Koszty leczenia za granicą wyższe niż zarobki
2017-07-11 10:17
Wypadek przy pracy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie do pracy za granicą i nie tylko?
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej w maju bieżącego roku stopa bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju osiągnęła poziom 7,5 proc., co oznacza najlepszy wynik, z jakim mieliśmy do czynienia od 26 lat. Mimo to, zarobki oferowane przez zagranicznych pracodawców ciągle przyciągają polskich pracowników.– Wyjazd do pracy za granicę powinien być dobrze przemyślany i solidnie przygotowany. Tylko w taki sposób można sobie zagwarantować elementarne bezpieczeństwo i ochronę przed czyhającymi na nas, nieprzewidzianymi problemami. Nie można zapominać, że przeprowadzka za granicę oznacza wiele zmian w niemal wszystkich dziedzinach życia. Przygotowania zaczynamy przeważnie od znalezienia pracy, mieszkania, następnie zajmujemy się transportem oraz niezbędnymi formalnościami. To słuszne kroki, ale okazuje się, że tylko z rzadka myślimy o wykupieniu ubezpieczenia. Tymczasem to właśnie ono pozwala zarobkowemu emigrantowi uniknąć m.in. wysokich kosztów leczenia w zagranicznej placówce opieki zdrowotnej. Nie można bowiem zapominać, że EKUZ w wielu przypadkach nie gwarantuje nam dostatecznej ochrony - tłumaczy Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.
Kto i dlaczego wyjeżdża?
Jak wynika z danych opublikowanych w ubiegłym roku przez Główny Urząd Statystyczny za granicą czasowo przebywało ok. 2,4 mln Polaków. Badanie "Migracje zarobkowe Polaków" wykazało, że potencjalny emigrant najczęściej nie ma wyższego wykształcenia (84 proc.), wyjeżdża z powodów finansowych (70 proc.), pochodzi ze wsi lub miasta poniżej 100 tys. mieszkańców (60 proc.), zarabia netto mniej niż 2 tys. złotych (53 proc.) i jest w wieku 18-24 (40 proc.). Polacy, którzy najczęściej emigrują pochodzą z północy kraju - 23 proc. Pośród deklarujących gotowość wyjazdu, 29 proc. osób planuje wyjechać na zaledwie około trzy miesiące, ale aż 20 proc. chce opuścić Polskę na stałe. Jednocześnie, 14 proc. osób aktywnych zawodowo rozważa emigrację zarobkową z Polski w ciągu najbliższego roku .
– Emigracja zarobkowa jest trendem, który nie prędko się zmieni, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu, nawet, jeżeli planujemy krótki pobyt – podkreśla Anna Materny z Gothaer.
fot. mat. prasowe
Wypadek przy pracy
Koszty lecenia za granicą
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service wynika, że w wakacje najczęściej dorabiamy w restauracji, na plantacji (przy zbiorze owoców i warzyw), na budowie oraz przy pielęgnacji roślin. Zdarza się, że sezonowi pracodawcy oferują nam nocleg i wyżywienie, ale często nie oferują ubezpieczenia i umowy. Pracownicy rozliczani są zazwyczaj „godzinowo” lub od ilości (np. łubianki) zebranych plonów. Dlatego warto samodzielnie zadbać o ubezpieczenie zwłaszcza, że koszty leczenia np. udaru słonecznego (który może być wynikiem przemęczenia i wielogodzinnej pracy w słońcu), czy lumbago (potocznie zwanego postrzałem, czyli bólem kręgosłupa w okolicy lędźwiowej) może nas kosztować kilka tysięcy euro.
– Najważniejszym elementem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, które może obejmować również zdarzenia powstałe w związku z wykonywaniem pracy fizycznej za granicą – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU SA.
Karta EKUZ na pewno nie wystarczy
Wyjeżdżając za granicę warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Jest ona bezpłatna i obejmuje każdą osobę, która posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Dzięki niej można korzystać z opieki medycznej w krajach UE/EFTA czyli Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Należy jednak pamiętać, że Karta nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów. Pamiętajmy jeszcze o dwóch aspektach związanych z ochroną, którą gwarantuje karta EKUZ. Po pierwsze działa ona tylko w wymienionych krajach, w których obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Po drugie – każdy kraj ma swoje zasady i kryteria udzielania świadczeń medycznych. Usługi, które w naszym rozumieniu są podstawowe, w innym kraju mogą być częściowo lub w całości płatne. Części świadczeń także z zasady Karta nie obejmuje, czego przykładem jest transport medyczny do Polski. Dlatego wyjeżdżając warto zdecydować się na jedną z opcji ubezpieczenia prywatnego.
– Wyjazd zagraniczny do pracy to duże wyzwanie. Trafiamy do zupełnie nowego miejsca, musimy się przystosować, zapoznać ze specyfiką funkcjonowania danego kraju. W tym kontekście, zapewnienie sobie spokoju związanego z wystąpieniem nagłych zdarzeń to duży komfort, z którego warto skorzystać. – podsumowuje Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)