W wakacje szczególnie uważaj na publiczne WiFi
2017-07-17 13:24
Uważaj na publiczne WiFi © travnikovstudio - Fotolia.com
Smartfony na tyle zawładnęły naszym życiem, że wielu z nas z trudem wyobraża sobie ich brak. Nie rozstajemy się z nimi również w wakacje, dzięki czemu możemy m.in. zdawać znajomym bieżącą relację z urlopowych aktywności. Czy jednak przesyłanie filmów i zdjęć znad krawędzi hotelowego basenu nie nadwyręża naszego bezpieczeństwa? Nadwyręża. Z pewnością jednak ryzyko to można zminimalizować.
Przeczytaj także: Dlaczego port USB na lotnisku lepiej omijać szerokim łukiem?
Wysyłając zdjęcia i filmy wprost z wakacji z reguły korzystamy z publicznych sieci WiFi, które oferują nam lotniska, hotele i restauracje. To bez wątpienia duża wygoda, ale również spore ryzyko. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że na takie sytuacje tylko czekają złodzieje danych. Zagrożone są nie tylko dane osobowe, ale również wszelkie loginy i hasła. I w błędzie jest ten, kto myśli, że dostęp do nich stanowi dla cyberprzestępców jakąś trudność - z technicznego punktu widzenia wymaga to zaledwie minimalnego wysiłku.Jak zatem chronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami ze strony cyberprzestępców? G DATA zaleca, aby o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na urlop.
- Publiczne sieci WiFi, z których turyści zwykli korzystać w hotelach, na lotniskach, w restauracjach i barach, nie zawsze chronione są w wystarczający sposób. A to oznacza, że kradzież wrażliwych danych to dla wprawnego złodzieja przysłowiowa bułka z masłem – ostrzega Tim Berghoff, Specjalista ds. Zabezpieczeń firmy G DATA. – W podróży do ochrony przepływu danych na naszych urządzeniach mobilnych przed wścibskim wzrokiem osób z zewnątrz powinniśmy zastosować rozwiązanie VPN.
fot. travnikovstudio - Fotolia.com
Uważaj na publiczne WiFi
Podczas wakacji zwróć szczególną uwagę na:
- hotspoty WiFi: coraz więcej hoteli i kawiarni oferuje darmowe WiFi. Jest to przydatna, ale jednocześnie ryzykowna opcja. W tego typu sieci przestępcy mają łatwy dostęp do treści cudzych maili lub takich kluczowych danych, jak numery kart kredytowych lub hasła. Wskazówka: operacje bankowe i zakupy online zrób przed wyjazdem albo po powrocie z wakacji.
- Kafejki internetowe: Na cudzym komputerze nie masz dostępu do ustawień zabezpieczeń ani nie znasz potencjalnych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem. Dlatego też na komputerach w kafejkach internetowych bądź hotelowych lobby nie powinieneś logować się na konta z wykorzystaniem wrażliwych danych. Jeśli to tylko możliwe, w trakcie surfowania po Internecie powinieneś korzystać w przeglądarce z trybu prywatnego lub incognito, ponieważ w tym wypadku żadne dane nie są zapisywanie. Po zakończeniu sesji po raz kolejny wyloguj się ze wszystkich kont i wyczyść historię przeglądania.
- Oprogramowanie: Oprogramowanie zabezpieczające to doskonały sposób na utrudnienie życia cyberprzestępcom. Przydatną funkcją podczas wakacji jest także opcja namierzenia skradzionego urządzenia oraz zdalnego usunięcia danych wrażliwych, jeśli zaistnieje taka konieczność.
- Aplikacje: Przed wyjazdem należy pobrać aktualizacje aplikacji. Chronią one przed lukami w zabezpieczeniach.
- Kod blokujący i hasła: PIN lub inny kod blokujący wyświetlacz urządzenia mobilnego zwiększają poziom bezpieczeństwa i utrudniają złodziejom dostęp do danych i korzystanie z urządzenia. Nawet czterocyfrowy PIN utrudnia złodziejom ich działania – sprawdzenie 10 000 kombinacji może zająć dłuższą chwilę. Wiele urządzeń zostaje także zablokowanych po kilku nieudanych próbach wprowadzenia PINu. Należy jednak unikać takich kombinacji, jak „1234” czy „0000”.
- Portale społecznościowe: Zachowaj ostrożność przy zamieszczaniu na portalach społecznościowych publicznych postów z wakacji. Przestępcy wykorzystują tego typu informacje przy tworzeniu map domów, których właściciele wyjechali. Dlatego wyjątkowe wakacyjne wspomnienia należy wrzucać na Facebooka oraz inne portale społecznościowe dopiero po powrocie lub przesyłać przyjaciołom i rodzinie w prywatnych wiadomościach.
- Wyłącz sieci bezprzewodowe: Jeśli nie korzystamy z funkcji Bluetooth czy WLAN, należy je wyłączyć, bo również stanowią potencjalną drogę ataku.
VPN firmy G DATA chroni przed złodziejami danych
Moduł VPN w usłudze G DATA Mobile Internet Security koduje cały ruch w Internecie niezależnie od tego, czy surfujesz z wykorzystaniem własnych danych czy sieci WiFi, w dowolnym miejscu na świecie. Prywatna sieć wirtualna tworzy pewnego rodzaju tunel, który nie tylko chroni cyfrową tożsamość użytkownika, lecz także ukrywa sieć przed złodziejami danych. Dane osobowe są ukrywane i skutecznie chronione przez bezpieczne serwery. Dzięki zintegrowanej opcji G DATA VPN użytkownicy nie potrzebują dodatkowej aplikacji do ochrony swojej prywatności w sieciach publicznych.
Przeczytaj także:
Prywatność w mediach społecznościowych: ważna, ale tylko w teorii
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bezpieczeństwo w internecie, ochrona danych, bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, smartfony
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)