eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2017

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2017

2017-07-04 13:56

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2017

Radykalna zmiana nastrojów przedsiębiorców © punghi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Nastroje przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw uległy gwałtownej poprawie. Najnowszy odczyt Busometru, cyklicznego badania publikowanego przez Związek Pracodawców Polskich, wskazuje obecnie 48,1 pkt. Wprawdzie to ciągle poniżej 50 pkt, od których mówimy o optymizmie, ale należy pamiętać, że w poprzednim notowaniu wskaźnik ledwo przekraczał 38 pkt. Teraz w górę wspięły wszystkie komponenty Busometru.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2017

Przed nami najświeższa fala cyklicznego Busometru ZPP, czyli Indeksu Nastrojów Gospodarczych MSP. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już po raz kolejny poprosił przedsiębiorców, aby określili, jak ich zdaniem prezentuje się koniunktura gospodarcza w naszym kraju.

Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że względem poprzedniego badania sytuacja zdaje się poprawiać. Wartość Indeksu na II półrocze br zdołała osiągnąć 48,1 pkt. Wprawdzie należy podkreślić, że o optymizmie mówi się dopiero wówczas, gdy wskaźnik ten przekroczy poziom 50 pkt., ale nie można również zapominać, że w I półroczu tego roku jego wskazanie sięgnęło zaledwie 38,38 pkt.

W bieżącym badaniu widać również tendencję wzrostową poszczególnych komponentów Indeksu Busometru. I tak, komponent Koniunktury Gospodarczej wynosi obecnie 47,83 pkt. (w I półroczu było to 33,22 pkt). Komponent Rynku Pracy, który w ubiegłym badaniu odnotował 52,52 pkt., dziś sięga całkiem pokaźnyxh 56,33 pkt. Z kolei Komponent Inwestycji wzrósł z 38,42, do 41,39 pkt.

Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą w perspektywie drugiego półrocza 2017 roku wykazują przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego (tutaj wskaźnik osiągnął wartość 57,6 pkt). Nieco mniejszy optymizm panuje w handlu i usługach (kolejno: 45,2 i 45,1 pkt).

fot. mat. prasowe

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP

Busometr jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


- To ostre odwrócenie trendu. Być może też odreagowanie na propagandę, która głosiła, że krowy przestaną dawać mleko i kamienie wołać będą pod rządami PiS”. – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Warto zauważyć, że na ogólną wartość Indeksu Busometr wpłynął m.in. komponent „koniunktura gospodarcza”, który aktualnie uplasował się na poziomie 47,8 pkt. Zdaniem 29% przedsiębiorców w ciągu najbliższych miesięcy koniunktura ulegnie poprawie, 33% spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Pozostali (38%) uważają, że nie wystąpią istotne zmiany.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

O zdecydowanym polepszeniu się koniunktury gospodarczej jest przekonanych zaledwie 5% respondentów.


Bez względu na wielkość, region, sektor czy staż przedsiębiorstwa, nastroje w obszarze „rynku pracy” kształtują się na optymistycznym poziomie 56,3 pkt, co oznacza wzrost o ponad 3 pkt. w porównaniu do poprzedniego badania. 29% przedsiębiorców planuje zwiększenie zatrudnienia, zaś 32% wzrost wynagrodzeń w swoich firmach. Wartość barometru rynku pracy w komponencie „płace” wyniósł 57,7 pkt.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

Zdecydowana większość ankietowanych nie planuje żadnych zmian w wynagrodzeniach.


- Sytuacja na rynku pokazuje, że mamy już rynek pracownika. Będzie rosła presja na płace i będą podwyżki w skali większej niż w ubiegłym roku. W inwestycjach – jeśli trend się utrzyma i polskie mrowisko gospodarcze ruszy z nimi, to możemy się spodziewać nawet 5% wzrostu PKB- mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Zatrudnienie”

Zwiększenie zatrudnienia planuje 29 procent ankietowanych.


Istotne zmiany można zauważyć w ramach „komponentu inwestycyjnego” – najnowszy odczyt to 41,4 pkt. (widać tutaj nieznaczny wzrost o 2,98 pkt. w relacji do poprzedniego Busometru). 47% badanych w perspektywie najbliższego półrocza deklaruje, że będzie inwestować. Skłonność taką wykazują przedsiębiorcy z sektora średnich i dużych firm (53,3 pkt), mniejszy optymizm panuje wśród mikro oraz małych przedsiębiorców (kolejno 34,8 i 47,6). Gotowość do inwestowania można zaobserwować na wschodzie Polski (wskaźnik wynosi 59,9 pkt.). W innych częściach kraju komponent „Inwestycje” nie przekracza wartości granicznej 50 pkt.

fot. mat. prasowe

Komponent „Inwestycje”

47% badanych deklaruje, że w najbliższym czasie będzie inwestować.


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: