Biura w Warszawie, czyli coworking i Brexit
2017-06-20 11:22
Biuro © virtua73 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Biura w Warszawie doganiają Europę
Pora na coworking
Warszawa zdecydowanie robi wszystko, aby zasłużyć sobie na miano centrum społeczności startupów. Wprawdzie ze względu na brak ich jednoznacznej definicji dokładne oszacowanie skali tego zjawiska nastręcza nieco trudności, ale przyjmuje się, że w Polsce działalność prowadzi obecnie około 2,7 tys. startupów. W samej Warszawie pracuje w nich około 6% wszystkich aktywnych zawodowo, którzy odpowiadają za wygenerowanie aż 11% całkowitego PKB naszej stolicy. Prognozy zakładają, że w kolejnych latach trend ten będzie rozwijał się w średniorocznym tempie na poziomie 4,1%.
Młoda przedsiębiorczość oraz rozwój kultury startupowej to z kolei czynniki, które wywierają istotny wpływ na coworking, stając się jednocześnie zapowiedzią intensywnego powstawania przestrzeni coworkingowych. I to właśnie ta, zupełnie nowa grupa najemców będzie w znacznej mierze kreowała popyt na biura w Warszawie. Operatorzy obecni na warszawskim rynku to m.in. Business Link, the Brain Embassy, The Heart, Mindspace czy TechHub. Partnerami dostawców powierzchni coworkingowych coraz częściej zostają najwięksi deweloperzy, tacy jak Ghelamco Poland czy Skanska Property Poland, którzy wpisują idee wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości do swoich strategii rozwoju. Kolejni operatorzy rozważają wejście do Polski a ci, którzy już działają rozbudowują swoje oddziały, jak uczynił to chociażby Google Campus ze swoją pierwszą lokalizacją w tej części Europy znajdującą się w Centrum Praskim Koneser.
fot. mat. prasowe
Mapa najemców w Warszawie
Rynek pracownika
W Warszawie odnotowuje się rekordowo niskie bezrobocie, które dodatkowo w przyszłym roku ma spaść z zaledwie 2% do 1,5%. Tym samym biuro staje się ważnym czynnikiem, który może przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników. W konsekwencji koszt wynajęcia powierzchni biurowej zaczyna być jednym z, ale niekoniecznie kluczowym kryterium wyboru w stosunku do jej atrakcyjności dla pracowników. Rywalizacja o największe talenty jest najsilniejsza wśród firm z sektora IT i FinTech, co sprawia, że to właśnie najemcy z tych branż będą w najbliższym czasie przywiązywać największą wagę do lokalizacji biurowej. Na znaczeniu zyskują również rozwiązania z zakresu przyjaznego biura, które dzięki odpowiedniej aranżacji poprawiają komfort i efektywność pracowników.
Dominacja sektora finansowego
Branża usług finansowych stanowiła najaktywniejszą grupę najemców na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie. Odpowiadała ona w 2016 r. za 40% popytu biorąc pod uwagę największe transakcje obejmujące co najmniej 2 000 m kw. Aktywność sektora bankowo-ubezpieczeniowego utrzyma się na wysokim poziomie, za czym przemawia prognozowany dla niego wzrost zatrudnienia na poziomie 3,1% w 2017 r. i 2,1% w 2018 r. Rosnąć może zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnie ze strony takich banków, które posiadają w Polsce swoje zaplecze administracyjne i IT.
fot. mat. prasowe
Koszty najmu i chłonność rynku
Warszawa beneficjent Brexitu
Brexit powoduje, że międzynarodowe korporacje rozważają przeniesienie z Londynu na kontynent części swoich operacji biznesowych. Warszawa znajduje się wśród miast, które brane są pod uwagę jako potencjalna nowa lokalizacja dla relokujących się firm. W wyniku tego już wkrótce w stolicy może powstać 4000 nowych miejsc pracy. Polska przyciąga zagranicznych inwestorów m.in. dużą dostępnością nowoczesnej powierzchni biurowej, wysokimi kwalifikacjami kadry pracowniczej i korzystnymi przepisami podatkowymi. Biura w Warszawie są w stanie zaoferować najemco atrakcyjne stawki czynszowe, o 64% niższe niż w Paryżu i 44% niższe niż we Frankfurcie. Warszawa może też liczyć na napływ doświadczonych pracowników, którzy będą chcieli przenieść się z Londynu do innych miast europejskich.
Analiza rynku biurowego stolicy
Na koniec pierwszego kwartału 2017 r. biura w Warszawie zajmowały 5 119 300 m kw. Do końca roku w mieście przybędzie 236 000 m kw. biur, z czego najwięcej w strefie Mokotowa. Stopa pustostanów w Centralnym Obszarze Biznesu Warszawy plasuje się na poziomie 14,8%, co jest najwyższym wynikiem spośród centralnych obszarów biznesowych (COB) wszystkich stolic na najważniejszych rynkach biurowych w Europie. Najmniej wolnej powierzchni biurowej (2,9%) odnotowano w strefie Północnej, a najwięcej na w korytarzu ulicy Żwirki i Wigury (26,4%). Czynsze za powierzchnie biurowe w Warszawie wahają się od 13,5 Euro za m kw. miesięcznie na Służewcu do 23 Euro w Centralnym Obszarze Biznesu.
„W Warszawie nastała moda na coworking. Wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości, a także dostosowywanie biur do wymagań nowego pokolenia pracowników to najsilniejsze trendy na rynku nieruchomości biurowych w stolicy. Duża dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, w połączeniu z konkurencyjnymi w stosunku do Europy Zachodniej stawkami czynszowymi, to również szansa dla Warszawy w kontekście Brexitu” - podsumowuje Jarosław Pilch, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie doradczej Savills.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
nikos22 / 2017-09-03 14:07:58
coworking staje się coraz bardziej popularny. Jestem freelancerem i długo pracowałam w domu ale miałam wrażenie, że zaczynam dziczeć :) Od czasu do czasu wynajmuję biurko i w końcu mam kontakt z ludzmi a nie tylko moim laptopem :) Polecam skorzystać z platformy Sharespace. Wiele dogodnych lokalizacji na terenie całego kraju, ceny bardzo przystępne. [ odpowiedz ] [ cytuj ]