EFL: produkcja i transport w najlepszej kondycji od ponad 2 lat
2017-06-22 10:18
Najbardziej optymistyczne produkcja i transport © Gajus - Fotolia.com
Ostatni odczyt "Barometru EFL" pokazał, że rodzima produkcja i transport znajdują się w najlepszej sytuacji od 30 miesięcy. Odczyty dla tych branż sięgają odpowiednio 69 pkt. (+7,2 pkt. k/k) i 65,6 pkt. (+10,4 pkt. k/k). Za tak wysokimi wskazaniami stoją przede wszystkim optymistyczne przewidywania co do inwestycji i sprzedaży. Niemal połowa respondentów z obu branż nosi się z zamiarem inwestowania, a co trzeci ankietowany spodziewa się wzrostu sprzedaży swoich produktów lub usług.
Przeczytaj także: Mikrofirmy optymistyczne jak nigdy
Celem „Barometru EFL” jest uwidocznienie tendencji, które zarysowują się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jego ostatni odczyt dowodził pokaźnej poprawy nastrojów - wartość Barometru w II kw. 2017 sięgnęła 63 pkt, co sprawiło, że badany okres okazał się najlepszym kwartałem w całej historii badania. Z Barometru odczytać można również sytuację, w jakiej znajdują się poszczególne sektory.- Branżowy krajobraz, który wyłania się z ostatniej odsłony „Barometru EFL”, to odbicie zarówno polskiej, jak i unijnej gospodarki. Obie mają się bardzo dobrze. Jednymi z najważniejszych filarów ich wzrostu są produkcja i transport. W związku z rozwojem przetwórstwa przemysłowego i rozwiązaniem worka z unijnym wsparciem, rozpoczyna się boom inwestycyjny w obszarze maszyn. Ponadto, eksport towarów z Polski dynamicznie się zwiększa (+9,2% r/r w I kwartale br.). Stwarza to mocne podstawy do prognozowania wzrostów zarówno dla branży transportowej jak i produkcyjnej, co deklarują sami zainteresowani – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.
Produkcja z najlepszym branżowym odczytem w historii badania
Produkcja w II kwartale br. osiągnęła najwyższą wartość subindeksu „Barometru EFL” wśród wszystkich sześciu branż, który wyniósł 69 pkt. Wynik jest lepszy nie tylko kwartał do kwartału (+7,29 pkt.) i rok do roku (+9,2 pkt.), ale jest najwyższy od początku realizacji badania. Oznacza to, że przedsiębiorcy liczą na zdecydowanie lepszy rok niż poprzedni. Warto także zwrócić uwagę, że wartość subindeksu jest wyższa (o aż 6 pkt.) od głównego wskaźnika dla całego rynku MŚP w Polsce.
fot. mat. prasowe
Barometr EFL w II kw. 2017 - ujęcie branżowe
Tak optymistyczna ocena koniunktury w produkcji to pochodna pozytywnych prognoz w zakresie trzech obszarów. Po pierwsze, inwestycji. Aż 47,2% firm z branży planuje w II kwartale br. więcej inwestować – to lepszy wynik niż kwartał wcześniej (42,2%) i najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku. Za planowanym wzrostem inwestycji idzie najwyższe wśród badanych branż zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. W II kwartale br. aż 36% przedsiębiorców produkcyjnych spodziewa się jego wzrostu. O lepszej kondycji branży świadczyć może także to, że co trzecia firma spodziewa się wzrostu zamówień na swoje usługi (35%, 7 pp. więcej niż w I kwartale br.).
fot. mat. prasowe
Ujęcie branżowe - porównanie kolejnych kwartałów
Połowa firm transportowych planuje więcej inwestować, co trzecia więcej sprzedawać
W II kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla branży transportowej wyniósł 65,6 pkt. Jest to największy wzrost optymizmu ze wszystkich badanych branż w porównaniu do poprzedniego kwartału (+10,4 pkt.).Co więcej, odczyt dla budowlanki, po raz pierwszy w historii badania, przekroczył próg 60 pkt. Tak optymistyczne nastroje wynikają głównie z pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, niemal połowa firm z branży spodziewa się więcej inwestować (48,1%). Odsetek inwestycyjnych optymistów jest aż o 19,5 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej. Co więcej, przedstawiciele branży transportowej sygnalizują zdecydowany wzrost zamówień. W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku, niemal trzy razy więcej firm spodziewa się wzrostu sprzedaży (II kw.: 31,6% vs. I kw.: 12,5%).
Rekordowy odczyt Barometru EFL
Główny indeks „Barometru EFL” na II kwartał 2017 roku po raz drugi w historii pomiarów przekroczył próg 60 pkt. i wyniósł 63 pkt. Jednocześnie jest to najwyższa wartość od początku realizacji badania, czyli od I kwartału 2015 roku. W porównaniu do I kwartału br. wartość wskaźnika jest aż o 5,9 pkt. wyższa, natomiast do sytuacji sprzed roku o 5,2 pkt. Tym samym powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy I i II kwartałem 2016 roku odczyt Barometru wzrósł.
Przeczytaj także:
Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja finansowa, MSP, małe i średnie przedsiębiorstwa, płynność finansowa, finansowanie działalności
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)