Dlaczego nie pojedziemy na urlop wypoczynkowy?
2017-06-25 00:44
Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu © ArTo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?
Tegoroczne wakacje będą trwały średnio 11 dni, a więc dobę krócej niż w poprzednim roku - wynika z najnowszej odsłony Barometru Providenta. Choć nie wyjedziemy na długo, to i tak wydamy dość sporo. Koszt zagranicznego wypadu ma sięgać przeciętnie 2869 złotych. Miłośnicy Bałtyku będą wyciągną z kieszeni więcej (2540 zł) niż amatorzy wędrówek po górskich szlakach (2066 zł). Najmniejszy budżet wakacyjny zakładają ci, którzy urlop wypoczynkowy planują spędzić na wsi (960 zł). Na przeciwległym biegunie plasują się Polacy wyjeżdżający za granicę, którzy wydadzą średnio 4400 zł. Pomimo że zagranica to dość spore obciążenie dla kieszeni, to i tak jest ona drugą po polskim morzu ulubioną destynacją Polaków.- Jak widać całkiem spora rzesza Polaków nie wyjedzie w tym roku na urlop wypoczynkowy. Wprawdzie takich osób jest o 9 punktów procentowych mnie już rok temu, ale wciąż jest to aż 40 proc. respondentów - mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. - We wszystkich badanych grupach wiekowych zasadniczym powodem rezygnacji w wyjazdu na wakacje są finanse. – dodaje.
Wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu
Aż jedna czwarta Polaków, którzy nie wyjadą nigdzie w te wakacje, przyznaje, że jest to ich dobrowolny wybór. Twierdzą, że w domu wypoczywają najlepiej.
fot. mat. prasowe
Dlaczego rezygnujemy z wyjazdu wakacyjnego?
- Aspekt finansowy nie jest jedynym, który ogranicza Polaków, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Częstym powodem jest także brak możliwości wzięcia urlopu w pracy – na ten aspekt wskazywała co piąta osoba między 25. a 39. rokiem życia, która nie wyjedzie w tym roku na wakacje - zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Co może zaskakiwać, to fakt, że dużym problemem, zwłaszcza wśród najmłodszych respondentów, był brak osób towarzyszących, z którymi mogłyby wyjechać – dodaje.
Ogółem na ten powód rezygnacji z wyjazdów wskazał co 20. respondent, ale w grupie wiekowej 15 – 24 lata było to aż 18 proc. Z kolei wśród najstarszych respondentów częstym powodem pozostania w domu w wakacje były problemy zdrowotne – stanowią one powód do rezygnacji z wyjazdu aż dla jednej trzeciej seniorów. Wśród deklarowanych przyczyn braku planów wakacyjnych pojawiały się także inne duże wydatki np. remont (9 proc.) oraz zobowiązania rodzinne (8 proc.).
O „Barometrze” Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 26-28.05.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)