eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetAtaki hakerskie. Mamy 6. miejsce w Europie

Ataki hakerskie. Mamy 6. miejsce w Europie

2017-07-07 12:42

Ataki hakerskie. Mamy 6. miejsce w Europie

Atak hakerski © Rawf8 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy ataki hakerskie oszczędzają polskich przedsiębiorców? Niestety nie. Z cyklicznego, poświęconego cyberbezpieczeństwu firm, raportu Check Point Software Technologies wynika, że plasujemy się obecnie na 6 miejscu pod względem narażenia na cyberataki. Opracowanie wskazuje również na siłę rażenia zagrożeń WannaCry oraz Fireball, które zdołały zainfekować już przeszło 1/4 światowych sieci korporacyjnych.

Przeczytaj także: Cyberataki: zagraża głównie poczta elektroniczna?

W obecnych czasach większość firm nie wyobraża sobie swojej działalności bez dostępu do internetu. Znakomite grono z nich zdaje sobie również sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na firmową sieć. Okazuje się jednak, że na tej świadomości często się kończy - pomimo obaw o utratę danych, czy szpiegostwo przemysłowe, przedsiębiorstwa ciągle dość lekko podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Lekkomyślność właściwie nigdy nie zasługuje na aprobatę, a z najnowszych doniesień wynika, że nie powinny sobie na nią pozwolić zwłaszcza polskie firmy.

Firma Check Point opublikowała właśnie kolejne już zestawienie państw, których sieci firmowe są najbardziej dręczone przez ataki hakerskie. Wieści nie są najlepsze. Wprawdzie do najbardziej zagrożonych krajów należą Macedonia (69,6), Gruzja (62,6) i Albania (53,3), to jednak położenie, w jakim znalazły się ostatnio rodzime sieci firmowe również dalekie jest od ideału. Okazuje się, że pod względem ilości ataków hakerskich zajmujemy 6. miejsce w Europie, z indeksem zagrożenia na poziomie 34,4 pkt. Poza czołową trójką gorszymi wskaźnikami charakteryzują się tylko Rosja i Rumunia (odpowiednio 38,8 i 35,9). Na przeciwnym biegunie znalazły się Mołdawia (20,4), Islandia (20,7) oraz Luksemburg (21,9), które w maju odnotowały najmniejszą liczbę incydentów bezpieczeństwa wśród 42 sklasyfikowanych państw Europy.

Co ciekawe, analizy Threat Cloud Map wskazują, że ataki hakerskie na polskie komputery pochodziły głównie z amerykańskich IP. Wg Check Pointa aż 1/4 sieci korporacyjnych na całym świecie została w maju zainfekowana przez dwie rodziny malware „zero-day” – Fireball oraz WannaCry, które zostały sklasyfikowane jako dwa z trzech najpopularniejszych typów malware. Fireball, będący ostatnio najpopularniejszym typem złośliwego oprogramowania, odpowiada za infekcję ponad 20% sieci firmowych. Drugi w klasyfikacji – RoughTed – zainfekował 16% sieci korporacyjnych, natomiast WannaCry blisko 8% z nich.

Według Check Point codziennie doświadczamy ponad 26 tys. ataków na świecie. Jak wynika z badań PwC w Polsce 96% firm doświadczyło co najmniej 50 ataków w ciągu roku, jednocześnie wzrosły koszty, jakie generują ataki hakerskie. Średni koszt jednorazowego ataku na polską firmę sięga 1,5 mln złotych!

fot. mat. prasowe

Normalized Risk Index

Polska jest szóstym najbardziej zagrożonym cyberatakami krajem w Europie.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: