eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek biurowy w Warszawie: popyt pobił rekordy

Rynek biurowy w Warszawie: popyt pobił rekordy

2017-06-14 12:29

Rynek biurowy w Warszawie: popyt pobił rekordy

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Warszawski rynek biurowy zyskał w pierwszym kwartale bieżącego roku przeszło 83 tys. m kw. Łącznie oferuje już 5,26 miliona m kw. i wciąż dynamicznie się powiększa. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland prognozują, że do 2020 roku w stolicy powstanie aż 890 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dojrzałość rynku oraz imponująca podaż sprawią najprawdopodobniej, że decyzje najemców w sprawie nowych lokalizacji będą bardziej świadome.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Polsce I kw. 2017

Więcej niewynajętych biur


Przed nami wyniki najnowszej analizy „At a Glance Q1 2017 - Office Market Warsaw”. Jej autorzy przewidują, że pod koniec bieżącego roku wskaźnik niewynajętej powierzchni biurowej może podskoczyć o 1-2 p.p. względem utrzymującego się w ostatnich miesiącach poziomu 14-15 proc. O wskaźniku pustostanów dodatkowo decyduje również wiek i lokalizacja biurowców. W przypadku warszawskiego rynku biurowego powyżej średniej plasują się nieruchomości usytuowane na terenie Służewca Przemysłowego, gdzie wskaźnik w pierwszych trzech miesiącach sięgał 17-19 proc. Najniższy wskaźnik pustostanów był z kolei charakterystyczny dla północnych i wschodnich rewirów centrum stolicy. Jeżeli analizować popularność budynków ze względu na wiek, to widać, że zdecydowanie największym zainteresowaniem wynajmujących cieszą się te, które powstały po 2010 roku. W tej grupie nieruchomości wynajęte jest średnio aż 90 proc. powierzchni.

Biurowce wolą Wolę


Z szacunków BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że ponad 60 proc. z 890 tys. m kw. powstającej właśnie powierzchni biurowej znajduje się w granicach Woli i Śródmieścia. Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach to właśnie Wola będzie wiodła biurowy prym wśród stołecznych dzielnic. Świadczy o tym liczba planowanych projektów, które na rynku dostępne będą po 2020 roku. Magnesami przyciągającymi na warszawski rynek biurowy inwestorów, deweloperów, a w efekcie również przyszłych najemców, są plany miejscowe jasno definiujące możliwości i funkcje zabudowy oraz bardzo dobry dostęp do transportu publicznego. Nie bez znaczenia jest również potencjał płynący z faktu obecności i rozbudowy drugiej nitki warszawskiego metra.

Centrum nadal w cenie


Od 20 do 22 EUR, tyle średnio kosztuje wynajęcie metra kwadratowego w topowym biurowcu położonym w centrum Warszawy. Eksperci BNP Paribas Real Estate podkreślają jednak, że w najbliższych kwartałach szczególnie starsze biurowce zlokalizowane w sercu stolicy są i będą zmuszone funkcjonować w warunkach szybko rosnącej konkurencji. Średnia stawka czynszów w centrum w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku wynosiła ok. 16-18 EUR i w porównaniu z ubiegłym rokiem była niższa o 3 do 5 proc. Poza centrum, średnie stawki oscylowały w granicach 11-13 EUR. Za najlepsze biura oddalone od centrum trzeba było zapłacić miesięcznie 14-15 EUR za m kw.
Biurowy wyścig - z korzyścią przede wszystkim dla najemców - trwa w najlepsze. Każdy duży najemca zdecydowany na wynajem biura o powierzchni od 2 tys. mkw w górę może liczyć na naprawdę indywidualną ofertę z pakietem wielu korzyści. Finalnie, efektywna stawka czynszu w tego typu transakcjach jest średnio nawet 20-30 proc. niższa niż stawki wyjściowe – mówi Anna Staniszewska, autor analizy, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa.

fot. mat. prasowe

Podaż i popyt nowoczesnej powierzchni

Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że do 2020 roku w Warszawie powstanie kolejnych 890 tys. m kw biurowców.


Miejsce pracy ma znaczenie


Standard biura, lokalizacja i udogodnienia w nim obecne coraz częściej są kartą przetargową, którą grają firmy chcąc zatrzymać albo przyciągnąć nowych pracowników. Zmiany społeczno-kulturowe, nowy styl pracy i coraz większe oczekiwania wobec pracodawców sprawiają, że najemcy zwracają uwagę na inne czynniki poza stawkami czynszu. Nowoczesne, ekologiczne projektowanie przestrzeni biurowych jest szczególnie ważne w branżach, w których to pracownicy wybierają pracodawców np. w IT czy branży finansowej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: