Praca na czarno. Niby nie problem, ale jednak
2017-06-27 13:11
Przeczytaj także: Praca w szarej strefie w Polsce 2010
Praca na czarno nie jest rzadkością
Udzielone odpowiedzi pogrupowano według sympati politycznych respondentów. W ten właśnie sposób okazało się, że w ciągu ostatniego roku praca na czarno najczęściej wykonywana była przez zwolenników ruchu Kukiz’15 (39%). Bez umowy pracowało również 15% sympatyków PiS, 18% głosujących na Nowoczesną oraz co piąty wyborca Platformy Obywatelskiej.
Zwolennicy ugrupowania, na którego czele stoi Paweł Kukiz, są też najczęściej przekonani (63%), że uczciwa praca nie popłaca. Z podobnego założenia wychodzi 46% zwolenników Nowoczesnej, 42% amatorów PiS oraz 38% wyborców PO.
Przydatne linki:
- Wyszukiwarka ofert pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Jednocześnie okazuje się, że aż 62% badanych przyznaje się, że zna przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku trudniła się pracą „na czarno”.
„Różne organizacje pracodawców od dawna starają się zwracać uwagę rządzących na problem wysokich kosztów pracy w Polsce, które skutkują ucieczką w szarą strefę i pracą na czarno. Wyniki badania są spójne z tą argumentacją” - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
fot. mat. prasowe
Czy w ciągu ostatniego roku wykonywałeś pracę „na czarno” czyli bez żadnej umowy?
Do pracy na czarno przyznaje się średnio co piąty respondent.
Jednocześnie 41% badanych uważa, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak to tylko możliwe. To przekonanie jest stosunkowo najbardziej rozpowszechnione wśród sympatyków Kukiz’15 (46%) oraz PiS (38%), a najmniej wśród zwolenników Nowoczesnej (31%) i PO (33%).
fot. mat. prasowe
Czy znasz przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku pracowała „na czarno”?
Większość respondentów zna kogoś, kto pracuje na czarno.
„Badanie ujawniło pewną sprzeczność wśród odpowiedzi sympatyków ruchu Kukiz’15. Z jednej strony kwestionują oni system i w największym stopniu przyznają się do pracy „na czarno”, ale z drugiej strony najchętniej opowiadają się za wykorzystywaniem tegoż systemu, czyli opieki społecznej i pomocy państwa. Jest to myślenie roszczeniowe na zasadzie zjeść ciastko i mieć ciastko” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
fot. mat. prasowe
W Polsce nie ma sensu pracować uczciwie?
44% ogółu respondentów zgadza się, że uczciwa praca jest bezsensowna.
fot. mat. prasowe
Trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc Państwa jak tylko się da?
Najwięcej zwolenników tej opinii znajdziemy wśród zwolenników Kukiz'15
![7 korzyści legalnej pracy [© terovesalainen - Fotolia.com] 7 korzyści legalnej pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/praca-nierejestrowana/7-korzysci-legalnej-pracy-208370-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)