Usługi dla biznesu, czyli co nakręca rynek biurowy
2017-06-28 12:19
Biurowiec © fot. mat. prasowe
Intensywny rozwój sektora BPO/SSC ma wpływ na rynek pracy, ale nie tylko. Okazuje się (i nic w tym zresztą dziwnego), że centra usług wspólnych wywierają przemożny wpływ także na rodzimy rynek biurowy. Skala tego oddziaływania jest spora, ponieważ w naszym kraju funkcjonuje już 1078 takich centrów, które zatrudniają 244 tys. osób. Prognozy przewidują że do 2020 w branży BPO/SSC pracować będzie przeszło 300 tys. osób. Wszystko wskazuje zatem na to, że rynek biurowy ciągle będzie stymulowany. Istnieje również całkiem realna szansa, że zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w naszym kraju dodatkowo zwiększy Brexit.
Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe: Warszawa w tyle za regionami
Dane płynące z rynku wyraźnie wskazują, że popyt na powierzchnie biurowe w naszym kraju jest dziś znacznie większy niż podaż. Tylko w minionym roku na największych rynkach biurowych naszego kraju wynajęto aż 1,35 mln mkw. biur. Tymczasem podaż - jak podają analitycy Walter Herz - osiągnęła niespełna 900 tys. mkw. Z kolei w 2015 roku mieliśmy do czynienia z rekordem - zgłoszone przez najemców zapotrzebowanie na biura przekroczyło 1,5 mln mkw. To naprawdę imponujący wynik zważywszy chociażby na fakt, iż rok wcześniej popyt w największych aglomeracjach zamknął się na poziomie 1 mln mkw.Kołem zamachowym rynku biurowego pozostają usługi dla biznesu. Na przestrzeni ostatniego roku (pomiędzy I kw. 2016 roku i I kw. br.) sektor ten odpowiadał za niemal 60 proc. całości najmu na regionalnych rynkach biurowych poza Warszawą. Dane opublikowane przez ABSL dowodzą, że większości przypadków - z wyjątkiem Poznania i Szczecina -udział tej branży przekroczył 50 proc. W Krakowie usługi dla biznesu odpowiadają za niemal 70 procent wolumenu najmu powierzchni biurowej.
92 nowe centra usług
W okresie minionych 12 miesięcy, do końca pierwszego kwartału tego roku w Polsce rozpoczęły działalność 92 nowe centra usług. Obecnie w naszym kraju usługi dla biznesu świadczy 1078 centrów, z których 748 należy do zagranicznych firm. Najwięcej ośrodków znajduje się w Warszawie (167 centrów). Wśród 724 firm, które posiadają u nas swoje ośrodki jest 80 inwestorów z listy Fortune Global 500 (2016). Spośród otwartych w ostatnim roku centrów najwięcej jest inwestycji z USA.
Czytaj także:
- 10 miast przyjaznych BSS, bez Warszawy i Krakowa
- Usługi dla biznesu w regionie CEE: rozwój w którą stronę?
W ubiegłym roku zatrudnienie w branży wzrosło o 32 tys. osób, tj. o 15 proc. Aż ¾ nowych miejsc pracy wygenerowały centra zagraniczne, które skupiają 198 tys. osób. W sektorze obecnie zatrudnionych jest ogółem 244 tys. osób, a prognozy ABSL mówią, że w 2020 roku przekroczy w Polsce 300 tys. osób.
39 ośrodków BPO/SSC/IT w całym kraju
Zdecydowanym liderem w sektorze pozostaje Kraków, w którym w centrach usług pracuje już 55,8 tys. osób, to prawie jedna czwarta wszystkich zatrudnionych w branży. Poza tym, największymi ośrodkami usług dla biznesu jest Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Aglomeracja Katowicka, Łódź i Poznań. Wymienione siedem aglomeracji skupia łącznie 85 proc. ogółu pracowników. W kolejnych dziewięciu ośrodkach centra usług zatrudniają od 1 tys. do 10 tys. osób. Miejsca pracy w tym segmencie rynku generowane są aż w 39 lokalizacjach w Polsce.
Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w badanym okresie w Warszawie (5,9 tys.), we Wrocławiu (5,7 tys.) i w Krakowie (5,5 tys.). Te trzy miasta odpowiadają łącznie za ponad połowę nowopowstałych stanowisk.
fot. mat. prasowe
Biurowiec
Wśród najnowszych dominują centra IT
Prawie połowa nowych inwestycji to centra IT (48 proc.), jedna czwarta to centra usług wspólnych (27 proc.), a kilkunastoprocentowy udział mają centra R&D (14 proc.) oraz centra BPO (11 proc.).
Na dziewięciu rynkach biurowych w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) dostępnych jest ponad 9,13 mln mkw. biur, w tym 5,12 mln mkw. w samej Warszawie, podają analitycy Walter Herz. - To wciąż mało, bo popyt na biura rośnie, nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach, jak Rzeszów, Bydgoszcz, Szczecin, czy Radom. Świadczą o tym ostatnio zawierane na tych rynkach transakcje najmu – zauważają specjaliści. Wśród mniejszych ośrodków usług biznesowych, które w czasie ostatniego roku przeżywały największy rozwój eksperci Walter Herz wymieniają m.in. Rzeszów i Lublin.
W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku tylko na rynku warszawskim wynajęte zostało niemal 200 tys. mkw. biur, a oddane do użytkowania około 85 tys. mkw., obliczają analitycy Walter Herz. Oferta biurowa jednak szybko rośnie, niektóre firmy wprowadzają nawet kilka dużych inwestycji jednocześnie. W największych aglomeracjach w kraju, jak szacują specjaliści, w budowie pozostaje prawie 1,7 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.
Brexit szansą na nowych najemców
Deweloperzy stawiają na nowe inwestycje, licząc że Polska wykorzysta szansę, jaką niesie Brexit i zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową w najbliższym czasie jeszcze się zwiększy. Rozpoznanie możliwości polskiego rynku robią przede wszystkim ulokowane na Wyspach firmy z sektora bankowego i finansowego.
Inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu zachęca szeroki dostęp do wysoko wykształconej kadry, napływającej nie tylko z polskich ośrodków akademickich, ale i z innych krajów, przede wszystkim Ukrainy, Hiszpanii i Włoch. Dla firm ważne są niższe koszty najmu powierzchni biurowych względem innych europejskich stolic. Dopinguje je też dobra koniunktura gospodarcza naszego kraju.
Najlepiej rokującym rynkiem biurowym w Polsce jest Warszawa, która cieszy się najwyższą oceną wiarygodności kredytowej Financial Times i jest uznawana za czwarte w Europie najbardziej przyjazne miasto dla biznesu. Nie mniej usługi dla biznesu są kojarzone przede wszystkim z Krakowem, który pozostaje największym skupiskiem firm z tej branży.
Przeczytaj także:
239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)