Koniunktura konsumencka VI 2017
2017-06-23 10:40
Nastroje w górę © MG - Fotolia.com
Nadszedł czerwiec, a wraz z nim kolejne ocieplenie aury i nastrojów konsumenckich. Wraz z temperaturą za oknem, w górę poszybowały zarówno oceny bieżącej sytuacji, jak i przewidywania na przyszłość. Obu opisywanym przez GUS wskaźnikom udało się osiągnąć najwyższe poziomy w całej historii badania.
Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka V 2017
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 1,7 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,8.Wśród składowych wskaźnika najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,6 i 3,2 p. proc.), a w dalszej kolejności obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,5 p. proc.).
W porównaniu do czerwca 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 11,3 p. proc.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej wzrósł o 1,2 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 1,8.
Największy wzrost wystąpił dla składowej dotyczącej przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,2 p. proc.). Dla pozostałych składowych odnotowano wzrosty w zakresie od 0,1 do 0,7 p. proc.
W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 11,5 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.
Oba wskaźniki syntetyczne osiągnęły najwyższe wartości w historii badania.
fot. mat. prasowe
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej
Przeczytaj także:
Jakie nastroje konsumentów w listopadzie 2024?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)