eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySmart city. Inteligentne miasto staje się rzeczywistością

Smart city. Inteligentne miasto staje się rzeczywistością

2017-06-17 00:44

Smart city. Inteligentne miasto staje się rzeczywistością

Inteligentne miasto © fot. mat. prasowe

Wkrótce inteligentne technologie staną się uniwersalne, a usługi publiczne i miejska infrastruktura będą skutecznie współdziałać tworząc tzw. smart cities. Inteligentne miasto otwiera przed obywatelami wiele możliwości, jednak nie możemy zapominać również o ewentualnych zagrożeniach.

Przeczytaj także: Inteligentne miasto zaleje nas danymi

Jak powstaje inteligentne miasto?


250 milionów Chińczyków pakuje walizki i przeprowadza się do miast. W ramach prowadzonej przez Chiny kampanii o nazwie „Cztery modernizacje” zostaną oni rozlokowani na terenach miejskich, co spowoduje wzrost liczby mieszkańców tych obszarów do 900 milionów w 2025 r. Najprawdopodobniej doprowadzi to m.in. do spadku efektywności zużycia energii czy niewydolnej gospodarki odpadkami. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, w Chinach zaczęto inwestować w inteligentne technologie – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Kraj ten ma więc szansę stać się jednym z pierwszych państw na świecie z największą liczbą inteligentnych miast.

Co tak naprawdę jest potrzebne, aby zbudować inteligentne miasto?


Ponad połowa (54%) ludzi na świecie zamieszkuje obszary miejskie, jednak nie wszystkie z nich można uznać za „inteligentne”. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) i Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC) definiują inteligentne miasto jako „system systemów”. Jest to mechanizm, który podnosi jakość usług publicznych poprzez powiązanie najważniejszych elementów usług komunalnych, takich jak sieci energetyczne czy systemy transportowe, z nowymi technologiami – np. siecią czujników – i infrastrukturą.

Inteligentne miasta w Europie


Poszczególne regiony budują inteligentne miasta na różne sposoby. Każde z nich ma zaspokajać określone potrzeby mieszkańców i czerpać korzyści z już istniejących technologii. Eksperci Trend Micro przyjrzeli się sporej liczbie już funkcjonujących inteligentnych miast, starając się dostrzec, w jaki sposób wykorzystują technologie do rozwiązywania problemów. Wśród europejskich państw w szczególności warto zwrócić uwagę na rozwiązania zastosowane w Holandii oraz Hiszpanii.

Holandia


Amsterdam jest dobrym przykładem innowacji obywatelskich. Może pochwalić się parkingami, które powstały dzięki crowdsourcingowi, i dostawami żywności realizowanymi z użyciem trzykołowych motocykli zasilanych energią słoneczną. Trzy inne holenderskie miasta również wdrażają ciekawe inteligentne projekty.

Miasto Nijmegen nadzorowało pilotażowy projekt „Inteligentna emisja”, w ramach którego wykorzystano sieć czujników. Zaangażowani mieszkańcy zainstalowali specjalne czujniki w miejscach publicznych takich jak ronda, chodniki czy fasady domów. Urządzenia te gromadzą w czasie rzeczywistym dane dotyczące jakości powietrza, poziomu hałasu, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego, po czym przenoszą je w formie wizualnej na mapę. Mieszkańcy mają do nich nieograniczony dostęp – przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia.

Z kolei Rotterdam zdecydował się na wdrożenie systemu zrównoważonego zarządzania wodą. Radar deszczu, bo tak nazywa się to innowacyjne rozwiązanie, jest w stanie ocenić poziom opadów na konkretnym obszarze. Dzięki nowemu systemowi odpowiedzialny organ administracyjny może kontrolować magazynowanie i odpowiednie przekierowywanie nadmiaru wody zalegającej na placach zabaw, w podziemnych zbiornikach i w kanałach – zapobiegając w ten sposób powodziom. Miasto położone 6 metrów poniżej poziomu morza oraz ze względu na silne opady jest poważnie narażone na powodzie – dlatego zastosowano również ekologiczne dachy, specjalnie przystosowane place odprowadzające wodę oraz parkingi, pod którymi znajdują się w ogromne zbiorniki, mające za zadanie nie dopuścić do zalania miasta.

Niedaleko miejscowości Oosterworld w gminie Almere leży maleńka wioska ReGen, w której typowy dzień wiąże się zazwyczaj ze zbiorem warzyw sezonowych, odbieraniem jaj ze wspólnej farmy i gromadzeniem resztek jedzenia na kompost. Według planów ekologiczna wioska ReGen ma być samowystarczalną przestrzenią miejską, w której prowadzi się recykling odpadów, wytwarza własną energię i żywność, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. W ReGen znajdziemy wszystko co potrzebne: domy, szklarnie, ogrody akwaponiczne, zwierzęta hodowlane czy zbiorniki do magazynowania wody.

Jun, Hiszpania


Jun to niewielkie inteligentne miasto, w którym od 2011 r. sprawy urzędowe załatwia się na Twitterze. To doskonały przykład miejscowości wykorzystującej media społecznościowe do rozwiązywania problemów mieszkańców. Wszystkie miejscowe urzędy państwowe i zatrudnione w nich osoby mają obowiązek posiadania konta na Twitterze. Zwykli mieszkańcy mogą natomiast korzystać z Twittera w celu zgłoszenia przestępstwa, poinformowania o zaginięciu czworonoga, zapisania się do lekarza, a nawet porozmawiania z urzędnikiem. Każdy może napisać tweeta z informacją o zepsutej latarni i mieć pewność, że władze miasta niezwłocznie zareagują, wysyłając na miejsce elektryka. Po usunięciu usterki elektryk napisze zainteresowanym o zakończeniu naprawy, oczywiście na Twitterze.

Twitter pozwolił też miastu ograniczyć liczbę policjantów z czterech do zaledwie jednego. Dzięki zasięgowi Wi-Fi mieszkańcy nie muszą już osobiście składać skarg, wniosków i zapytań. Oczywiście media społecznościowe są czasami nadużywane. Hakerzy mogą próbować zaatakować konta urzędowe np. żeby zakłócić porządek publiczny za pomocą wprowadzających w błąd ogłoszeń bądź postów.

fot. mat. prasowe

Inteligentne miasto

Wkrótce inteligentne technologie staną się uniwersalne, a usługi publiczne i miejska infrastruktura będą skutecznie współdziałać tworząc tzw. inteligentne miasta.


Tworzenie inteligentnych miast wiąże się z generowaniem ogromnych ilości danych oraz ich udostępnianiem odpowiednim organizacjom lub organom państwowym.
Wskutek tego poufne zbiory, które w założeniu mają optymalizować funkcjonowanie miasta, mogą zagrozić bezpieczeństwu i prywatności jego mieszkańców. Może być to spowodowane niewłaściwą analizą lub ich niestosownym przekazywaniem czy wykorzystywaniem.

Póki co nie słyszymy o atakach na inteligentne miasta, jednak trzeba pamiętać, że stosowane w nich technologie, służące do obsługi i przetwarzania danych dotyczących infrastruktury danego miejsca i jego mieszkańców, muszą być odpowiednio chronione. Organizacje i instytucje państwowe zaangażowane w budowanie inteligentnych miast powinny mieć możliwość ciągłego wdrażania zrównoważonych rozwiązań – z jednej strony korzystnych dla mieszkańców, a z drugiej zapewniających bezpieczeństwo miastu.

Anna Falkowska, Marketing Manager Poland and Eastern Europe w

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: