Świat: wydarzenia tygodnia 25/2017
2017-06-24 21:04
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 24/2017
- Kolejny dyplomatyczny sukces Chin. Rząd Korei Południowej poinformował, że w pełni wspiera inicjatywy chińskiego planu inwestycji infrastrukturalnych realizowane w ramach Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).Zostało to ogłoszone podczas otwarcia konferencji kierowanego przez Pekin AIIB. To dyplomatyczna porażka USA, bo Biały Dom starał się zablokować tę inicjatywę. Jednak te działania zostały zlekceważone przez kilku głównych partnerów USA (w tym przez Polskę) i są one udziałowcami AIIB.
- Państwa grupy BRICS przeciw polityce Trumpa. Podczas spotkania przywódców w Pekinie kraje te zadeklarowały swoją determinację w celu "budowania świata, w którym będzie mniej barier handlowych i który nasili walkę przeciwko zmianom klimatycznym i terroryzmowi opartą na wielostronnej współpracy".
- USA-KUBA jeden krok w tył. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że w kontaktach z Kubą przywraca część poprzednich ograniczeń turystycznych i gospodarczych. Zostały one ograniczone, a niektóre nawet zniesione przez poprzednia administrację prezydenta Obamy.
- Mur USA-Meksyk. D.Trump znalazł sposób na sfinansowanie tego projektu przeciwdziałającego nielegalnej emigracji. Mur ma być wybudowany i pokryty panelami fotowoltaicznymi, a finansowanie mają zapewnić właściciele tych instalacji energetycznych
- Sojusz biznesowy Lockheed Martin - Tata Advanced Systems Limited (TASL). Amerykański koncern aerokosmiczny i indyjska firma zadeklarowały wspólną produkcję myśliwców F-16 Block 70 w Indiach. Dotąd Indie współpracowały w tej dziedzinie z rosyjskimi producentami sprzętu wojskowego.
- Chińska supermetropolia. Władze w Pekinie zamierzają połączyć w jeden organizm gospodarczo-administracyjny 11 miast(w tym Hongkong, Makau i Kanton). Ma on funkcjonować pod nazwą Greater Bay Area. Pekin uważa. Celem tego projektu jest skuteczna integracja byłych kolonii z krajem i wskarcie jego gospodarki.
- Cyberprzestępstwa. Internetowa firma Nayana z Korei Południowej zaakceptowała zapłatę 1 mln USD okupu grupie cyberprzestępców, w zamian w zamian za odblokowanie swojej działalności w sieci. Wg Exatela ponad 1000 polskich stron internetowych zarażało złośliwym oprogramowaniem komputery użytkowników.
- Chińczycy bogacą się. Z raportu "2017 China Private Wealth Report" wynika, że liczba Chińczyków posiadających co najmniej 10 mln juanów (ok. 1,47 mln dolarów) w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła prawie dziewięciokrotnie.
- W Rosji o majątkach. Parlament przyjął ustawę pozwalającą na utajnienie majątków polityków. Może to sprzyjać wzrostowi korupcji.
- Izolacja Kataru. Realizują ją cztery kraje Bliskiego Wschodu, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zablokowały jego granice i wstrzymały komunikację z nim. Te działania nie spowodowały dotąd wzrostu cen ropy, rynki obawiały się wzrostu cen ropy naftowej. Przyczyną jest polityka Kataru, wspierającego dżihadystów. W tej sytuacji rząd Kataru w specjalnych oświadczeniu zapewnił USA, że eksport skroplonego gazu z jego kraju pozostanie stabilny, mimo izolowania Kataru przez grupę państw arabskich.
- Nord Stream 2. Nie mogąc przekonać europejskich partnerów do zablokowania budowy Nord Stream 2, amerykański Senat wprowadził do projektu nowych sankcji wobec Rosji zapisy, które mogą utrudniać finansowanie tej inwestycji. Dlatego europejscy inwestorzy przeprowadzili wstępne konsultacje z bankami chińskimi nt. alternatywnego finansowania. Zablokowanie realizacji gazociągu będzie sprzyjać eksportowi amerykańskiego LNG do Europy.
- Technologia autonomicznej jazdy. Do platformy założonej przez grupę BMW, Intel i Mobileye dołączył ostatnio Koncern Continental. Grupa pracuje nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POLSKI RYNEK PRACY. ZATRUDNIENIE W SEKTORZE USŁUG DLA MIĘDZYNARODOWYCH KORPORACJI.
Międzynarodowe korporacje chcą polskich pracowników. Według najnowszych danych ABSL w ciągu dwunastu miesięcy liczba osób pracujących w sektorze nowoczesnych usług biznesowych wzrośnie o około 40 tysięcy osób, i tym samym przekroczy próg 285 tys zatrudnionych. Polska jest postrzegana na świecie jako jeden z najbardziej istotnych ośrodków rozwoju centrów usług wspólnych. Korporacje chcą inwestować w naszym kraju, bo doceniają umiejętności i elastyczność Polaków. Dynamiczny rozwój sektora przekłada się na rosnący popyt na pracowników.
- Ostatnie lata były przełomowe dla wizerunku centrów usług wspólnych – niejako wyszliśmy z cienia i doszliśmy do momentu, gdy jako branża jesteśmy jednym z punktów wyróżniających Polskę na globalnej mapie. To dobry czas, żeby podsumować dotychczasowe osiągnięcia, ale i na nowo określić priorytety – mówi newsrm.tv Iwona Dudzińska, szefowa Citi Service Center w Polsce.
Tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze usług biznesowych utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Wiele firm zamierza rozwinąć dotychczas prowadzoną działalność, np. Citi Service Center Poland, jeden z największych pracodawców na tym rynku z ponad 4000 pracowników już zapowiedziało, że zwiększy zatrudnienie. 300 nowych miejsc pracy powstanie w Warszawie i Olsztynie. To niejedyny inwestor zagraniczny zainteresowany polskim rynkiem, co działa na korzyść pracowników, którzy dzięki konkurencji rekruterów mogą liczyć na więcej.
- Rozwój naszych pracowników, stwarzanie komfortowych warunków dla budowania różnych ścieżek kariery w ramach organizacji to jeden z naszych priorytetów. Staramy się ich angażować w aktywny udział w programach i projektach najbardziej zbliżonych do modelu życia. Nasz zespół świadczy usługi w 29 językach dla klientów w ponad 90 krajach świata. W tym roku przechodzimy na system Citi Works, lepiej dopasowany do potrzeb nowego pokolenia pracowników, którzy chcą pracować niekoniecznie przy biurku, ale w nowoczesnych przestrzeniach wielofunkcyjnych umożliwiających kolaborację, a także system pracy zdalnej. Już dziś 24,3 proc. naszego zespołu pracuje z domu, a 38 proc. korzysta z elastycznych form pracy – wyjaśnia Iwona Dudzińska.
Rynek centrów usług wspólnych poza zwiększonym popytem na pracowników i powiązana z nim rotacją wysoką rotacją mierzy się także z zachodzącą wymianą pokoleniową. Dla przykładu w Citi Service Center Poland ponad 80% zatrudnianych stanowią millenialsi, co znacząco wpływa na modyfikację oferty pracodawcy jeżeli chodzi o szkolenia, benefity i system pracy.
Iwona Dudzińska, szefowa Citi Service Center w Polsce.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)