startupów, a także wspierać ich ekspansję zagraniczną. Polska powinna również opracować strategię długofalowych działań wizerunkowych, skierowanych na promocję rodzimych przedsiębiorstw i polskiego know-how.

fot. mat. prasowe

Polska musi podjąć odpowiednie kroki, aby wykorzystać szanse

Koniecznością jest rozwój współpracy publiczno-prywatnej.


- Trudno sobie dziś wyobrazić budowę nowoczesnego, liczącego się w świecie państwa bez udziału krajowych firm informatycznych. Wiąże się to z cyberbezpieczeństwem i pojęciem cybersuwerenności, ale także z dobrze rozumianym pragmatyzmem ekonomicznym. Jeśli krajowe firmy odnoszą biznesowy sukces, to jest to korzyść nie tylko dla ich właścicieli i pracowników, ale także dla wszystkich obywateli. Co więcej, wnoszą one istotny wkład do budżetu państwa – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Wojskowego w Asseco Poland. Dziś Polska ma do dyspozycji ogromny potencjał rodzimych firm IT, które przez ostatnie 25 lat zdobyły kompetencje, by budować mocną pozycję naszej gospodarki oraz bezpieczeństwo kraju i kluczowych sektorów – dodał.

Informacje o badaniu
Celem Raportu Instytutu Kościuszki „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego” jest identyfikacja najważniejszych kroków, jakie należy podjąć w zakresie budowy sektora cyberbezpieczeństwa opartego na innowacyjnych produktach i usługach. Publikacja zawiera poszerzoną analizę kluczowych aspektów współpracy publiczno-prywatnej, rozwoju rynku ICT i cyberinnowacji, roli sektora militarnego, a także case study krajów-liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Partnerem Raportu jest Asseco Poland.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: cyberbezpieczeństwo, polska gospodarka

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: