eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRosną inwestycje w cloud computing, ale do nadrobienia jest jeszcze sporo

Rosną inwestycje w cloud computing, ale do nadrobienia jest jeszcze sporo

2017-07-15 00:22

Rosną inwestycje w cloud computing, ale do nadrobienia jest jeszcze sporo

Chmura © steheap - Fotolia.com

W minionym roku fiskalnym wartość sprzedanych przez firmę Oracle rozwiązań chmurowych osiągnęła 4,7 mld dolarów, co oznacza wzrost aż o 66%. Taki wynik to jeden z dowodów na rosnącą popularność cloud computingu. Istotny wpływ na jego wypracowanie miała szybsza adaptacja chmury w regionie Europie Środkowo – Wschodniej, w tym również w Polsce.

Przeczytaj także: Użytkownicy cloud pod lupą

Z danych sprzedażowych Oracle wyraźnie wynika, że rosnącą popularnością cieszą się wszystkie segmenty usług w chmurze. Tym jednak, co zasługuje na podkreślenie jest zbliżony poziom zainteresowania rozwiązaniami PaaS, IaaS oraz SaaS.

Polska coraz istotniejsza na globalnej mapie


Z naszego punktu widzenia największe znaczenie mają dane odnośnie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Okazuje się, że firmy z tego regionu, w tym również z Polski, zyskują coraz większe udziały w przychodach Oracle. Tylko w minionym roku gigant z Redwood City podpisał kilkadziesiąt dużych umów na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Jego klientami zostali m.in.: Allegro (HCM Cloud), Comarch (APM), Vectra (Management Cloud), a także Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, który zdecydował się na rozwiązania DB Cloud, Compute Cloud i Storage Cloud.

Przy okazji polskich klientów Oracle nie sposób nie wspomnieć o Orange, dla którego prowadzony jest obecnie proces wymiany oprogramowania wspierającego zarządzanie. Chmurowy system Oracle Cloud ERP ma zastąpić dwa wykorzystywane dotychczas stacjonarne systemy ERP. Orange zakłada, że migracja do chmury nie tylko uprości procesy i zredukuje koszty, ale również przyspieszy pracę i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom millenialsów poprzez m.in. wprowadzenie na rynek nowych usług cyfrowych.
- Cyfrowa transformacja firm przestaje być marketingowym sloganem, staje się faktem. Także w Polsce, gdzie firmy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych wdrożeń na rzecz usług chmurowych. Z analiz Oracle wynika, że rynek usług chmurowych rośnie obecnie około 5 razy szybciej niż inwestycje w systemy tradycyjne. Największy potencjał widzimy na rynku użyteczności publicznej, finansowym oraz telekomunikacyjnym – zwraca uwagę Janusz Naklicki.

Zmiana punktu widzenia


Rosnącą popularność chmury obliczeniowej w regionie potwierdzają dane firmy analitycznej IDC. Wyłaniają się z niego dwa ważne wnioski: po pierwsze, wartość rynku IT w ciągu najbliższych 4 lat będzie systematycznie rosła, choć nie wszędzie w takim samym tempie. IDC prognozuje, że wzrost wydatków na IT w latach 2016 – 17 w największym stopniu odczuwalny będzie w Polsce i wyniesie 3,7%. Dla porównania, w Czechach nie przekroczy on 1,9% a w Rosji odczuwalny będzie nawet spadek o ponad 2%.

fot. steheap - Fotolia.com

Chmura

Z analiz Oracle wynika, że rynek usług chmurowych rośnie obecnie około 5 razy szybciej niż inwestycje w systemy tradycyjne.


O ile w 2016 r. wartość rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 38 miliardów dolarów, o tyle w 2020 r. wyniesie już 44 mld dolarów. Ale nie wzrost nakładów jest tutaj najbardziej istotny. Ciekawszy jest drugi wniosek - o ile udział outsourcingu IT w 2016 r. wyniósł 38%, o tyle w 2020 r. wzrośnie on już do 44%. W tym samym czasie udział tradycyjnych usług IT spadnie z 63% do 57%. Największy wzrost będzie udziałem outsourcingu infrastruktury (wzrost z 10 do 14%, w tym niemal dwukrotny wzrost wartości usług w chmurze – z 2,6% do 4,6%). W największym stopniu spadną natomiast nakłady na infrastrukturę klienta – z 23% do 20% w ciągu 4 najbliższych lat.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Oracle wynika, że obecnie już 40% firm z regionu, zatrudniających od 250 do 1000 pracowników korzysta z chmury. Niemal połowa firm zatrudniających ponad 2500 osób i 41% przedsiębiorstw posiadających od 1000 do 2500 pracowników planuje wdrożenie usług w chmurze lub ocenia możliwość ich zastosowania
. - Oceniamy, że za kilka lat usługi chmury publicznej staną się tak powszechne, jak Internet. Doświadczenia pokazują bowiem, że cloud computing daje ogromne korzyści, w postaci nie tylko mniejszych kosztów, ale też szybkości wdrożenia, czy większego bezpieczeństwa danych. I co najważniejsze – przedsiębiorcy to dostrzegają i tematu cloud computing już nie bagatelizują – komentuje Janusz Naklicki, szef regionu Oracle CEE & CIS. .

Burza na horyzoncie


Mimo tych optymistycznych prognoz i odczuwalnego wzrostu inwestycji w cloud computing, mamy jednak sporo do nadrobienia. Dane pokazują bowiem, że pod względem adaptacji cloud computing, dystans pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Zachodnią jest znaczący i co warto podkreślić - systematycznie będzie się zwiększał. Jak wynika z danych IDC, w 2017 r. wydatki na chmurę prywatną i publiczną wyniosą 594 mln dolarów. W 2020 r. wzrosną do 876 mln dolarów. Dla porównania, wydatki na chmurę w Europie Zachodniej wzrosną w tym czasie z 6,19 mld dolarów do 9,11 mld dolarów. Do końca 2017 roku aż 80% globalnych firm zainicjuje projekty w zakresie cyfrowej transformacji. To poważne wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw.
- Brak inwestycji w cloud computing grozi tym, że polskie firmy a co za tym idzie, nasza gospodarka, będą mniej innowacyjne. Cloud computing daje ogromne korzyści, w postaci nie tylko mniejszych kosztów, ale też szybkości wprowadzania nowych usług na rynek. Przedsiębiorstwa, które to rozumieją, po prostu w krótkim czasie deklasują konkurencję – podsumowuje Janusz Naklicki.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: