RaaS vs macOS. Cybeprzestępcy na wojnie z Apple
2017-06-27 12:51
Ransomware © fot. mat. prasowe
Do niedawna użytkownicy "maków" wręcz nie ustawali w przechwałkach, że bezpieczeństwo ich komputerów jest tak duże, iż pozwala obyć się im bez oprogramowania chroniącego przed cyberzagrożeniami. Ostatnie doniesienia firmy Fortinet potwierdzają jednak, że historie o nietykalności systemu macOS można wsadzić między bajki. Eksperci odkryli właśnie ransomware, który powstał specjalnie z myślą o użytkownikach Apple.
Przeczytaj także: Ransomware, czy 167 razy więcej zagrożeń
Portal MacRansom
Oprogramowanie ransomware zostało obwołane epidemią 2016 roku i wiele wskazuje na to, że ta łatka nie odklei się od niego zbyt szybko. Na sile przybiera również Ransomware-as-a-Service (RaaS), czyli model który właściwie każdemu pozwala się stać cyberprzestępcą. Specjaliści z FortiGuard Labs firmy Fortinet dokonali właśnie odkrycia kolejnego programu z kategorii RaaS, w przypadku którego wykorzystano portal działający obecnie w sieci TOR. Najciekawsze jest tu jednak to, że działania cyberprzestępców nie są wycelowane w Windows. Może to być pierwszy raz, kiedy ofiarą RaaS ma stać się macOS.
Dostępność MacRansom z poziomu portalu nie jest oczywista. Aby zbudować ransomware należy skontaktować się z jego autorami, którzy wystawiają sobie następującą wizytówkę:
„Jesteśmy inżynierami Yahoo i Facebooka. Podczas lat pracy jako badacze cyberzabezpieczeń odkryliśmy, że brakuje zaawansowanych malware’ów skierowanych do użytkowników macOS. Ponieważ w ostatnich latach produkty firmy Apple zyskują na popularności, to – według naszych badań – więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej przenosi się na oprogramowanie macOS. Wierzymy, że ludzie potrzebują takich programów, dlatego udostępniliśmy te narzędzia bezpłatnie. W przeciwieństwie do większości hakerów w darknecie jesteśmy profesjonalistami z dużym doświadczeniem w rozwoju oprogramowania i rozległymi zainteresowaniami w prowadzeniu obserwacji. Możesz polegać na naszym oprogramowaniu, jak miliardy użytkowników na całym świecie polegają na naszych produktach w clearnecie.”
Autorzy MacRansom opisali także jego najważniejsze cechy:
- Niewidoczność – obecność oprogramowania całkowicie niewidoczna dla przeciętnego użytkownika Mac do zaplanowanego czasu uruchomienia
- Szyfrowanie nie do złamania – 128-bitowy algorytm szyfrowania nie pozostawia ofierze innej możliwości niż zakupienie klucza deszyfrującego
- Dyskrecja – raz zainstalowane oprogramowanie nie pozostawi śladów, które mogą być związane z tobą. Może ono zostać skonfigurowane tak, aby uruchomiło się w dowolnym momencie w przyszłości lub gdy zostanie podłączony zewnętrzny nośnik danych.
- Szybkość – wszystkie pliki ofiary zostaną zaszyfrowane w mniej niż minutę
Wskazują również, dla kogo to oprogramowanie jest przeznaczone:
- Dla osób, które chcą dyskretnie zemścić się na innym użytkowniku systemu Mac
- Dla osób, które chcą w łatwy sposób zarobić pieniądze od niespodziewających się niczego członków rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów ze szkoły
Autorzy ransomware tłumaczą także: „Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności z zakresu inżynierii społecznej, tak aby nakłonić twój cel do pobrania i kliknięcia w plik wykonywalny, musisz mieć fizyczny dostęp do jego Maca. Możemy też sprawić za dodatkową opłatą, aby program można było przesłać funkcją AirDrop i pocztą elektroniczną.”
Oraz opisują, jak działa cały proces:
-
Wyślij do nas emaila z następującymi wiadomościami:
- Ilość bitcoinów, które ofiara miałaby zapłacić – minimum o równowartości 500 USD
- Najwcześniejszy czas, w którym chciałbyś uruchomić program
- Czy chciałbyś, aby program został uruchomiony, kiedy podłączony zostanie zewnętrzny nośnik, jak np. dysk USB
- Wygenerujemy program i wyślemy go do ciebie mailem, musisz pobrać go za pomocą przeglądarki TOR
- Przenieś go na dysk USB
- Uzyskaj dostęp do komputera Mac ofiary i uruchom program
- Upewnij się, że zobaczysz komunikat „Done” przed zamknięciem okna
- Wrócimy do ciebie jak tylko otrzymamy płatność na odpowiednie konto bitcoin
Kliknięcie przycisku „Otwórz” powoduje zgodę na uruchamianie programu ransomware, które następnie wymaga zapłacenia 0,25 bitcoina (ok. 700 USD) okupu i kontaktu ofiary z getwindows@protonmail.com w celu odszyfrowania plików.
fot. mat. prasowe
Ransomware
Podsumowanie
Nowe ransomware przeznaczone na system macOS należą do rzadkości. Nawet jeśli są znacznie mniej zaawansowane od nowoczesnych ransomware skierowanych na Windows, to i tak pozwalają na zaszyfrowanie plików ofiary, uniemożliwiając do nich dostęp i powodując znaczne szkody.
Nie ma idealnych sposobów na zapobieganie atakom ransomware. Ich skutki można minimalizować, wykonując regularnie kopie zapasowe ważnych plików, dbając o utrzymywanie aktualności systemu i ostrożnie podchodząc do plików pochodzących z nieznanych źródeł.
Każdy chętny do skorzystania z programów Ransomware-as-a-service musi pamiętać, że nie ma zapewnionej gwarancji anonimowości. – Użytkownicy mają coraz większą świadomość problemu, a dostawcy zabezpieczeń wciąż ulepszają metody wykrycia złośliwego oprogramowania – mówi Jolanta Malak, regionalny menedżer sprzedaży Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę. – Łatwy na pozór zarobek, jakim może się wydawać skorzystanie z modelu RaaS może skończyć się na szybkim wykryciu popełnionego przestępstwa i pobycie za kratkami.
Przeczytaj także:
Dzieje cyberprzestępczości: era nowoczesnego ransomware’u
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
iOS, macOS, Apple, cyberprzestępczość, szkodliwe oprogramowanie, wirusy, ransomware, RaaS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)